Ժամկետային ծառայության կրճատումը նշանակում է զորակոչվողների 25%-ով կրճատում, իսկ պայմանագրայինների թվի աճը համարժեք չէ կրճատվողների թվին. Աբրահամյան
Պաշտպանության նախարարն ԱԺ-ում հայտարարել է, որ պարտադիր ժամկետային ծառայությունը 6 ամսով կրճատելը չի կարող համարվել բանակի կրճատում` որպես հիմնավորում բերելով պայմանագրային ծառայողների աճը: ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահմայնը նշում է՝ նախ ժամկետային ծառայության 6 ամսով կրճատումը նշանակում է այդ ուղղությամբ զորակոչվողների 25%-ով կրճատում, երկրորդ, ՊՆ-ի հաղորդած պայմանագրայինների թվի աճը համարժեք չէ կրճատվողների թվին:
«Եվ ամենակարևորը` իշխանության տարբեր դեմքեր, մինչև այս փոփոխությունը խոստովանում էին, որ համալրման լուրջ խնդիր կա ու այդ պայմաններում բանակի անհամարժեք կրճատման են գնում:
Ես հասկանում եմ հասարակության մի մասի ուրախությունը, ովքեր այս առաջարկը դիտարկում են էմոցիոնալ ու ոչ մասնագիտական տեսանկյունից, բայց մենք պետք է հստակ հասկանանք, որ առանց այդ էլ առկա բազմաթիվ բարդությունների պայմաններում, զինված ուժերում ճողվածք է առաջանալու, ինչը երկրի պաշտպանողականության վրա ծանր հետևանքների է ունենալու»,- գրել է Աբրահամյանը։

Абрамян: Сокращение срочной воинской службы на 6 месяцев означает сокращение числа призывников на 25%
11:30 23/10/2025
Министр обороны в Национальном Собрании Армении заявил, что сокращение обязательной срочной службы на 6 месяцев нельзя считать сокращением армии, приводя в качестве обоснования рост числа военных-контрактников, обратил внимание секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Во-первых, сокращение срочной воинской службы на 6 месяцев означает сокращение числа призывников в этом направлении на 25%. Во-вторых, заявленный министерством обороны рост числа военнослужащих-контрактников не эквивалентен числу сокращаемых.
И самое главное – различные представители власти до этого изменения признавали, что существует серьезная проблема с комплектованием ВС. И в этих условиях они идут на неадекватное сокращение армии.
Я понимаю радость части общества, которые рассматривают данное предложение с эмоциональной, а не профессиональной точки зрения, но мы должны четко понимать: в условиях и без того множества существующих сложностей в Вооруженных Силах возникнет брешь, что будет иметь тяжелые последствия для обороноспособности страны», – пояснил Тигран Абрамян.