Հայաստանի առաջին արբանյակը՝ «Արմսաթ-1»-ը, ավարտում է իր առաքելությունը և մտնում է ուղեծրից անկման փուլ
11:22 08/11/2025
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտնում է, որ Հայաստանի երկրադիտարկման առաջին՝ «Արմսաթ-1» արբանյակն անցել է իր՝ վերահսկվող ուղեծրից բնականոն դուրսբերման փուլ, որը նշանավորում է տվյալ արբանյակային ծրագրի ավարտը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը գրում է.
«ՀՀ կառավարության կողմից «Արմսաթ-1»-ի արձակման որոշումը համարձակ և կարևոր քայլ էր, որն օգնեց Հայաստանին մուտք գործել տիեզերական դարաշրջան՝ ցույց տալով տիեզերական տեխնոլոգիաների ռազմավարական դերի կարևորությունն այսօրվա աշխարհում և Հայաստանի մտադրությունը՝ լինելու վաղվա տիեզերական տնտեսության մի մասը։
Երեքուկես տարիների ընթացքում «Արմսաթ-1» արբանյակի միջոցով ստացվել են Հայաստանի տարածաշրջանային բազմաթիվ տիեզերանկարներ՝ հնարավորություն տալով դրանք օգտագործել ինչպես գիտական, այնպես էլ համակարգային նշանակությամբ: «Արմսաթ-1» արբանյակի առաքելության առանցքային հաջորդ ձեռքբերումն այն է, որ այս ծրագրի շրջանակներում հնարավորություն է ընձեռնվել վերապատրաստել մասնագետների և ձևավորել մասնագիտական խմբի այնպիսի կարողություններ, որոնց օգնությամբ հնարավոր կլինի կյանքի կոչել հաջորդող ծրագրերի նախագծումը, իրականացումը, արբանյակի կառավարումը, տվյալների ստացումն ու մշակումը:
«Արմսաթ-1»-ի առաքելության ընթացքում ստացված փորձը և ձեռք բերված տվյալներն արդեն իսկ օգտագործվում են նոր սերնդի երկրադիտարկման և հաղորդակցության արբանյակների նախագծման աշխատանքներում։ Զուգահեռաբար, սահմանվել են նոր՝ «Արմսաթ-2» արբանյակի տեխնիկական և տեխնոլոգիական պահանջները, և ակտիվ համագործակցություն է իրականացվում ճանաչված միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ «Արմսաթ-2»-ի հանձնառությունը կյանքի կոչելու համար։ Հայաստանը հանձնառու է արբանյակային հաջող փորձի հիման վրա դառնալու երկրատիեզերական տեխնոլոգիաների սպառող և փորձառու օգտատեր՝ ձգտելով ապագայում ստանձնել նաև կիրառելի տեխնոլոգիական լուծումների փորձարկումն ու ինտեգրումը։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր մասնակից կազմակերպություններին և մասնագետներին, որոնք ներգրավված էին այս պատասխանատու գործընթացում՝ համագործակցության և տեխնիկական աջակցության համար, ինչպես նաև բարձր է գնահատում հասարակության, զանգվածային լրատվության միջոցների և միջազգային գործընկերների ցուցաբերած հետաքրքրությունն ու օժանդակությունը՝ Հայաստանի տիեզերական ծրագրի իրականացման և զարգացման գործում»։
Նա լուսանկարներ է հրապարակել՝ նշելով, որ տիեզերանկարներում Հայաստանն է՝ «Արմսաթ-1» արբանյակի «աչքերով»:

Armsat-1 завершил свою миссию, представлены кадры с первого армянского спутника
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении сообщает, что первый армянский спутник дистанционного зондирования Земли Armsat-1 перешел на этап управляемого схода с орбиты, что ознаменовало завершение спутниковой программы.
Министр Мхитар Айрапетян написал: «Решение правительства Армении о запуске Armsat-1 стало важным шагом, который помог Армении вступить в космическую эру, продемонстрировав значимость стратегической роли космических технологий в современном мире и намерение Армении стать частью завтрашней космической экономики.
За последние три с половиной года с помощью спутника Armsat-1 получены многочисленные региональные космические снимки территории Армении, что позволило использовать их как в научных, так и в системных целях.
Следующим ключевым достижением миссии Armsat-1 является то, что эта программа предоставила возможность подготовки специалистов и развития навыков профессиональной группы, которые обеспечат проектирование, реализацию, управление спутником, а также сбор и обработку данных для последующих программ.
Полученные в ходе миссии Armsat-1 опыт и данные уже используются при проектировании спутников наблюдения Земли и связи нового поколения. Параллельно с этим определены технические и технологические требования к новому спутнику Armsat-2. Ведется активное сотрудничество с признанными международными организациями для реализации обязательств по Armsat-2.
Армения стремится стать потребителем и опытным пользователем космических технологий, опираясь на успешный опыт спутниковой миссии, и стремится в будущем также проводить испытания и интеграцию прикладных технологических решений.
Министерство высокотехнологичной промышленности Республики Армения выражает благодарность всем участвующим организациям и специалистам, вовлеченным в этот ответственный процесс, за сотрудничество и техническую помощь, а также высоко ценит интерес и поддержку, проявленные общественностью, средствами массовой информации и международными партнерами в реализации и развитии космической программы Армении».