Որևէ միջազգային կազմակերպության կամ այլ պետության հետ դաշինք կամ միություն կազմելու կոչը ՉԻ կարող համարվել հանցագործություն. Գոհար Մելոյան
10:36 28/10/2025
«Կանխակալ եւ ընտրովի արդարադատություն։ Երկակի ստանդարտների եւս մեկ դրսեւորում»,-ահազանգում է սահմանադրական իրավունքի մասնագետ, «Պառլամենտարիզմի զարգացման կենտրոն» ՀԿ ղեկավար Գոհար Մելոյանը։
Նա մանրամասնում է՝  որևէ միջազգային կազմակերպության կամ այլ պետության հետ դաշինք կամ միություն կազմելու կոչը ՉԻ կարող համարվել հանցագործություն։
«Եթե Ռուսաստանի հետ միություն կազմելու վերաբերյալ կոչը կամ առաջարկը քննչական մարմնի կողմից որակվում է որպես ՀՀ ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կոչ և Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ՝ «Իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը» վերտառությամբ հոդվածով, ապա նույն տրամաբանությամբ Եվրոպական միությանը միանալու վերաբերյալ ցանկացած կոչ կամ այդ ուղղությամբ ընդունվող նորմատիվ իրավական ակտ, այդ թվում՝ «Եվրոպական միությանը անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի ընդունումը պետք է արժանանա նույն իրավական գնահատականին՝ քրեաիրավական մեղադրանքին։
Ակնհայտ է, եթե Հայաստանը դառնա Եվրոպական միության անդամ, ապա տեղի է ունենալու ինքնիշխանության որոշակի փոխանցում կամ սահմանափակում՝ ի օգուտ Եվրոպական միության կառույցների։
Ավելին,
1. այս «իրավամտածողությամբ» հանցագործություն էր Եվրոպայի խորհրդի անդամ դառնալը, որովհետև Հայաստանը ստանձնեց պարտականություն ճանաչելու Եվրոպական դատարանի իրավասությունը՝ սահմանափակելով իր ինքնիշխանությունը։
2. Կամ հանցագործություն էր Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությունը վավերացնելը, որովհետև Հայաստանը ստանձնեց Միջազգային քրեական դատարանի իրավազորությունն իր տարածքում կատարվող հանցագործությունների մասով։
Հետևաբար, որևէ միջազգային կազմակերպության կամ այլ պետության հետ դաշինք կամ միություն կազմելու կոչը չի կարող համարվել քրեական հանցագործություն, քանի որ ցանկացած միության, դաշինքի, կազմակերպության անդամակցելը և հաճախ միջազգային պայմանագիր վավերացնելը ենթադրում է ինքնիշխանության որոշակի զիջում։
Սակայն, երբ իրավապահ մարմինները քրեական օրենսգիրքն օգտագործում են միակողմանիորեն՝ այն կիրառելով միայն իշխանության քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ, պարզ է դառնում, որ այդ գործողությունների հիմքում ոչ թե օրենքի և իրավունքի գերակայությունն է, այլ՝ քաղաքական հաշվեհարդարի շարժառիթը»։

Мелоян: Призыв к формированию союза или альянса с какой-либо международной организацией или другим государством не может считаться преступлением
13:40 28/10/2025
«Предвзятое и избирательное правосудие. Еще одно проявление двойных стандартов», – бьет тревогу соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
Она поясняет: призыв к формированию союза или альянса с какой-либо международной организацией или другим государством НЕ МОЖЕТ считаться преступлением.
«Если призыв или предложение о союзе с Россией следственным органом квалифицировано как призыв к отказу от суверенитета Республики Армения и в отношении мэра Гюмри Вардана Гукасяна возбуждено уголовное дело по статье 422 (Публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя) УК РА, то по той же логике любой призыв к вступлению в Евросоюз или принимаемый в этом направлении нормативный правовой акт, включая принятие Закона Республики Армения „О начале процесса вступления в Европейский Союз”, должен удостоиться той же правовой оценки – уголовно-правового обвинения», – отмечает Гоар Мелоян.
«Очевидно: если Армения вступит в ЕС, то произойдет определенная передача или ограничение суверенитета – в пользу структур Евросоюза.
Более того:
1. при таком „правовом мышлении” было преступлением вступление в Совет Европы, поскольку Армения приняла обязательство признать юрисдикцию Европейского суда, ограничив свой суверенитет;
2. или преступлением была ратификация Римского статута Международного уголовного суда, поскольку Армения приняла юрисдикцию Международного уголовного суда по части совершаемых на ее территории преступлений. Следовательно, призыв к формированию альянса или союза с какой-либо международной организацией или другим государством не может считаться уголовным преступлением, поскольку членство в любом союзе, альянсе, организации, а зачастую и ратификация международного договора подразумевают определенную уступку суверенитета.
Однако, когда правоохранительные органы используют Уголовный кодекс односторонне, применяя его только к политическим оппонентам власти, становится ясно, что в основе этих действий – не верховенство права и закона, а мотив политической расправы», – подчеркивает Мелоян.