«Երևան Սիթի»-ում խոշոր հրդեհի դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել հրկիզման հոդվածով
Կոմիտասի պողոտայում գործող «Երևան սիթի» առևտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (գույքը ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը կատարվել է հրկիզման, պայթյունի կամ հանրավտանգ այլ եղանակով)։
Panorama.am-ին ՔԿ-ից հայտնեցին, որ քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել են ապրանքագիտական, ինչպես նաև հրդեհատեխնիկական և դատանյութագիտական համալիր փորձաքննություններ։ Կատարվում է նախաքննություն։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 6-ին, ժամը 11։08-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Կոմիտասի պողոտայի սննդի կետերից մեկում հրդեհ է բռնկվել։  Հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչով դեպքի վայր են մեկնել ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից չորս մարտական հաշվարկ և մեկ ավտոսանդուղք։ Հրդեհի բարդությունից ելնելով տեղում հայտարարվել է հրդեհի բարդության «Թիվ 3 կանչ»։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին օպերատիվորեն ներգրավվել են նաև ՆԳՆ Համայնքային ոստիկանության, Պարեկային ծառայության և ոստիկանության Գվարդիայի ծառայողներ։
Ըստ նախնական տվյալների մեկ տուժած հոսպիտալացվել է բժշկական կենտրոն։ Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է կանխել հրդեհի տարածումը շինության մյուս հատվածներ և հարակից տարածքում գտնվող բենզալցակայան։ Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 13։09-ին, մարվել՝ 13։54-ին։

По факту вчерашнего пожара на территории ТЦ «Ереван сити» инициировано уголовное производство
По факту пожара, вспыхнувшего накануне, 6 ноября, на территории торгового центра «Ереван сити» на проспекте Комитаса в Ереване, инициировано уголовное производство – по пункту 2 части 2 статьи 264 (уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом) УК Армении.
Как сообщили Panorama.am в СК РА, в рамках уголовного производства назначены товароведческая, а также комплексная пожарно-техническая и судебная материаловедческая экспертизы.
Напомним, 6-го ноября в 11:08 в Национальный центр кризисного управления был получен звонок о том, что вспыхнул пожар в одном из пунктов питания на проспекте Комитаса города Ереван. С огнем боролись 14 боевых расчетов, дежурные и оперативные группы СС МВД РА. К тушению пожара также были оперативно привлечены сотрудники Общинной полиции, Патрульной службы и Полицейской гвардии МВД.
По предварительным данным, один пострадавший был госпитализирован в медицинский центр. Пожарным-спасателям удалось предотвратить распространение пожара в сторону других частей здания, а также в сторону автозаправочной станции, расположенной на территории неподалеку.