Լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Չինաստանը. Քոչարյան
23:03 09/11/2025
«Իմ տպավորությամբ ՀՀ կողմից արվել է ամեն ինչ, որ ռուսներն Արցախից դուրս գան»,- 5-րդ ալիքի եթերում ասել է ՀՀ երկորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հիշեցնելով որ նոյեմբերի 9-ը ստորագրել էր նաև Պուտինը և պատասխանատվություն էր կրում։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը միակողմանի հրաժարվեց այդ փաստաթուղթը կատարել և Փաշինյանը Պրահայում հայտարարեց, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Արցախը։
«Դրանից հետո ՌԴ-ն ի՞նչ դերում է հայտնվում Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։ ՀՀ այդ հայտարարությամբ միջնորդական առաքելությունը զրոյացվել է։ Ղարաբաղի կորուստը ուղղակի հետևանք է Պրահայում ստորագրած հայտարարության»,-հայտարարեց Երկրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով վաշինգտոնյան համաձայնագրին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց, որ լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Չինաստանը և առաջարկեց ստորագրված փաստաղթից բացի ստորագրել ևս մեկը, որը կունենա երաշխիքային համակարգ։
«Միշտ հնարավոր է քննարկել ու այնպիսի առաջարկներ տալ, որոնք ոչ թե ժխտում են այն, ինչ արված է, այլ համալրում ու լրացնում են։ Դու կոպլեմենտար տարբերակ ես առաջարկում, մենք սա 10 տարի արել ենք ու լավ հարաբերություններ ենք ունեցել ՌԴ, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Երբ հարցնում էին, թե ինչպես անում, ասում էի՝ ամեն մեկը մի ցավոտ «մազոլ» ունի, չենք տրորում դրանք։ Փորձում ենք մեր հարաբերությունները կառուցել այն դաշտում, որտեղ այս երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր»,-Ասաց երկրորդ նախագահը։
Անցնելով ներքաղաքական գործընթացներին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց. «Ինչու են կենտրոնացել խաղաղության օրակարգի վրա, պատճառը մեկն է՝ էլ ուրիշ ասելիք չկա»։
Նա նշեց, որ գործող իշխանությունները 2021 թ բոլոր տված խոստումները ձախողել է և ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը դա տեսնում են։
Հիշեցնելով, որ Փաշինյանը ասում է, թե միակ ուժն են, որ խաղաղություն է բերում՝ ՀՀ երկորդ նախագահն ասաց.
«Դա ասում է մի մարդ, որը բերել է Հայաստանի համար ամենասարսափելի պատերազմը, որի ժամանակ ունեցել ենք ամենաշատ զոհերն ու վիրավորները, և այդ մարդը փորձում է դառնալ խաղաղության աղավնի... Մինչդեռ ամենախաղաղ տարիները ՀՀ-ում եղել են իմ նախագահության տարիները։ Ունեցել ենք ամենաքիչ զոհերը, ընդհանրապես տարածքային կորուստ չենք ունեցել»։

Former Armenian President Robert Kocharyan claims that the most effective peace treaty between Armenia and Azerbaijan would include Russia, the United States and China as guarantors.
In an interview with the 5th Channel aired late Sunday, Kocharyan argued that Yerevan’s policies have effectively pushed Russia out of Artsakh (Nagorno-Karabakh). He recalled that Russian President Vladimir Putin was a co-signatory of the November 9 ceasefire agreement and bore responsibility for its implementation.
Kocharyan criticized the current Armenian leadership for abandoning the terms of that agreement, pointing to the 2022 Prague statement signed by Prime Minister Nikol Pashinyan recognizing Azerbaijan’s sovereignty over Artsakh.
“After the statement, what role could Russia have in relations with Azerbaijan? Armenia’s statement nullified Russia’s mediating mission. The Prague statement inevitably led to the loss of Karabakh,” he stated.
Addressing the Washington-mediated peace talks, Kocharyan said the ideal outcome would include guarantees from the three major powers.
“It’s always possible to make proposals that build upon what has already been done, not deny it. For ten years, we pursued a complementary foreign policy and maintained good relations with Russia, the U.S. and Europe,” he said. “Each of these countries has its own sensitivities, we just avoided pressing those ‘corns’ and worked where their interests overlapped.”
Turning to domestic politics, the former president argued that the government’s persistent focus on a peace agenda underscores its lack of tangible achievements. “They’ve centered their rhetoric on peace because they have nothing else to show,” he said, adding that the authorities have failed to deliver on their 2021 campaign promises.
Kocharyan also accused Pashinyan of hypocrisy for portraying himself as a peacemaker. "He’s the man who brought the most terrible war to Armenia with the highest number of casualties and now he is posing as a dove of peace," he said. "The most peaceful years in Armenia were during my presidency as we had the fewest losses and no territorial concessions."