Այս ցուցանիշները խոսուն փաստ են զորքերի մարտունակության վիճակի և բանակի նկատմամբ իշխանության վերաբերմունքի մասին. Աբրահամյան
09:51 06/11/2025
«Զինված ուժերի առնվազն կեսը, տարբեր պատճառներով, ատեստացիայի քննությունների չի մասնակցում, իսկ մասնակիցների առնվազն 40%-ը նվազագույն շեմը չի հաղթահարում և ըստ այդմ` աշխատավարձի բարձրացում չունի։
Բուն շարքային պայմանագրային անձնակազմի չնչին տոկոսն է ստանում 5 գնահատական»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, այս ցուցանիշների առկայությունը խոսուն փաստ է զորքերի մարտունակության վիճակի և բանակի նկատմամբ իշխանության վերաբերմունքի մասին:
«Ու այս պայմաններում ՔՊ ղեկավարը լայվով հայտարարում է, թե պայմանագրային անձնակազմը կարող է մինչև 700 հզ դրամ աշխատավարձ ստանալ:
Ո՞րն է այստեղ բլեֆը, որի մասին երբեք չի խոսի Փաշինյանը: Այն, որ բացի նրանից, որ ԶՈւ մի հսկայական հատված առհասարակ չի մասնակցել ատեստացիային, այլ մասնակիցների շատ քիչ տոկոսն է բարձր գնահատական ստացել ու հնարավորություն ստացել 700 հզ աշխատավարձին մոտենալ:
Ամբողջ ծանրությունն ընկած է մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի վրա, որոնցից շատ-շատերը ոչ միայն 700 հզ չեն ստանում, այլ նույնիսկ քննության նվազագույն շեմը չեն հաղթահարում, իսկ նրանց աշխատավարձը 200 հզ.-ի սահմաններում է»,- գրում է Տ.Աբրահամյանը:

По меньшей мере, половина Вооруженных Сил по разным причинам не участвует в аттестационных экзаменах, а, как минимум, 40% участников не преодолевают минимального порога и, соответственно, не получают повышения зарплаты, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
«Лишь ничтожный процент рядовых-контрактников получает оценку «5». Такие показатели – красноречивый факт о состоянии боеспособности войск и отношении властей к армии.
И в этих условиях руководитель „Гражданского договора” в прямом эфире заявляет, что контрактники могут получать зарплату до 700 тысяч драмов.
В чем здесь блеф и о чем Пашинян никогда не скажет? В том, что помимо того, что весомая часть ВС вообще не участвовала в аттестации, лишь очень малый процент участников получил высокие оценки и возможность приблизиться к зарплате в 700 тысяч», – указал Абрамян.
«Вся нагрузка - на несущем боевое дежурство личном составе, при этом многие из них не только не получают 700 тысяч, но даже не преодолевают минимального порога во время аттестации, их зарплата находится в пределах 200 тысяч драмов», – указал Абрамян.