Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան դատավոր Արման Բաբախանյանը որոշել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եղբորը՝ 68-ամյա Գևորգ Ներսիսյանին կալանավորել մեկ ամիս ժամկետով: Այս մասին հայտնում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Նա նաև տեղեկացնում է, որ քիչ հետո կքննվի Գ. Ներսիսյանի որդու՝ Համբարձում Ներսիսյանի կալանավորման միջնորդությունը։
Հիշեցնենք՝ փաստաբանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածու Հարություն Մկրտչյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել, որով հայտնել է, որ նոյեմբերի 1-ին ժամը 16:10-ի սահմաններում, Կաթողիկոսի եղբայրը՝ Գևորգ Ներսիսյանը իր որդիների հետ իբրև խոչընդոտել է նախընտրական քարոզչությանը:
«Ներսիսյաններին մեղադրում են խուլիգանության և քարոզչությանը խոչընդոտելու արարքներ կատարելու մեջ։ Իրականում չկա նույնիսկ հանցագործությանը նմանվող դեպք»,- գրել էր նա՝ հրապարակելով նաև տեսանյութ, որով, փաստաբանի խոսքով, հաստատվում է ակնհայտ սուտ մատնությունը:
Քննչական կոմիտեից լրատվամիջոցներին հայտնել էին, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 2 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենագրքի 211-րդ հոդվածով (քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելը կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելը): Վերջիններս ձերբակալվել են:

Брата католикоса всех армян Гарегина II арестовали на месяц
Суд общей юрисдикции первой инстанции Армавирской области Армении под председательством судьи Армана Бабаханяна постановил арестовать брата католикоса всех армян Гарегина II – 68-летнего Геворка Нерсисяна – сроком на 1 месяц. Об этом сообщил адвокат Ара Зограбян.
По его словам, скоро начнется рассмотрение ходатайства об избрании меры пресечения племяннику католикоса – Амбарцуму Нерсисяну.
Напомним, адвокат ранее сообщил, что кандидат от партии «Республика» на выборах в Совет старейшин укрупненной общины Вагаршапат Арутюн Мкртчян опубликовал на своей странице в Facebook пост, заявив, что 1 ноября около 16:10 брат католикоса Геворк Нерсисян вместе со своими сыновьями якобы препятствовал предвыборной агитации.
«Нерсисянов обвиняют в хулиганстве и в воспрепятствовании предвыборной агитации. В действительности же нет даже инцидента, похожего на преступление», – написал адвокат, опубликовав также видео, которым, по словам адвоката, подтверждается явно ложный донос.
В Следственном комитете сообщили СМИ, что в рамках предварительного расследования уголовного производства в отношении двух лиц возбуждено публичное уголовное преследование по статье 211 (Принуждение к агитации или отказу от агитации, или воспрепятствование агитации иным образом) Уголовного кодекса РА. Последние были задержаны.