Ալիևի հաջորդ նպատակը Հայաստանի Հանրապետության դեմ նկրտnւմներն են, որի «տեսական» զենքը Արևմտյան Ադրբեջանի թեզն է. Monumentwatch.org
Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքն անդրադարձել է նոյեմբերի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն Ադրբեջանի Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի 80-ամյակի կապակցությամբ ունեցած ելույթին, որի առանցքային թեմաներից մեկը Հայաստանի Հանրապետության տարածքի «պատմական անցյալն» էր, տարածքի պատմական պատկանելիության հարցը․
«Ադրբեջանի նախագահի ելույթում հնչեցված թեզերը նոր չեն և հնչեցվել են տարբեր լսարանների առջև իր ելույթների ժամանակ: Այստեղ առավելապես ուշադրության է արժանի այն, որ ակադեմիայում արտահայտվող մտքերն ավելի շատ իրենց գիտական հանրույթին ուղղված հրաման էր:
Ըստ Ադրբեջանի նախագահի ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հայ բնակչությունը բնիկ չէ, բնակվում է այստեղ 19-րդ դարից, ինչը ռուսական կայսրության միտումնավոր քաղաքականության հետևանքն է: Այս կետով ուղղակի ակնարկվում է, որ ՀՀ տարածքի պատմական և մշակութային ժառանգությունը հայերինը չէ և հայերը պատմական իրավունք չունեն այդ տարածքների նկատմամբ: Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ սրանից բխում է, որ հայերը չունեն հայրենիքի պատմական իրավունք:
Ելույթում նշվեց, որ ադրբեջանցիների պատմական հայրենիքի տարածքն ավելի մեծ է, քան այսօրվա Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքը, ինչից եզրահանգում արվեց, որ ադրբեջանցիները իրավունք ունեն վերադառնալու իրենց «պատմական հողերը»: Նկատելի է, որ ադրբեջանական կողմը իր նոր նկրտումները հիմնավորում է պատմական իրավունքի, պատմական անցյալի սկզբունքներով: Եվ այս թեզը ստեղծվել է առաջին հերթին այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարը ներքին և արտաքին լսարաններում առաջ տանելու համար:
Շատ կարևոր է փաստել, որ մինչև 2020 թվականը պատմական հայրենիքի, պատմական իրավունքի, պատմական անցյալի շեշտադրմամբ թեզերով ելույթներ Ադրբեջանի նախագահը հնչեցրել է Արցախի տարածքի նկատմամբ իրենց հավակնությունները, իրավունքը հիմնավորելու համար: ՀՀ տարածքի պատմական անցյալին մասին մինչև 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը Ադբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը գրեթե չի անդրադարձել, դա արել են ավելի շատ անհատ պատմաբաններ, քարոզիչներ:
Իրավիճակը փոխվեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և 2023 թվականին Արցախում էթնիկ զտումներից հետո: Հենց այս ընթացքում պետական ամենից բարձր մակարդակով սկսվեց քարոզվել «Արևմտյան Ադրբեջանի», ադրբեջանցիների իրենց «պատմական հայրենիք, հողեր, տարածքներ» վերադարձի գաղափարը: Այս տարիներին ստեղծվեց և ակտիվացավ «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» կոչված հասարակական կազմակերպությունը, որն ուղիղ կերպով հովանավորվում է և ֆինանսավորվում պետության կողմից, իսկ կազմակերպության միջոցառումները աչքաթող չի անում նաև Իլհամ Ալիևը:
Ադրբեջանի նախագահի ելույթում պետք է առանձնացնել այն հատվածը, որտեղ հրահանգ է տրվում կրկնապատել տարվող աշխատանքը և դրա հիմնավորումը: Հրահանգը իջեցվում է գիտնականներին և հասարակական կազմակերպությունների (պարզ է, թե որ) ներկայացուցիչներին: Որպես աշխատանքի կրկնապատման հիմնավորում նշվում է. «պետք է ստեղծել ավելի շատ գիտական աշխատանքներ, հանրամատչելի նյութեր, որպեսզի այս իրողությունները տարածվեն նաև Ադրբեջանից դուրս: Սա կնպատստի նաև մեր Հայաստան վերադարձին, որպեսզի դա լինի տրամաբանական և արդարացի»:
Հաջորդ կարևոր կետն այն էր, որ այս քաղաքականությունը և քայլերը պետք է անի պետությունը և հետևողական լինի պետությունը: Շեշտվեց, որ ինքն անձամբ հետևում է այս ուղղությամբ կատարվող քայլերին: Նշվեց, որ «Ադրբեջանի պատմության կեղծմանը, այլափոխմանը» պետք է տրվի կոշտ պատասխան: Հասկանալի է, որ այս հրահանգը ուղղված է ընդդեմ հայկական կողմի: Հետաքրքիր է, որ որպես գլխավոր մեղավոր հռչակվեց հայկական սփյուռքը:
