Խնդիրը իմ երկրից դուրս գալը թույլ չտալու մեջ է. Սերժ Սարգսյան
«Ես տոմսեր էի ձեռք բերել, որպեսզի նոյեմբերի 8-ին  8-9 օրով գնային արտերկիր ու հետ վերադառնային, բայց տեղի ունեցավ այն, ինչ տեղի ունեցավ»,- «Իմնեմնիմի» փոդքասթի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով իր նկատմամբ՝ երկրից դուրս մեկնելու արգելք սահմանելու խափանման միջոցը։
Նա հիշեցրեց, որ դատախազները բողոք բերեցին դատարաններ, դատարանները նորից մերժեցին դատախազների բողոքը, բայց երեկոյան ուշ ասել են, որ որ այլ քրեական գործով հատուկ քննչական կոմիտեն հրավիրում է հարցաքննության։
«Պայմանավորվեցինք՝ ոչ թե գիշերով լինի, հաջորդ օրը առավոտյան։
Բնականաբար, գնացի այդ հարցաքննությանը, ընտրեցին խափանման միջոց»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Նա մանրամասնեց, որ դա նոր քերական գործ չէ, հարուցվել էր 2019 թվականին, այդ քրեական գործն այս տարի գնացել էր դատարան։
«Բայց այդ քրեական գործում կար մի դրվագ, եթե քննչական կառույցների, դատախազության համար հավաստի էր, իրենք ունեին ողջամիտ կասկած, որ հավաստի է, կարող էին այդ քրեական գործի հետ միասին ուղարկել դատարան, բայց քանի որ ցուցմունք տվողը առերես հարցաքննության ժամանակ հրաժարվել էր իր ցուցմունքից, ասելով՝ թարգամանիչն է սխալ թարգմանել, երևի այն ժամանակ եկել էին այն եզրակացության, որ չարժի մտցնել քրեական գործի մեջ։
Այսինքն նոր քրեական գործ դեռևս չկա»։
Դիտարկմանը՝ այսինքն, ըստ էության, խնդիրը Ձեզ երկրից դուրս գալ թույլ չտալու մեջ է, Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Կարծում եմ, այո։ Չեմ կարող գնահատական տալ, բայց ժամանակի ընթացքում կպարզվի»։

Serzh Sargsyan says travel ban aims to prevent his departure from Armenia
Former Armenian President Serzh Sargsyan has claimed that the decision to bar him from leaving the country is politically motivated. Speaking on the Imnenimi podcast on Friday, Sargsyan said he had purchased tickets to travel abroad from November 8 for about a week but was later prevented from doing so.
He explained that prosecutors had appealed earlier court decisions rejecting restrictions against him. Although the appeals were once again dismissed, the Investigative Committee summoned him for questioning late in the evening.
“We agreed it would take place the next morning. Naturally, I went to the questioning and they imposed the travel ban,” Sargsyan said.
According to Sargsyan, the case in question is not new but dates back to 2019.
“It’s the same criminal case that went to court earlier this year. There was a particular episode that investigators had previously excluded because a witness retracted their testimony,” he said, adding that “no new criminal case has been launched".
When asked whether he believed the move was mainly aimed at preventing him from leaving Armenia, Sargsyan replied: “I think so. I can’t make a full judgment yet, but time will tell.”