Այս ամիսները շատ որոշիչ պետք է լինեն Թուրքիա-Հայաստան համագործակցության առաջ մղման համար...կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ. Փայլան
14:32 05/11/2025
«Իմ երազանքն է, որ այս սահմանն օր առաջ բացվի»,- «Օրբելի ֆորում. Կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» խորագրով քննարկման ընդմիջմանը ասաց պոլսահայ Գարո Փայլանը։
Նա ենթադրեց, որ հունվարին այդ հարցում «շատ լավ զարգացումներ» կլինեն՝ նշելով երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանների բացումը և հույս հայտնելով, որ դրանից մի քանի ամիս հետո նաև Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիները կարող են հատել սահմանը։
«Ապագան փայլուն կտեսնեմ Թուրքիա-Հայաստան համագործակցության համար»,-ասաց Փայլանը։
«Գիտեք, Ադրբեջանն ու Թուրքիան ունեն «երկու երկիր մեկ համայնք» քաղաքականություն և այս երկու գործընթացները միասին քայլելու հնարավորություն ունեն, քանի որ նախկինում Թուրքիա-Հայաստան համագործակցությանը խոչընդոտում էր Հայաստան-Ադրբեջան համագործակցությունը»,-ասաց պոլսահայ քաղաքական գործիչը՝ հավելելով. «Այս ամիսները շատ որոշիչ պետք է լինեն Թուրքիա-Հայաստան և Հայաստն-Ադրբեջան համագործակցության համար և եթե Արևմտյան երկրներն էլ մի փոքր օգնեն Թուրիային և Բաքվին համոզելու առումով, ամեն ինչ միասնաբար կարելի է առաջ տանել...Այս ամիսները շատ որոշիչ են, կամ ամեն ինչ կարող է վատանալ»։

Гаро Пайлан: Ближайшие месяцы станут решающими для продвижения армяно-турецкого сотрудничества, иначе…
«Моя мечта – чтобы эта граница открылась как можно скорее», – заявил бывший депутат парламента Турции армянского происхождения Гаро Пайлан 5 ноября в беседе с журналистами в перерыве мероприятия «Форум Орбели 2025: построение мира и многостороннего сотрудничества», организованного аналитическим центром «Орбели».
Он предположил, что уже в январе в этом вопросе можно ожидать «очень позитивных сдвигов», отметив возможность открытия армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и выразив надежду, что спустя несколько месяцев после этого границу смогут пересекать и граждане Армении и Турции.
«Я вижу блестящее будущее для армяно-турецкого сотрудничества», – подчеркнул Пайлан.
Он напомнил, что Азербайджан и Турция уже давно руководствуются принципом «одна нация – два государства», и в нынешних условиях эти два процесса – армяно-турецкий и армяно-азербайджанский – могут развиваться параллельно.
«Ранее именно отсутствие сотрудничества между Арменией и Азербайджаном мешало развитию диалога между Арменией и Турцией, – отметил Пайлан. – Эти месяцы станут решающими для обоих направлений сотрудничества – между Арменией и Турцией и Арменией и Азербайджаном. Если западные страны окажут хотя бы небольшое содействие, помогая убедить Анкару и Баку, можно будет продвинуться вперед совместными усилиями. Эти месяцы имеют решающее значение… В противном случае все может ухудшиться».