Հոկտեմբերի 27-ը ծանր դաս է այն մասին, որ պետականությունը պահպանվում է ոչ թե խոսքով, այլ պատասխանատվությամբ. «Միասնության թևեր»
10:44 27/10/2025
«1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանի դահլիճում հնչած կրակոցներով ոչ միայն կյանքից զրկվեցին պետականության խորհրդանիշ դարձած մարդիկ, այլև խոցվեց մեր պետության վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ։ Հոկտեմբերի 27-ը պետականության դեմ ուղղված ահաբեկչական ոճրագործություն էր»,-հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության 26-րդ տարելիցի օր նման հայտարարություն է  տարածել «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնությունը։
Հայտարարության մեջ նաև ասված է.
«Այն հարված էր մեր ժողովրդի միասնությանը, պետական ինստիտուտներին և արժանապատիվ ապագայի նկատմամբ հավատին։
Այդ օրը սպանվեցին մարդիկ, ովքեր իրենց կյանքը նվիրել էին Հայաստանի կայացման, մեր հասարակության առաջընթացի և խաղաղության գաղափարին։
Այսօր՝ քսանվեց տարի անց, մենք պարտավոր ենք ոչ միայն հիշել, այլև խոսել այդ ոճրագործության սարսափելի հետևանքների մասին, այն երբեք չպետք է մոռացվի։
Որևէ հասարակություն չի կարող ուժեղ լինել, եթե արդարությունը մնում է ոտնահարված, իսկ պատասխանատվությունը՝ անավարտ։
Հոկտեմբերի 27-ը մեզ հիշեցնում է, որ պետականությունը պահպանվում է ոչ թե խոսքով, այլ պատասխանատվությամբ, որ ծառայությունը ժողովրդին իշխանությունից վեր է, որ քաղաքականությունը երբեք չպետք է վերածվի անձնական հաշվեհարդարի կամ վախի միջավայրի։ Այսօր հիշում ենք Կարեն Դեմիրճյանին, Վազգեն Սարգսյանին, Յուրի Բախշյանին, Ռուբեն Միրոյանին, Լեոնարդ Պետրոսյանին, Արմենակ Արմենակյանին, Հենրիկ Աբրահամյանին և Միքայել Քոթանյանին՝ պետական մտածողությամբ, արժանապատվությամբ ու պատասխանատվությամբ մարդկանց։ Նրանց հիշատակն առ այսօր մեզ պարտավորեցնում է․ վերականգնել հավատը պետականության նկատմամբ, միասնաբար կառուցել ազատ եւ արդար Հայաստան, որտեղ իշխանությունը հաշվետու է, իսկ մարդու արժանապատվությունը՝ անսակարկելի։ Հավերժ հիշատակ բոլոր նահատակներին»։

«Крылья Единства»: 27 октября напоминает нам, что государственность сохраняется не словами, а ответственностью
14:20 27/10/2025
«Прозвучавшими 27 октября 1999 года в зале парламента выстрелами не только были лишены жизни люди, ставшие символами государственности, но и было подорвано доверие нашего государства к собственным силам. 27 октября стало террористическим актом, направленным против государства», – говорится в заявлении, распространенном политической инициативой «Крылья Единства».
26 лет прошло со дня злодеяния 27 октября 1999 года, когда 7 вооруженных лиц ворвались в Национальное Собрание Армении и открыли огонь по депутатам парламента и членам правительства. Жертвами теракта стали 8 человек: председатель НС Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саргсян, заместители председателя НС Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Генрих Абраамян, Арменак Арменакян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян.
В заявлении говорится также:
«Это стало ударом по единству нашего народа, по государственным институтам и вере в достойное будущее.
В тот день были убиты люди, посвятившие свою жизнь становлению Армении, прогрессу нашего общества и идее мира.
Сегодня, спустя двадцать шесть лет, мы обязаны не только помнить, но и говорить о страшных последствиях этого преступления – оно никогда не должно быть забыто.
Ни одно общество не может быть сильным, если справедливость остается попранной, а ответственность – незавершенной.
27 октября напоминает нам, что государственность сохраняется не словами, а ответственностью, что служение народу выше власти, а политика никогда не должна превращаться в личную расправу или атмосферу страха.
Сегодня мы вспоминаем Карена Демирчяна, Вазгена Саргсяна, Юрия Бахшяна, Рубена Мирояна, Леонарда Петросяна, Арменака Арменакяна, Генриха Абраамяна и Микаала Котаняна – людей с государственным мышлением, достоинством и ответственностью.
Их память до сих пор обязывает нас: восстановить веру в государственность, единодушно строить свободную и справедливую Армению, где власть подотчетна, а достоинство человека неприкосновенно. Вечная память всем погибшим».