Ելույթում միակողմի և ոչ օբյեկտիվ մեկնաբանություն տրվեց Ռուսական կայսրության շրջանի՝ ՀՀ ներկայիս տարածքի բնակավայրերի տեղանունների, բնակչության էթնիկ կազմի մասին եղած փաստերին: Ռուսական կայսերական որոշ վավերագրերին և քարտեզներին հղում տալը ներկայացվում է որպես «օբյեկտիվության» ցուցիչ, մյուս կողմից՝ որպես պատմական նկրտումների «օբյեկտիվ» հիմնավորում:
Հարկ ենք համարում նշել, որ ռուսական կայսերական վավերագրերը, փաստաթղթերը, ճանապարհորդական նոթերը, քարտեզները, զեկուցումները հասանելի են, հրատարակված և հեշտ ստուգելի: Այդ փաստաթղթերում մանրամասն խոսվում է տարածաշրջանի անցյալի, բնակչության էթնիկ կազմի, բնակչության տեղաշարժերի, այս կամ այն էթնիկ կազմի որևէ տարածքում բնակվելու, բազմաթիվ բնակավայրերի անցյալի ու ներկայի մասին:
Ընդ որում տրվում են մանրամասն բացատրություններ, հղումներ տրվող ինֆորմացիային: Տարածքների հայկական պատմական, մշակութային պատկանելությունը, անցյալը երբեք չի ժխտվել և թաքցվել, դա վերաբերում է նաև 19-րդ դարում թաթարական բնակչություն ունեցող տեղանքներին: Նկարագրվում են նաև հուշարձանները, որոնք գերազանցապես հայկական քրիստոնեական են: Հաճախ միևնույն բնակավայրի, տեղանքի թաթարական անվան կողքին նշվում է բնիկ հայկականը: Նույնը կարող ենք տեսնել նաև տարածքների մասին առկա եվրոպական բազմաբնույթ վավերագրերում:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Ադրբեջանի նախագահի ելույթը գաղափարաբանորեն մշակված, ռազմավարական տեսակետից հստակեցված քաղաքականություն է, որն ունի իր ենթանպատակները, որոնց հասնելու համար սահմանվում են և լուծվում են կոնկրետ խնդիրներ: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմով և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական գործողություններով Արցախի հայաթափմամբ Ադրբեջանը հասել է մի նպատակի: Հաջորդ նպատակը Հայաստանի Հանրապետության դեմ նկրտումներն են, որի «տեսական» զենքը Արևմտյան Ադրբեջանի թեզն է:
Հայերի անպատմություն ու անմշակույթ, անհայրենիք լինելու թեզը ներկայացնում, հիմնավորում, մանրամասնում է պետության առաջին դեմքը: Նա պահի տակ չի «հնարում», այլ կիրառում է մանրամասնորեն մշակված քարոզչական գաղափարաբանություն, որի գերագույն նպատակն է վերացնել, յուրացնել, անվանափոխել, վերագրել հայկական մշակութային ժառանգությունը: Ու մի աստիճան ևս առաջ տանել «օրինական վերադարձի» խնդիրը»:

Monumentwatch.org: После Арцаха Алиев нацелился на Армению – через идею «Западного Азербайджана»
Независимая академическая платформа MONUMENT WATCH, регистрирующая и представляющая состояние культурного наследия Арцаха и изменения в нем, обратилась к выступлению президента Азербайджана Ильхама Алиева 3 ноября на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Как указывается, одной из ключевых тем выступления Алиева стало «историческое прошлое» территории Республики Армения, вопрос об исторической принадлежности этой территории.
«Озвученные в выступлении президента Азербайджана тезисы – не новы, они звучали в его выступлениях перед различными аудиториями. Здесь более примечательно то, что высказанные им в академии мысли были скорее заказом, спущенным азербайджанскому научному сообществу.
По словам президента Азербайджана, армянское население на территории нынешней Республики Армения не является коренным, оно проживает здесь с XIX века, что является следствием целенаправленной политики Российской империи. Этот тезис – намек на то, будто историко-культурное наследие территории Республики Армения не принадлежит армянам и армяне не имеют исторического права на эти территории. Согласно азербайджанской стороне, из этого следует, что у армян нет исторического права на родину.
