Անընդունելի է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների լռությունը և անգործությունը Լեռնային Ղարաբաղի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հանդեպ. Զուրաբյան
ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը գրում է.
«Քանի որ այսօր Հայաստանում չունենք անկախ երկրին վայել կառավարություն, ստիպված մենք պիտի պատասխանենք Հայաստանին ու Արցախյան շարժմանն ուղղված Բաքվի մեղադրանքներին:
Արցախյան շարժման վերաբերյալ Բաքվի տխրառչակ ֆարսային «դատավարության» ընթացքում հնչող հայտարարությունների կապակցությամբ վերահաստատում ենք հունվարի 19-ին արված մեր հայտարարության բոլոր գնահատականները:
1. Մենք մեր անվերապահ աջակցությունն ենք հայտնում Արցախի նախկին ղեկավարներ՝ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, Ազգային Ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, պաշտպանության բանակի հրամանատար Լեւոն Մնացականյանին, տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին եւ ապօրինաբար գերեվարված եւ Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին, որոնք ընդամենը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը իրագործելու համար Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ենթարկվում են դաժան հալածանքների եւ կտտանքների։
2. Ադրբեջանի կազմից դուրս սեփական ժողովրդի ինքնորոշման հիմնարար իրավունքը իրագործելու օրինական գործընթացը սկսվել էր եւ հետեւողականորեն շարունակվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը սիստեմատիկորեն ոտնահարում էր Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի եւ նրա բնակչության կյանքի, ազատության, ժողովրդավարության իրավունքները, ծավալելով պետականորեն կազմակերպված զանգվածային բռնություններ, ինչպես նաեւ անցկացնելով բիրտ ռազմական գործողություններ ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաեւ Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում ապրող հայ բնակչության դեմ (1988 թ. փետրվարին Սումգայիթում, նոյեմբերին Կիրովաբադում, Խանլարում, Շամխորում, 1990-ի հունվարին Բաքվում, 1991-ին «Կոլցո» օպերացիայի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի թվով 24 բնակավայրերում, 1992-ին Շահումյանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի Մարդակերտի եւ Մարտունու շրջաններում)։
3. Արցախի ղեկավարները ապօրինաբար, միջազգային նորմերի եւ Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կոպտագույն ոտնահարումով, գերեվարվել են Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականի սեպտեմբերին, ճիշտ այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը, ոտնահարելով ԵԱՀԿ հովանու ներքո բանակցություններում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները եւ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, իրագործում էր հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ամենամեծ ռազմական հանցագործություններից մեկը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող արցախահայության նկատմամբ էթնիկ զտումն ու ցեղասպանությունը։
4. Նման վարքագիծ ցուցաբերած, համակարգային հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն հռչակած, սեփական քաղաքացիներին անգամ հալածող եւ նրանց ժողովրդավարական իրավունքները զանգվածաբար ոտնահարող, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների գնահատմամբ ավելի քան 200 քաղբանտարկյալ ունեցող ադրբեջանական պետության կողմից ձեռնարկված այս դատաստանը ծաղր է արդարադատության նկատմամբ, որը զուրկ է որեւէ լեգիտիմությունից։ Ադրբեջանում գործող իրավապահ մարմինները եւ դատարաններն ընդամենը իշխանության կողմից բռնաճնշումների իրականացման գործիքներ են, որոնք կեղծիքների, բռնությունների, կտտանքների, նենգասպառնալիքների եւ տարատեսակ այլ ապօրինությունների միջոցով պատրաստակամ են կորզելու իշխանությունների պատվիրած ցանկացած արդյունք, հետեւաբար այդ դատավարություններում ներկայացված որեւէ «փաստաթուղթ» կամ «ցուցմունք», ինչպես նաեւ «դատական» մարմնի որեւէ եզրակացություն, ունենալու են զրոյական վստահելիություն եւ օրինականություն։
5. Դատապարտում ենք Հայաստանի հանրային դեբատում հնչող որեւէ մեղադրանք կամ քննադատություն, ուղղված «դատավարական» այս ներկայացման պայմաններում Ադրբեջանի ձեռքում պատանդ դարձած եւ խոշտանգման ենթարկվող մեր հայրենակիցների վարքի դեմ։ Մեզ բացարձակ չպետք է հետաքրքրի, թե ինչ են իրենք ասում անմարդկային ճնշման ներքո, այլ միայն նրանց կյանքը, առողջությունը եւ ապահով վերադարձը հայրենիք։
6. Անընդունելի է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի Խմբի համանախագահ երկրների՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի լռությունը եւ անգործությունը Լեռնային Ղարաբաղի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի հանդեպ։ Նրանք առաջինը պետք է պահանջեին այն մարդկանց ազատությունը, որոնց նրանք ԵԱՀԿ-ի 1992 թվականի Հելսինկյան հանդիպումից ի վեր կայացած բոլոր բանակցություններում ճանաչել են որպես լեգիտիմ գործընկերներ եւ երկխոսություն վարել նրանց հետ միջազգային հանրությունը ներկայացնող մարմինների անունից։
7. Առավել անընդունելի է, սակայն, Հայաստանի իշխանությունների ակնհայտ եւ բացարձակ անտարբերությունը Արցախի գերեվարված ղեկավարների ճակատագրի վերաբերյալ։ Հայաստանը պարտավոր է հրապարակայնորեն բարձրացնել իր ձայնը ի նրանց պաշտպանություն, նրանց ազատման հարցը դարձնել հայ-ադրբեջնական հաշտեցման եւ խաղաղության հաստատման օրակարգի պարտադիր պահանջներից մեկը։ Հայաստանի իշխանությունները այդ հարցով պետք է դիմեն միջազգային հանրությանը, Մինսկի Խմբի երկրներին, ինչպես նաեւ բարձրացնեն այս հարցը ՄԱԿ-ում, ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի Խորհրդում եւ Եվրոպական խորհրդարանում, հատկապես ի ցույց դնելով Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով երաշխավորված արդար դատաքննության անբեկանելի իրավունքի բացահայտ ոտնահարումը Ադրբեջանի կողմից»։

