Երուսաղեմի հայոց պատրիարքն իր զորակցությունն է հայտնել Կաթողիկոսին
Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Նուրհան Արք. Մանուկյանը տարածել է հայտարարություն՝ իր զորակցությունը հայտնելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին։ Հայտարարության մեջ ասված է.
«Խոր ցաւով եւ մտահոգութեամբ կը հետեւինք վերջին ամիսներուն Հայց. Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ թեմակալ առաջնորդներու, բարձրաստիճան հոգեւորականներու եւ մասնաւորապէս Հովհաննավանքի շուրջ ծաւալուող խիստ անհանգստացուցիչ եւ ցաւալի դէպքերուն: Կարգալոյծ հոգեւորականի կողմէ՝ պետական իշխանութեան բացայայտ հովանաւորութեամբ իրականացուող գործողութիւնները ոչ միայն անօրինական են եւ հակառակ եկեղեցական կանոնադրութեան, այլեւ կը խաթարեն Հայց. Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ վարկն ու հեղինակութիւնը, կը վիրաւորեն Հայ ժողովուրդի հոգեւոր զգացումները եւ կը վտանգեն մեր դարաւոր ինքնութիւնն ու հաւատքը:
Այս դժուարին ժամանակներուն, երբ մեր ժողովուրդը կը դիմագրաւէ ներքին եւ արտաքին փորձութիւններ, Հայց. Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կը մնայ մեր հոգեւոր յենարանը եւ բարոյական առագաստը, որ կը միացնէ մեր ժողովուրդը հաւատքի եւ յոյսի շուրջ: Հետեւաբար, Եկեղեցւոյ դէմ ուղղուած իւրաքանչիւր ոտնձգութիւն, ոտնձգութիւն է մեր պատմական յիշողութեան եւ հոգեւոր արժէքներուն դէմ: Անթոյլատրելի է պետական այրերու միջամտութիւնը Եկեղեցւոյ ներքին կեանքին, առաւել եւս՝ կարգալոյծ անձերու սատարումը՝ Հովհանավանքը զաւթելու եւ անվաւեր «պատարագներ» մատուցելով օրինական ծէսերը խաթարել փորձելու ընթացքին:
Յանուն Սրբոց Յակոբեանց Զինուորեալ Միաբանութեան խստօրէն կը դատապարտենք այս անօրինական եւ անպատուաբեր քայլերը եւ կոչ կ’ընենք պետական իշխանութեան՝ դադրեցնել Հայց. Առաքելական Եկեղեցւոյ ներքին գործերուն միջամտելու բոլոր դրսեւորումները, վերականգնել արդարութիւնը եւ օրինականութիւնը, եւ ապահովել Եկեղեցւոյ օծեալ սպասաւորներու անվտանգ եւ խաղաղ գործունէութիւնը:
Մեր անկեղծ զօրակցութիւնը կը յայտնենք Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին եւ հոգեւորականաց դասուն, որոնք անձնուէր կերպով եւ անսասան հաւատքով կը շարունակեն իրենց հովուական եւ հովուապետական առաքելութիւնը՝ չընկրկելով քաղաքական կամ վարչական ճնշումներու դէմ: Անոնց հաւատքը, համբերութիւնը եւ անշահախնդիր ծառայութիւնը այսօր եւս մեր ազգի անմահ ոգիին կենդանի վկայութիւն են:
Աղօթքով կը խնդրենք, որ Տէրը զօրացնէ Հայց. Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցին, առողջ եւ երկար օրեր պարգեւէ Ամենայն Հայոց Հայրապետին, լուսաւորէ մեր իշխանութիւնները արդարութեան եւ ճշմարտութեան ճանապարհին, եւ պահէ մեր ժողովուրդը հաւատքի, խաղաղութեան ու համերաշխութեան մէջ»։

Армянский Патриарх Иерусалима выразил поддержку Католикосу всех армян
Армянский Патриарх Иерусалима архиепископ Нурхан Манукян выступил с заявлением, выразив поддержку Первопрестольному Святому Эчмиадзину и Католикосу всех армян.
В заявлении, в частности, сказано:
«С глубоким сожалением и тревогой мы следим за крайне тревожными и печальными событиями последних месяцев вокруг предстоятелей епархий Армянской Апостольской церкви, высокопоставленных священнослужителей и в частности вокруг монастыря Ованаванк. Действия лишенного сана священника, осуществляемые при явном покровительстве государственных властей, не только незаконны и противоречат церковным канонам, но и подрывают авторитет Армянской Апостольской церкви, оскорбляют духовные чувства армянского народа и ставят под угрозу нашу многовековую идентичность и веру.
В это трудное время, когда наш народ сталкивается с внутренними и внешними испытаниями, Армянская Апостольская церковь остается нашим духовным оплотом и моральным маяком, объединяющим народ вокруг веры и надежды. Поэтому любое посягательство на церковь – это посягательство на нашу историческую память и духовные ценности. Недопустимо вмешательство государственных деятелей во внутренние дела Церкви, особенно поддержка ими лишенных сана лиц при попытках захвата Ованаванка и нарушения законных богослужений служением недействительных „литургий”.
От имени Конгрегации Свв. Иаковов в Иерусалиме мы решительно осуждаем эти незаконные и недостойные действия и призываем государственные власти прекратить любое вмешательство во внутренние дела Армянской Апостольской церкви, восстановить справедливость и законность, а также обеспечить безопасную и мирную деятельность служителей церкви.
Выражаем искреннюю поддержку Его Святейшеству Католикосу всех армян Гарегину Второму и духовенству, которые самоотверженно и с непоколебимой верой продолжают свою пастырскую и патриаршескую миссию, не поддаваясь политическому или административному давлению. Их вера, терпение и бескорыстное служение сегодня являются живым свидетельством бессмертного духа нашего народа.
Молимся о том, чтобы Господь укрепил нашу Армянскую Апостольскую церковь, даровал здоровье и долгие годы Католикосу всех армян, поставил власть на путь праведный и истинный, сохранил наш народ в вере, мире и единстве».