В выступлении Алиева было указано также, что территория исторической родины азербайджанцев больше территории нынешней Азербайджанской Республики, из чего делался вывод о праве азербайджанцев на возвращение на свои „исторические земли”. Примечательно, что азербайджанская сторона основывает свои новые притязания на принципах исторического права, исторического прошлого. И этот тезис был создан, в первую очередь, для продвижения идеи так называемого „Западного Азербайджана” перед внутренней и зарубежной аудиториями.
Очень важно констатировать, что до 2020 года президент Азербайджана озвучивал речи с тезисами об исторической родине, историческом праве, историческом прошлом для обоснования претензий и права Баку на территорию Арцаха. Военно-политическое руководство Азербайджана практически не касалось исторического прошлого территории Армении до 44-дневной войны 2020 года, этим занимались в основном отдельные историки и пропагандисты.
Ситуация изменилась после 44-дневной войны 2020 года и осуществленной Баку этнической чистки в Арцахе в 2023 году. Именно в этот период на самом высоком государственном уровне в Азербайджане начала пропагандироваться идея „Западного Азербайджана”, возвращения азербайджанцев на свою „историческую родину, земли, территории”. В эти годы была создана и начала развивать активную деятельность общественная организация „Община Западного Азербайджана”, которая напрямую спонсируется и финансируется государством, не упускает из виду мероприятия организации и Ильхам Алиев», – обращает внимание академическая платформа MONUMENT WATCH.
«В речи президента Азербайджана 3 ноября следует особо выделить отрывок, где дается поручение удвоить проводимую работу и его обоснование. Поручение адресовано ученым и представителям общественных организаций (ясно, каких именно). В качестве обоснования удвоения работы указано: „Необходимо создавать больше научных трудов, даже небольшие буклеты, чтобы и азербайджанская молодежь лучше знала свою историю, чтобы и мировая общественность ее знала, и чтобы в то же время заявления о нашем возвращении в нынешнюю Армению звучали абсолютно логично и справедливо”.
Следующим важным пунктом было то, что эта политика и шаги должны проводиться государством, и государство должно быть последовательным. Алиев подчеркнул, что он лично следит за шагами, предпринимаемыми в этом направлении. Отмечалось, что должен быть дан жесткий ответ на „фальсификацию и искажение истории Азербайджана”. Очевидно, что это поручение направлено против армянской стороны. Примечательно, что главным виновником была провозглашена армянская диаспора.
В выступлении Алиева была дана однобокая и необъективная интерпретация фактов о топонимике населенных пунктов современной территории Армении и этническом составе населения в период Российской империи. Ссылки на некоторые российские имперские документы и карты представлены как показатель „объективности”, с другой стороны – как „объективное” обоснование исторических притязаний.
Считаем необходимым отметить, что документы, путевые заметки, карты, отчеты периода Российской империи доступны, опубликованы и их легко проверить. Эти документы подробно рассказывают о прошлом региона, этническом составе населения, перемещениях населения, присутствии той или иной этнической группы на конкретной территории, а также о прошлом и настоящем многочисленных населенных пунктов.
При этом даются подробные пояснения и ссылки на предоставленную информацию. Армянская историческая и культурная принадлежность территорий, их прошлое никогда не отрицались и не скрывались, это касается и территорий с татарским населением в XIX веке. Описываются также памятники – преимущественно армяно-христианские. Нередко рядом с татарским названием того же населенного пункта или местности упоминается исконно армянское название. То же самое можно увидеть и в различных европейских документах, посвященных этим территориям.
Таким образом, можно констатировать, что речь президента Азербайджана – это идеологически разработанная, стратегически четко сформулированная политика, имеющая свои цели, для достижения которых определяются и решаются конкретные задачи. 44-дневной войной 2020 года и военными действиями 19 сентября 2023 года, изгнанием армян из Арцаха Азербайджан добился одной цели. Следующая его цель – устремления в отношении Республики Армения, „теоретическим” оружием же является тезис о „Западном Азербайджане”.
Тезис об отсутствии у армян истории и культуры, об отсутствии родины представляет, обосновывает первое лицо государства. Он не „придумывает” его спонтанно, а применяет тщательно разработанную пропагандистскую идеологию, конечная цель которой – уничтожить, присвоить, переименовать и переписать армянское культурное наследие. И продвинуть еще на шаг вопрос о „законном возвращении”», – подчеркивает MONUMENT WATCH.