Խցանումները տնտեսական ակտիվության որոշակի հետևանք է. Տիգրան Ավինյան
«Իրականում այդտեղ շատ կարևոր է հասկանալ, որ խցանումները տնտեսական ակտիվության որոշակի հետևանք է, սա նշանակում է, որ մարդիկ ավելի շատ ավտոմեքենաներ են գնում և նրանց հնարավորությունները որոշակի ավելանում են»,-ԱԺ մշտական հանձնաժողովում 2026թ.պետական բյուջեն քննարկելու ժամանակ ասաց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ պատասխանելով ՔՊ-ական պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի՝ խցանումների մասին հարցին։
Նա տեղեկացրեց, որ խցանումների կառավարման ճգնաժամային հանձնաժողովը ստեղծվել է և կայացել է առաջին նիստը։
Հիմնավորելով իր հնչեցրած տնտեսական ակտիվբության գործոնը՝ Ավինյանն ասաց. «Միայն Երևան քաղաքում վերջին մեկ տարվա ընթացքում 11 հազար նոր ավտոմեքենա է գրանցվել»։
Ավինյանը նշեց, որ ճգնաժամային այս հանձնաժողովի հիմնական ճանապարհը, որով կարող է գնալ, կրկին անգամ կենտրոնանում է հանրային տրանսպորտի հնարավորությունների, գծերի ավելացման վրա, անձնական ավտոմեքենաների վրա սահմանափակումներ դնելուն և տեխնոլոգիական լուծումներին։
«Անկյունաքարային խաչմերուկներում պետք է տեխնոլոգիական լուծումներով լուսացույցներ ունենալ, որոնք նաև հաշվի կառնեն հոսքերը, ինքնակարգավորման եղանակով տարբեր ժամերի կփոխեն իրենց ռեժիմները»,-ասաց Ավինյանը։
Նա նաև հայտնեց, որ ավագանու որոշումների մակարդակով լուծելու են սխալ տեղերում կայանված մեքենաների հարցն է լուծվելու, դրանք քարշակներով տեղափոխելու ծառայությունը ընկերություններին պատվիրակելու միջոցով։

Мэр Еревана Авинян: Пробки – это в определенной степени следствие экономической активности
«На самом деле здесь важно понимать, что пробки – это в определенной степени следствие экономической активности. Это означает, что люди покупают больше автомобилей, а их возможности несколько увеличиваются», – заявил мэр Еревана Тигран Авинян во время обсуждения проекта государственного бюджета Армении на 2026 год в постоянной парламентской комиссии, отвечая на вопрос депутата от партии «Гражданский договор» Заруи Батоян о заторах на дорогах армянской столицы.
По его словам, состоялось первое заседание Комиссии кризисного управления по вопросам улучшения дорожного движения в Ереване, с целью поиска системного решения проблемы городских пробок.
Обосновывая связь между пробками и ростом экономической активности, Авинян отметил: «Только в городе Ереван за последний год зарегистрировано 11 тысяч новых автомобилей».
По словам мэра, кризисная комиссия сосредоточит внимание на развитии общественного транспорта, увеличении маршрутов, введении ограничений для личных автомобилей и внедрении технологических решений.
«На ключевых перекрестках необходимо установить современные светофоры с технологическими решениями, которые будут учитывать транспортные потоки и автоматически менять режим работы в зависимости от времени суток», – пояснил Авинян.
Он также добавил, что на уровне решений Совета старейшин будет также решен вопрос с неправильно припаркованными автомобилями.