Պետք է մարտունակ բանակ հասկացությունը վերափոխենք պաշտպանունակ բանակի. Փաշինյան
«Այսօր մենք մեծ տեմպերով զարգացնում ենք մեր բանակը։ Բայց նաև զարգացնում ենք մեր բանակի հայեցակարգը, որի վրա հիմնվում է այն»,- Ազգային ժողովում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանն ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ հայկական բանակը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված, ինքնիշխան  տարածքից դուրս խնդիր չունի լուծելու։
«Մենք նույնիսկ շատ կարևոր ենք համարում, որ մեր ամենօրյա աշխատանքային խոսակցության մեջ մարտունակ բանակ հասկացությունը վերափոխենք և վերաձևակերպենք պաշտպանունակ բանակ հասկացությամբ, որովհետև երբ ասում են մարտունակ բանակ, չի տեղորոշում, թե այդ պոտենցիալ մարտը որտեղ է տեղի ունենում կամ որտեղ կարող է տեղի ունենալ։ Մեզ համար շատ կարևոր է ընդգծել այս կոնտեքստը, որ Հայաստանի բանակը պետք է լինի  պաշտպանունակ, այսինքն ի վիճակի լինել պաշտպանել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, Հայաստանի քաղաքացիների անվտանգությունը»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: Нужно трансформировать понятие «боеспособная армия» в понятие «обороноспособная армия»
«Сегодня мы стремительными темпами развиваем нашу армию. Но мы развиваем и концепцию нашей армии – концепцию, на которой она основывается», – заявил во время обсуждения проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год» на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания 27 октября Никол Пашинян.
По его словам, у армянской армии нет задач, которые необходимо решать за пределами международно признанной суверенной территории Республики Армения.
«Мы даже считаем крайне важным, чтобы в повседневных рабочих разговорах мы трансформировали и переформулировали понятие „боеспособная армия” в „обороноспособную армию”. Когда мы говорим „боеспособная армия”, не уточняется, где может произойти потенциальное сражение. Для нас крайне важно подчеркнуть в этом контексте, что армия Армении должна быть обороноспособной, то есть должна быть способна защитить территориальную целостность, суверенитет и безопасность граждан Армении», – сказал Пашинян.