Գարեգին Երկրորդի եղբորն ու եղբորորդուն կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել. Փաստաբան
Քննչական մարմինը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի 68-ամյա եղբորը՝ Գևորգ Ներսիսյանին և նրա որդուն՝ Համբարձում Ներսիսյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանին (դատավոր Արտակ Բաբախանյան): Այս մասին հայտնում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Նիստը որոշ ժամանակ անց կսկսվի: Քննչական մարմինը և դատախազությունն իր որոշումը կայացրել է և գնացել է մեկ անձի ցուցմունքի հիման վրա մարդկանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու ճանապարհով:
Հաշվի չեն առել Ներսիսյանների ցուցմունքները և տեսագրությունը: Եթե այս ստանդարտն է գործելու, ապա պատկերացրեք օրինակ մեկ անձ հաղորդում տա և ասի, որ քննիչը կամ դատախազը կամ դատավորը իրենից կաշառք է պահանջել: Ի՞նչ եք անելու այս ժամանակ»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք՝ փաստաբանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որով հայտնել է, որ նոյեմբերի 1-ին ժամը 16:10-ի սահմաններում, Կաթողիկոսի եղբայրը՝ Գևորգ Ներսիսյանը իր որդիների հետ իբրև խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչությանը:
«Ներսիսյաններին մեղադրում են խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու արարքներ կատարելու մեջ»,- գրել էր նա՝ հրապարակելով նաև տեսանյութ։
Քննչական կոմիտեից լրատվամիջոցներին հայտնել էին, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենագրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը): Վերջիններս ձերբակալվել են:

Адвокат: Подано ходатайство об аресте брата и племянника католикоса всех армян Гарегина II
Следственный орган подал в суд первой инстанци Армавирской области Армении ходатайство об избрании в отношении 68-летнего Геворка Нерсисяна и его сына Амбарцума Нерсисяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Ходатайство рассмотрит судья Артак Бабаханян. Об этом сообщил адвокат Ара Зограбян.
«Заседание начнется через некоторое время. Следственный орган и прокуратура приняли свое решение, они пошли по пути уголовного преследования на основании показаний одного человека. Показания Нерсисянов и видеозапись не были учтены», - написал Зограбян в соцсети.
«Если будет действовать этот стандарт, то представьте: кто-то, например, заявит, будто следователь, прокурор или судья потребовал у него взятку. Что вы будете делать в таком случае?» – указал адвокат.
Напомним, адвокат ранее сообщил, что кандидат от партии «Республика» на выборах в Совет старейшин укрупненной общины Вагаршапат Арутюн Мкртчян опубликовал на своей странице в Facebook пост, заявив, что 1 ноября около 16:10 брат католикоса Геворг Нерсисян вместе со своими сыновьями якобы препятствовал предвыборной агитации.
«Нерсисянов обвиняют в хулиганстве и в воспрепятствовании предвыборной агитации», – написал адвокат.
В Следственном комитете сообщили СМИ, что в рамках предварительного расследования уголовного производства в отношении двух лиц возбуждено публичное уголовное преследование по статье 211 (Принуждение к агитации или отказу от агитации, или воспрепятствование агитации иным образом) Уголовного кодекса РА. Последние были задержаны.