«Արմատներով արցախցի ԱԽՔ-ը Երևանում ընդունել է այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» առաջնորդին. նրանց, ովքեր փակեցին Բերձորի միջանցքը»
10:51 23/10/2025
Երևանում հոկտեմբերի 21-22-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքների ներկայացուցիչների նախաձեռնությամբ և երկու երկրների պաշտոնական կառույցների աջակցությամբ տեղի է ունեցել երկկողմ կլոր սեղան-քննարկում։  Նրանց երեկ ընդունել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Հայաստան ժամանած ադրբեջանցի փորձագետների խմբում է եղել նաև Արցախի շրջափակմանը մասնակցած «էկոակտիվիստ» ոմն Դիլարա Էֆենդիևան։ Fip.am-ը գրում է, որ Էֆենդիևան «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուշադրության կենտրոնում էր հայտնվել դեռ 2022-ի դեկտեմբերին, երբ ադրբեջանցի այսպես կոչված «էկոակտիվիսները» արգելափակել էին այն ժամանակ ՌԴ խաղաղապահ զորքերի վերահսկողության տակ գտնվող Լաչինի միջանցքը։ Էֆենդիևան անձամբ է որպես «էկոակտիվիստ» մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքի արգելափակմանը։
Արցախից բռնի տեղահանված Նարինե Գաբրիլեյանը հրապարակել է լուսանկար Արմեն Գրիգորյանի և ադրբեջանցիների հետ հանդիպումից ու գրել. «Արմատներով արցախցի ԱԽՔ-ի արմենն Երևանում ընդունել է այսպես կոչված «էկոակտիվիստների» առաջնորդին (Դիլարա էֆենդիևա)՝ նրանց, ովքեր փակեցին Բերձորի միջանցքը, ինը ամիս սովի մատնեցին արցախցիներին ու վերջում էլ ենթարկեցին էթնիկ զտման։
Ահա «խաղաղության նոր դարաշրջանը»»։
Անուշ Շահրամանյանը գրել է. «Սա անհավանական խայտառակություն է, աչքերիս չէի հավատում մինչև մի քանի տեղ չկարդացի։ Երևանում պատվով, ժպիտով դիմավորել են ու հետը ինչ-որ բան են քննարկել Արցախը շրջափակած «էկոակտիվիստներից» մեկի հետ։ Էս մարդիկ փակել են մեր թթվածինը, մեր կապը Հայաստանի ու աշխարհի հետ, սոված են պահել մի ամբողջ ժողովրդի, երեխաների, տարեցների, եղել հարյուրավորների մահվան պատճառը… արել են դա ցինիկաբար, «բնապահպանական» նպատակներով։ Մարդ որքա՞ն անինքնասեր պիտի լինի, որ ներքին ցասում չապրի ու կարողանա հանդուրժել սրանց ներկայությունը Հայաստանի տարածքում»։
Փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը գրել է. «Երբ որ երկրի ղեկավարը ներսում առյուծ է խաղում, իսկ թշնամու դեմ կատու դառնում, այդ երկրի անձեռնահաս իշխանությանը պարտադրվում են այսպիսի «հյուրընկալություններ» և սա մեր ազգային ինքնասիրության դեմ ոչ վերջին ոտնձգություն է լինելու ցավոք... Նաև այս կնոջ պատճառով արցախցի շատ ծերեր ու երեխաներ սոված են եղել, վախեցած, հիվանդ և շատերն անօգնական մահացել են: Ու հիմա մենք մեր հարկերի հաշվին այս աղբը ներս ենք ընդունել , կերակրում ենք և հետը ժպտալով նկարվում: Այս լուսանկարը հակադրվում է արցախցի այն կնոջ ճակատագրին, որի երեխան գաղթի ճանապարհին մահացավ հիվանդությունից՝ տևական ժամանակ բուժօգնություն չստանալով, և նա օրեր շարունակ իր երեխայի դին գրկած , հասել է Հայաստան... Ուստի այսօր լրիվ հասկանալի է մարդկանց ցասումն այս՝ ոչ հայկական իշխանության դեմ...»։

Секретарь Совбеза Армении с арцахскими корнями принял в Ереване лидера т.н. азербайджанских «экоактивистов», участвовавших в блокаде Арцаха
21-22 октября в Ереване по инициативе представителей общественных организаций и экспертного сообщества Армении и Азербайджана, а также при поддержке официальных структур двух стран состоялся круглый стол-обсуждение. Вчера их принял секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян.
Среди прибывших в Ереван азербайджанских экспертов была и участвовавшая в блокаде Арцаха «экоактивистка» Диляра Эфендиева. Как пишет FIP.am, Эфендиева попала в поле зрения «Платформы проверки фактов» еще в декабре 2022 года, когда азербайджанские так называемые «экоактивисты» заблокировали Бердзорский (Лачинский) коридор, находившийся тогда под контролем российских миротворческих сил. Эфендиева лично участвовала в блокаде коридора, соединяющего Нагорный Карабах с Арменией, в качестве «экоактивистки».
Вынужденная переселенка из Арцаха Нарине Габриелян опубликовала фотографию с этой встречи с Арменом Григоряном и азербайджанцами и написала: «Имеющий арцахские корни секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен принял в Ереване лидера так называемых „экоактивистов” (Диляру Эфендиеву) – тех, кто заблокировал Бердзорский коридор, девять месяцев морил арцахцев голодом, а в конце подверг этнической чистке.
Вот она, „новая эпоха мира”».
Ануш Шахраманян написала: «Это невероятный позор, я не могла поверить своим глазам, пока не прочитала в нескольких местах. В Ереване с почетом, с улыбкой встретили и что-то обсуждали с одной из „экоактивистов”, блокировавших Арцах. Эти люди перекрыли нам кислород, нашу связь с Арменией и миром, обрекли на голод целый народ – детей, стариков, они стали причиной гибели сотен людей... И сделали это цинично, в „экологических” целях. Насколько человек должен быть без самолюбия, чтобы не испытывать в душе гнева и терпеть их присутствие на территории Армении?»
Адвокат Марине Фарманян написала: «Когда руководитель страны дома корчит из себя льва, а перед врагом превращается в кошку, беспомощным властям этой страны навязывается такое „гостеприимство”, и это, к сожалению, не последнее посягательство на наше национальное самолюбие... В том числе и из-за этой женщины многие старики и дети Арцаха голодали, боялись, болели, а многие беспомощно скончались. А теперь, за счет наших налогов, мы приняли этот мусор, кормим его и фотографируемся с ней с улыбкой. Эта фотография контрастирует с судьбой арцахской женщины, чей ребенок, долгое время не получавший медицинской помощи, умер от болезни в пути во время насильственной депортации, и она добралась в Армению, держа тело ребенка на руках несколько дней... Поэтому сегодня гнев людей против этой неармянской власти вполне понятен...»