Зурабян: Недопустимы молчание и бездействие стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по отношению к судьбе плененных руководителей Арцаха
Поскольку сегодня в Армении у нас нет достойного независимой страны правительства, на обвинения Баку, адресованные Армении и Арцахскому движению, вынуждены отвечать мы, написал замглавы Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
Он отметил:
«В связи с заявлениями, которые звучат в ходе судебного фарса в Баку относительно Арцахского движения, мы подтверждаем все наши оценки, представленные в заявлении от 19 января:
1. Выражаем нашу безоговорочную поддержку бывшим руководителям Арцаха – президентам Аркадию Гукасяну, Бако Саакяну, Араику Арутюняну, председателю НС Давиду Ишханяну, госминистру Рубену Варданяну, командующему Армией обороны Арцаха Левону Мнацаканяну, его заместителю Давиду Манукяну, министру иностранных дел Давиду Бабаяну и другим нашим соотечественникам, незаконно взятым в плен и удерживаемым в Азербайджане в качестве заложников, которые лишь за реализацию права народа Арцаха на самоопределение подвергаются жестоким преследованиям и пыткам со стороны властей Азербайджана.
2. Законный процесс реализации основополагающего права собственного народа на самоопределение за пределами состава Азербайджана начался и последовательно продолжался именно по той причине, что Азербайджанская Республика систематически нарушала права Нагорно-Карабахской автономной области и ее населения на жизнь, свободу, демократические права, проводя организованные на государственном уровне массовые зверства, а также осуществляя жестокие вооруженные действия не только против Нагорного Карабаха, но и против армянского населения, проживавшего на всей территории Азербайджана (в феврале 1988 г. в Сумгаите, в ноябре – в Кировабаде, Ханларе, Шамхоре, в январе 1990 года – в Баку, в ходе операции «Кольцо» в 1991 году – в 24 населенных пунктах Нагорного Карабаха, в 1992 году – в Шаумяне, Мартакерте и Мартуни).
3. Руководители Арцаха были незаконно, с грубейшими нарушениями международных норм и принятых Азербайджаном обязательств, захвачены Баку в плен в сентябре 2023 года – тогда, когда Азербайджан, нарушив все достигнутые под эгидой ОБСЕ договоренности и трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г., осуществлял одно из крупнейших военных преступлений против армянского народа – этническую чистку и геноцид арцахских армян, имеющих историю тысячелетий.
4. Это судилище, инициированное азербайджанским государством, продемонстрировавшим такое поведение, провозгласившим системную армянофобию государственной идеологией, преследующим даже собственных граждан и массово нарушающим их демократические права, имеющим, по оценке международных правозащитных организаций, более чем 200 политзаключенных, – издевательство над правосудием, лишенное всякой легитимности. Правоохранительные органы и суды Азербайджана – лишь инструменты власти для оказания репрессий. Они готовы обеспечить любой результат, которые пожелают власти, посредством фальсификаций, насилия, пыток, угроз и иных беззаконий. Следовательно ни один “документ” или “свидетельство”, представленные на этих судах, как и любое заключение “судебного” органа не будут пользоваться нулевым доверием и лишены законности.
5. Осуждаем любое обвинение или критику в общественном дискурсе в Армении из-за поведения наших соотечественников, ставших заложниками в руках Азербайджана в условиях этой судебной инсценировки. Нас совершенно не должно интересовать, что они говорят под нечеловеческим давлением, нас должны интересовать только их жизнь, здоровье и безопасное возвращение на Родину.
6. Недопустимы молчание и бездействие стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – США, Франции и России – по отношению к судьбе захваченных в плен руководителей Нагорного Карабаха. Именно они в первую очередь должны были потребовать освобождения тех людей, которых они с 1992 года по итогам Хельсинкской встречи признали легитимными партнерами и вели с ними диалог от имени международного сообщества.
7. Но еще больше недопустимо явное и абсолютное безразличие властей Армении к судьбе пленных руководителей Арцаха. Армения обязана публично поднять свой голос в их защиту, сделать вопрос их освобождения одним из обязательных требований в повестке армяно-азербайджанского примирения и установления мира. Власти Армении должны обратиться по этому вопросу к международному сообществу, к странам Минской группы, а также поднять этот вопрос в ООН, ОБСЕ, Совете Европы и Европейском парламенте, особо указав на грубое нарушение Азербайджаном права на справедливое судебное разбирательство, гарантированного ст. 6 Европейской конвенции о правах человека».