Հարավային Կովկասում առաջին անգամ տեղի կունենա Միջազգային ՊԼԱՍ-Ֆորում․ Երևանը կընդունի FinnoWay Armenia 2025-ը
20:47 28/10/2025
2025 թվականի նոյեմբերի 11–12-ին, ՀՀ Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ, Երևանում առաջին անգամ կանցկացվի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ամենախոշոր միջոցառումներից մեկը՝ Միջազգային ՊԼԱՍ-Ֆորումը FinnoWay Armenia 2025-ը։
Միջոցառման կազմակերպիչը PLUS Group ընկերությունն է, գործընկերը՝ Armenian Card ազգային վճարային համակարգը։
Ֆորումը նվիրված է պետական կառույցների, ֆինանսական հատվածի, առևտրային ռիթեյլի, ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտների փոխգործակցության և թվայնացման հարցերին։ Միջոցառման ռազմավարական խնդիրների շարքում են՝ թվային փոխակերպման խթանումը, տնտեսության նորարարական աճի խրախուսումը, միջազգային համագործակցության ամրապնդումը և ֆինանսական ու տեխնոլոգիական էկոհամակարգերի արդյունավետությունն ու կայունությունը բարձրացնելու ուղղությամբ նոր հեռանկարային նախագծերի զարգացումը։
ՊԼԱՍ-Ֆորումի աշխատանքներին կմասնակցեն միջազգային փորձագետներ, պետական մարմինների և կարգավորող կառույցների ներկայացուցիչներ, առաջատար բանկերի և ֆինանսա-տեխինկական ընկերությունների ղեկավարներ, ՏՏ-պարկերի և ակսելերատորների պատասխանատուներ, ֆոնդային բորսաների, վենչուրային (նորարական գաղափարներ) և ներդրումային կառույցների, ապահովագրական կազմակերպությունների, հեռահաղորդակցական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մանրածախ առևտրի, էլեկտրոնային առևտրի (e-commerce) և կրիպտոարդյունաբերության մասնակիցներ Հայաստանից, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներից, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններից։
ՊԼԱՍ-Ֆորումը FinnoWay Armenia 2025 նախատեսում է դառնալ տարածաշրջանի ամենաներկայացուցչական հարթակներից մեկը՝ միավորելով ավելի քան երկու հազար մասնակիցների, ընկերությունների թոփ մենեջերների և ավելի քան հարյուր բանախոսների։ Միջոցառմանը սպասվում է ավելի քան հարյուր գործընկեր և հովանավոր ընկերությունների մասնակցություն։
Ֆորումը ավանդաբար աչքի է ընկնում բարձր մասնագիտական փորձաքննությամբ և շուկայի վերլուծության նկատմամբ օբյեկտիվ մոտեցմամբ։ Նրա առաքելությունն է ստեղծել արդյունավետ հաղորդակցական հարթակ՝ պետական կառույցների և բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների կառուցողական երկխոսության համար։ Առանձին ուշադրություն է դարձվում մասնակիցների գործնական փոխգործակցության, ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների զարգացման և ազգային ու միջազգային կորպորացիաների, ստարտափ էկոհամակարգերի և ներդրումային կառույցների ներկայացուցիչների փորձի փոխանակման հարցերին։
Ահա այն բանախոսները, որոնք հաստատել են իրենց մասնակցությունը սպասվող ֆորումին՝
• Յաննոս Ասխիոտիս, Pnyx Hill & GRC Partners ընկերության կառավարչական գործընկեր, Revolut Digital Technologies և StoneX Europe ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ
• Ռաֆալ Թրեպկա, Mastercard ընկերության Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների հաճախորդային լուծումների գծով փոխնախագահ
• Մարտին Գալստյան, ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի նախագահ
• Շինի Սո, Tencent Cloud International-ի բիզնեսի զարգացման տնօրեն
• Դոկտոր Լեյլա Քեսեր Բերբեր, պրոֆեսոր, TETHYS Gateway Trading-ի նախագահ
• Ջերեմի Բեկաշե, Fireblocks ընկերության վաճառքի տնօրեն (Ֆրանսիա և Կովկաս)
• Դարպան Շահ, լիազորված գործընկեր, Paynovator Advisory խորհրդատվական ընկերություն (Հնդկաստան), որը աջակցում է միջազգային վճարային ընկերություններին իրենց բիզնեսի կազմակերպման գործում Հնդկաստանում և Ասիայում
• Գևորգ Մանթաշյան, ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության առաջին փոխնախարար
• Հովհաննես Խաչատրյան, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ
• Ներսես Երիցյան, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն
• Վախթանգ Աբրահամյան, Badalyan Brothers խմբի տնօրենների խորհրդի անդամ, Յունիբանկի վարչության նախագահի խորհրդական և Grant Thornton Armenia-ի գլխավոր տնօրենի խորհրդական
• Դմիտրի Դուբինին, Ռուսաստանի ազգային վճարային քարտերի համակարգի («Мир» վճարային համակարգ) գլխավոր տնօրեն
• Մարիա Սպարտալիս, ֆինանսական ռազմավար, Spartalis Capital հիմնադրի (Շվեյցարիա)
• Դիաս Երմագանբետով, Big Sky Capital վենչուրային ֆոնդի ներդրող
և շատ ուրիշ առաջատար մասնագետներ ֆինանսական, առևտրային, ՏՏ և հեռահաղորդակցական ոլորտներից։
Միջազգային ՊԼԱՍ-Ֆորումը FinnoWay Armenia աջակցում է ստարտափ շարժմանը։ Ֆորումի շրջանակում կներկայացվի «Ստարտափների պողոտա» նախագիծը, որտեղ կներկայացվեն հեռանկարային և նորարարական նախագծեր։
PLUS Group ընկերությունը միջազգային ՊԼԱՍ-Ֆորումներ է կազմակերպում 2009 թվականից։ ԵԱՏՄ երկրների համար առաջին ֆորումը տեղի է ունեցել է 2019 թվականին։ 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է ակտիվորեն ՊԼԱՍ-Ֆորումներ կազմակերպել  նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար։
Հարավային Կովկասում առաջին Միջազգային ՊԼԱՍ-Ֆորումը FinnoWay Armenia 2025-ը կանցկացվի Երևանում՝ «Մերիդիան» ցուցահանդես-կենտրոնում։ Կազմկոմիտեն հրավիրում է համագործակցության Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս գտնվող այն ընկերություններին և կազմակերպություններին, որոնք հետաքրքրված են համատեղ նախաձեռնությունների զարգացմամբ, ընթացիկ նախագծերի իրականացմամբ և գործարար համագործակցության ընդլայնմամբ։

Международный ПЛАС-Форум – впервые на Южном Кавказе! Ереван примет FinnoWay Armenia 2025
11–12 ноября 2025 года в Ереване при поддержке Центрального банка Республики Армения впервые состоится одно из крупнейших мероприятий региона Южного Кавказа — Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025. Организатором выступает компания PLUS Group, соорганизатором — национальная платёжная система Armenian Card.
