Գարեգին Երկրորդի եղբորն ու եղբորորդուն կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել. Փաստաբան
Քննչական մարմինը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի 68-ամյա եղբորը՝ Գևորգ Ներսիսյանին և նրա որդուն՝ Համբարձում Ներսիսյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանին (դատավոր Արտակ Բաբախանյան): Այս մասին հայտնում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Նիստը որոշ ժամանակ անց կսկսվի: Քննչական մարմինը և դատախազությունն իր որոշումը կայացրել է և գնացել է մեկ անձի ցուցմունքի հիման վրա մարդկանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու ճանապարհով:
Հաշվի չեն առել Ներսիսյանների ցուցմունքները և տեսագրությունը: Եթե այս ստանդարտն է գործելու, ապա պատկերացրեք օրինակ մեկ անձ հաղորդում տա և ասի, որ քննիչը կամ դատախազը կամ դատավորը իրենից կաշառք է պահանջել: Ի՞նչ եք անելու այս ժամանակ»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք՝ փաստաբանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որով հայտնել է, որ նոյեմբերի 1-ին ժամը 16:10-ի սահմաններում, Կաթողիկոսի եղբայրը՝ Գևորգ Ներսիսյանը իր որդիների հետ իբրև խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչությանը:
«Ներսիսյաններին մեղադրում են խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու արարքներ կատարելու մեջ»,- գրել էր նա՝ հրապարակելով նաև տեսանյութ։
Քննչական կոմիտեից լրատվամիջոցներին հայտնել էին, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենագրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը): Վերջիններս ձերբակալվել են:

Armenian investigators have requested the detention of Catholicos Karekin II's brother and nephew. According to lawyer Ara Zohrabyan, a motion has been filed to the Armavir Court of General Jurisdiction to remand 68-year-old Gevorg Nersisyan and his son Hambardzum Nersisyan in pretrial custody.
Zohrabyan told reporters on Monday that the prosecution’s case is based solely on the testimony of one individual, disregarding the Nersisyans’ statements and video evidence.
“If this is the standard that’s going to be applied, what happens when someone accuses an investigator, a prosecutor or a judge of soliciting a bribe?” he said.
Earlier reports indicated that Harutyun Mkrtchyan, a candidate from the Republic Party running in the Vagharshapat municipal elections, alleged on Facebook that on November 1, Gevorg Nersisyan and his sons obstructed his campaign activities. The Nersisyans are now facing charges of hooliganism and interference with election campaigning.
The Investigative Committee confirmed that criminal proceedings had been launched under Article 211 of Armenia’s Criminal Code pertaining to coercion or obstruction of election campaigning. The two men were arrested on Sunday.