Այս իշխանությունները պատրաստվում են հերթական անգամ իշխանությունը զավթելnւն. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
«Այս իշխանությունները պատրաստվում են հերթական անգամ իշխանությունը զավթելուն»,- Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Ըստ նրա, դրա շրջանակներում, ըստ էությամբ,  նրանք աշխատում են բոլոր այն ուժային կենտրոնների դեմ, որոնք կարող են հասարակությանը կոնսոլիդացնել,  իրական սպառնալիք դառնալ իրենց իշխանության համար։
«Թիրախներն ընտրված են  բավական ճիշտ, հետևողականորեն աշխատում են՝ անսպասելի գործերով, մտացածին գործերով, որոնց միակ նպատակը 2026 թվականի ընտրություններին  նախապատրաստումն է։ Այս պահին դեռ դա է։ Հետագայում, իհարկե, նորից օգտագործելով քաղաքական հետապնդումների ինստիտուտը, փորձելու են պահպանել  հասարակության մեջ բյուրեղացումը։ Իսկ դա  այն պղտոր ջուրն է, որտեղ Նիկոլը  կարող է լավ աշխատել և կարողանում է լավ ձուկ որսալ»,- ասաց քաղաքագետ։
Նշենք, որ Հ. Մելիք-Շահնազարյանը դատարանի բակում էր՝ ի աջակցություն ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ում գործով դռնփակ դատական նիստ էր ընթանում։
Քաղաքագետի խոսքով, Սերժ Սարգսյանի, Բագրատ Սարբազանի, Սամվել Կարապետյանի, նաև այլ գործերի պարագայում ականատես են լինում, որ դրանց հիմքում ոչինչ չկա։
«Կարելի է  ասել դատարանները զբաղված են ոչ թե քրեական գործերով, այլ զբաղված են քաղաքական պատվեր կատարելով»,- ասաց  Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։

Правящая в Армении сила готовится к очередному захвату власти – Грант Мелик-Шахназарян
«Правящая в Армении сила готовится к очередному захвату власти», – заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян в беседе с журналистами у здания Антикоррупционного суда.
По словам Гранта Мелик-Шахназаряна, в рамках этой стратегии нынешние власти Армении ведут последовательную работу против всех силовых центров, которые способны консолидировать общество и создать реальную угрозу для их воспроизводства.
«Мишени выбраны довольно точно. Они работают последовательно – возбуждая неожиданные, надуманные дела, единственная цель которых – подготовка к выборам в Национальное Собрание весной 2026 года. Пока все сводится к этому. В дальнейшем, конечно, используя механизм политических преследований, они попытаются сохранить общественную поляризацию. А это именно та мутная вода, в которой Никол умеет ловить рыбу», – отметил политолог.
Отметим, что Грант Мелик-Шахназарян находился у здания суда в знак поддержки третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Сегодня суд созвал экстренное заседание на основе обращения прокуратуры и якобы «оперативных данных» о том, что третий президент Армении Серж Саргсян намерен покинуть страну. Адвокат бывшего президента Рубен Акопян сообщил журналистам, что ходатайство стороны обвинения было отклонено: мера пресечения в виде подписки о невыезде Саргсяну не избрали, вместо этого суд постановил внести залог.
По словам Мелик-Шахназаряна, дела против Сержа Саргсяна, архиепископа Баграта Галстаняна, предпринимателя Самвела Карапетяна и других фигур наглядно показывают, что за ними нет реальных оснований.
«Можно сказать, что суды сегодня заняты не уголовными делами, а исполнением политических заказов», – подчеркнул политолог.