Форум посвящён вопросам цифровизации и развитию взаимодействия государственных структур, финансового сектора, торгового ритейла, ИТ- и телеком-индустрии. Среди его стратегических задач — содействие цифровой трансформации, стимулирование инновационного роста экономики, укрепление международного сотрудничества и развитие новых перспективных проектов, направленных на повышение эффективности и устойчивости финансовых и технологических экосистем.
В работе ПЛАС-Форума примут участие международные эксперты, представители государственных органов и регуляторов, руководители ведущих банков и финтех-компаний, ИТ-парков и акселераторов, фондовых бирж, венчурных и инвестиционных структур, страховых организаций, телекоммуникационных компаний, а также представители розничной торговли, e-commerce и криптовалютного бизнеса Армении, стран Южного Кавказа, Центральной Азии и целого ряда стран и регионов мира.
ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025 станет одной из наиболее представительных площадок региона, объединяющей более двух тысяч участников, топ-менеджеров компаний и более ста спикеров. В мероприятии ожидается участие свыше ста компаний-партнёров и спонсоров.
Форум традиционно характеризуется высоким уровнем профессиональной экспертизы и объективностью в подходах к анализу рынка. Его миссия заключается в создании эффективной коммуникационной платформы для конструктивного диалога представителей государственных структур и бизнес-сообщества. Отдельное внимание уделяется вопросам практического взаимодействия участников, развитию предпринимательской инициативы и обмену опытом между представителями национальных и международных корпораций, стартап-экосистем и инвестиционных структур.
Среди спикеров, подтвердивших участие в мероприятии:
● Яннос Асхиотиc, управляющий партнёр компании Pnyx Hill & GRC Partners, член совета директоров Revolut Digital Technologies и StoneX Europe
● Рафал Трэпка, вице-президент по решениям для клиентов в странах Центральной Азии и Кавказа компании Mastercard Мартин Галстян, председатель правления, Центральный банк Армении
● Шыни Со, директор по развитию бизнеса Tencent Cloud International
● Доктор Лейла Кесер Бербер, профессор, председатель TETHYS Gateway Trading
● Джереми Бекаше, директор по продажам, Франция и Кавказ, Fireblocks
● Дарпан Шах, уполномоченный партнёр, консалтинговая компания, оказание помощи международным платежным компаниям в налаживании своего бизнеса в Индии и Азии Paynovator advisory (Индия)
● Геворг Манташян, первый заместитель министра, Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения
● Оганнес Хачатрян, заместитель председателя Центрального банка Армении
● Нерсес Ерицян, директор Агентства информационных систем Армении
● Вахтанг Абрамян, член совета директоров группы Badalyan Brothers, советник председателя правления Юнибанка и советник генерального директора Grant Thornton Armenia
● Дмитрий Дубынин, генеральный директор Национальной системы платёжных карт (НСПК, платежная система «Мир»)
● Мария Спарталис, финансовый стратег, основатель Spartalis Capital (Швейцария)`
● Диас Ермаганбетов, венчурный инвестор фонда Big Sky Capital
● и многие другие ведущие представители финансового сектора, торгового ритейла, ИТ и телеком сфер.
Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia поддерживает движение стартапов. В рамках форума будет представлена «Аллея Стартапов», на которой будут представлены перспективные и инновационные проекты.
Компания PLUS Group организует международные ПЛАС-Форумы с 2009 года. Первый Форум для стран ЕАЭС был проведен в 2019 г. С 2021 г. компания PLUS Group приступила к активному проведению ПЛАС-Форумов для стран Центральной Азии.
Первый на Южном Кавказе международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025 состоится в Ереване, в Экспоцентре «Меридиан». Оргкомитет приглашает к партнерскому участию компании и организации, заинтересованные в развитии совместных инициатив, реализации текущих проектов и расширении делового сотрудничества в Армении и за её пределами.