Ալիևն ու Էրդողանը հրավիրվել են Երևան. Միրզոյան
Հայաստանը Թուրքիայի և Ադրբեջանին հրավիրել է,  դեռևս բանավոր, ամենաբարձր մակարդակով մասնակցելու Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Լրագրողի ճշտող հարցին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, Միրզոյանն ասաց. «Այո»։
«Ինչո՞ւ ենք դժվար պատկերացնում նախագահ Էրդողանի այցը Երևան, երբ որ եղել է վարչապետ Փաշինյան այցը Անկարա։ Այն ժամանակ էլ էին դժվար պատկերացնում։ Այսօր չեք պատկերացնում, համաձայնեք, կարող է մեկուկես ամիս հետո այլ իրավիճակ լինի»,- ասաց նա։

Мирзоян: Эрдоган и Алиев приглашены в Ереван
Армения, пока в устной форме, пригласила Турцию и Азербайджан принять участие на высшем уровне в предстоящем весной 2026 года 8-м саммите Европейского политического сообщества в Ереване. Об этом в беседе с журналистами в НС Армении 27 октября сообщил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян.
В ответ на уточняющий вопрос, на 8-й саммит Европейского политического сообщества в Ереван  приглашены президенты Азербайджана и Турции, Мирзоян ответил: «Да».
«Почему мы с трудом представляем визит президента Эрдогана в Ереван, если ранее состоялся визит премьер-министра Пашиняна в Анкару? Тогда тоже было трудно это представить. А сегодня вы не можете представить визит Эрдогана – согласитесь, через полтора месяца ситуация может быть совсем другой», – сказал он.