Առաջին անգամ հայտնում եմ, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 30-ին հանդիպել եմ Հայաստանում հավատարմագրված բարձրաստիճան դիվանագետի հետ. Սերժ Սարգսյան
00:25 08/11/2025
«Այդ գաղափարը ծնվեց, երբ Երկրորդ նախագահը և ես Արցախում էինք, իհարկե՝ տարբեր ժամանակներ էինք գնացել։ Այնտեղ ես համոզվեցի, որ գործերը շատ վատ են գնում»,-«Իմնեմնիմի» փոդքասթի բացառիկ թողարկմանը ժամանակ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով 44-օրյա պատերազնի ժամանակ ՀՀ նախկին նախագահների գործողություններին։
Երրորդ նախագահն առաջին անգամ հայտնեց, որ մինչ Արցախ կատարած այցը՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ին իր աշխատասենյակում հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված բարձրաստիճան դիվանագետի հետ, և վերջինիս խնդրանքով գնահատել է տեղի ունեցող իրադարձությունները, ասելով. «Ես վատ զգացողություն ունեմ, ես կարծում եմ, որ մեր գործերն այդքան էլ լավ չեն գնում և եթե տեղի ունենա ողբերգություն, ապա Հայաստանում իրավիճակը շատ է փոխվելու, առաջանալու են հակառուսական տրամադրություններ և սրանք փորձելու են Հայաստանը դուրս տանել մեր անվտանգության երաշխավոր հանդիսացող կառույցներից»։
Սերժ Սարգսյանը պատմեց, որ Արցախում ՀՀ երկրորդ նախագահի, Արցախի պաշտոնաթող երկու նախագահների և մարտական ընկերների հանդիպման ժամանակ Բակո Սահակյանին խնդրել է հանդիպում կազմակերպել Արցախի գործող նախագահի հետ։
«Այդ ընդունելության ժամանակ ուզում էի ասել, որ մենք գնում ենք պարտության, ձախողման և անհրաժեշտ է համոզել Հայաստանի կառավարիչներին, որպեսզի դադարեցնեն պատերազմը՝ խնդրելով ՌԴ նախագահին»,- հայտնեց Երրորդ նախագահը՝ հավելելով, որ նաև ցանկանում էր իմանալ, թե ինչով կարող է օգտակար լինել, քանի որ տևական ժամանակ զբաղվում է այդ գործով և ճանաչում էր բոլորին ովքեր ի վիճակի էին պաշտպանություն կազմակերպելու և տարբեր խորհուրդներ ուներ տալու։
Սարգսյանի խոսքով՝ Բակո Սահակյանն ասել է, որ Ստեփանակերտում չէ Արցախի գործող նախագահը, Մարտակերտում է, այնտեղ վիճակը լարված է։
«Ես արդեն ինչ-որ բան զգացի, որովհետև, եթե մարդն իմ խորհրդի կամ աջակցության կարիքն ունենար, ապա հանդիպման ձևը կգտներ։ Ղարաբաղի տարածքը Ռուսաստանի տարածքը չէ, որ մի կողմից չհասցնես գալ»,-հայտնեց Երրորդ նախագահը՝ նկատելով, որ Բակո Սահամյանը հաջորդ օրը Արայիկ Հարությունյանի անունից ներողություն է խնդրել և հայտնել, որ չի կարող հանդիպել իրեն։
Երրորդ նախագահը հայտնեց, որ Արցախում պայմանավորվեցին և Երևանում հանդիպեցին ՀՀ երեք նախագահներով՝ որոշելով, որ ճիշտ կլինի երկու հոգի՝ Առաջին և Երկրորդ նախագահները գնան Մոսկավ, և շոշափեն տրամադրությունները, թե հնարով է արդյոք հրադադար կամ պատերազմի ավարտ հայտարարել։
«Ուղղակի մի խնդրանք կար, որ Բակո Սահամյանը և Արկադի Ղուկասյանը պետք է համաձայնեցնեցնեին Հայաստանի կառավարչի հետ, որ ինքը գոնե տեղյակ պահի, որ ՀՀ-ի Առաջին և Երկրորդ նախագահները գալիս են այնտեղ շփվելու՝ ոչ թե Ռուսաստանի ղեկավարի, նախագահի, այլ արտգործնախարարի հետ,  բայց, ցավոք սրտի, պատասխանը եղավ՝ դե իրանք ուզում են՝ թող գնան; Բայց հո էդ մարդիկ սովորական քաղաքցիներ չեն և ոչ էլ ընդունող կողմն է միամիտ, որ առանց կառավարչի համաձայնության հանդիպեն»,- պատմեց Սարգսյանը։

«Если случится трагедия, в Армении поднимутся антироссийские настроения»: Серж Саргсян – о разговоре с иностранным дипломатом 30 сентября 2020 г.
«Эта идея родилась, когда второй президент и я прибыли в Арцах во время войны. Правда, приехали туда в разное время. Там я убедился, что дела идут очень плохо – это было в самом начале октября», – заявил третий президент Армении Серж Саргсян в прямом эфире подкаста «Имнемними» («Imnemnimi») 7 ноября, коснувшись действий экс-президентов РА во время 44-дневной войны 2020 года.
Серж Саргсян впервые рассказал, что до этой поездки в Арцах, 30 сентября 2020 года, он в Ереване встретился с аккредитованным в Армении высокопоставленным дипломатом одной страны и, по просьбе последнего, дал оценку ситуации, указав: «У меня плохое предчувствие. Мне кажется, наши дела идут не очень хорошо. И если случится трагедия, в Армении ситуация сильно изменится, возникнут антироссийские настроения, и эти (действующие власти РА. – Ред.) попытаются вывести Армению из структур, выступающих гарантом нашей безопасности».
Серж Саргсян рассказал также, что в Арцахе во время встречи с участием второго президента РА, двух бывших президентов Республики Арцах и боевых товарищей он попросил экс-президента Арцаха Бако Саакяна организовать встречу с действующим президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном.
«Хотел при встрече сказать ему, что мы идем к поражению, провалу и необходимо убедить управленцев Армении остановить войну, обратившись к президенту России. Я хотел также узнать, чем могу быть полезен, поскольку долгое время занимался этим делом, знал всех, кто был в состоянии организовать оборону, также хотел дать ряд советов. Но как мне было сказано, действующий президент Арцаха не в Степанакерте, а в Мартакерте, где ситуация напряженная.
Я уже что-то почувствовал тогда, потому что, если бы человек действительно нуждался в моем совете или поддержке, он бы нашел способ встретиться. Территория Карабаха – не территория России, чтобы не успеть приехать», – отметил Серж Саргсян, добавив, что на следующий день Бако Саакян извинился от имени Араика Арутюняна и сообщил, что он не сможет встретиться с ним.
По словам С.Саргсяна, уже в Ереване в ходе встречи всех трех бывших президентов Армении было решено, что самым разумным шагом будет, если первый и второй президенты РА – Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян – отправятся в Москву и прощупают настроения – на предмет остановки войны.
«Просто была просьба: чтобы экс-президенты Арцаха Бако Саакян и Аркадий Гукасян этот вопрос согласовали с управленцем Армении. Чтобы он хотя бы уведомил власти России о визите двух бывших президентов Армении и желании встретиться с главой МИД РФ – не с президентом, не с главой государства. Однако, к сожалению, последовал такой ответ: „Ну, если они хотят – пусть едут”.
Но это же – не рядовые граждане, да и принимающая сторона – не настолько наивна, чтобы проводить с ними встречу без согласия управленца», – отметил Саргсян.