Լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Չինաստանը. Քոչարյան
23:03 09/11/2025
«Իմ տպավորությամբ ՀՀ կողմից արվել է ամեն ինչ, որ ռուսներն Արցախից դուրս գան»,- 5-րդ ալիքի եթերում ասել է ՀՀ երկորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ հիշեցնելով որ նոյեմբերի 9-ը ստորագրել էր նաև Պուտինը և պատասխանատվություն էր կրում։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը միակողմանի հրաժարվեց այդ փաստաթուղթը կատարել և Փաշինյանը Պրահայում հայտարարեց, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Արցախը։
«Դրանից հետո ՌԴ-ն ի՞նչ դերում է հայտնվում Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։ ՀՀ այդ հայտարարությամբ միջնորդական առաքելությունը զրոյացվել է։ Ղարաբաղի կորուստը ուղղակի հետևանք է Պրահայում ստորագրած հայտարարության»,-հայտարարեց Երկրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով վաշինգտոնյան համաձայնագրին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց, որ լավագույն տարբերակը կլիներ, եթե Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի երաշխավորները լինեին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Չինաստանը և առաջարկեց ստորագրված փաստաղթից բացի ստորագրել ևս մեկը, որը կունենա երաշխիքային համակարգ։
«Միշտ հնարավոր է քննարկել ու այնպիսի առաջարկներ տալ, որոնք ոչ թե ժխտում են այն, ինչ արված է, այլ համալրում ու լրացնում են։ Դու կոպլեմենտար տարբերակ ես առաջարկում, մենք սա 10 տարի արել ենք ու լավ հարաբերություններ ենք ունեցել ՌԴ, ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Երբ հարցնում էին, թե ինչպես անում, ասում էի՝ ամեն մեկը մի ցավոտ «մազոլ» ունի, չենք տրորում դրանք։ Փորձում ենք մեր հարաբերությունները կառուցել այն դաշտում, որտեղ այս երկրներն ունեն ընդհանուր շահեր»,-Ասաց երկրորդ նախագահը։
Անցնելով ներքաղաքական գործընթացներին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց. «Ինչու են կենտրոնացել խաղաղության օրակարգի վրա, պատճառը մեկն է՝ էլ ուրիշ ասելիք չկա»։
Նա նշեց, որ գործող իշխանությունները 2021 թ բոլոր տված խոստումները ձախողել է և ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը դա տեսնում են։
Հիշեցնելով, որ Փաշինյանը ասում է, թե միակ ուժն են, որ խաղաղություն է բերում՝ ՀՀ երկորդ նախագահն ասաց.
«Դա ասում է մի մարդ, որը բերել է Հայաստանի համար ամենասարսափելի պատերազմը, որի ժամանակ ունեցել ենք ամենաշատ զոհերն ու վիրավորները, և այդ մարդը փորձում է դառնալ խաղաղության աղավնի... Մինչդեռ ամենախաղաղ տարիները ՀՀ-ում եղել են իմ նախագահության տարիները։ Ունեցել ենք ամենաքիչ զոհերը, ընդհանրապես տարածքային կորուստ չենք ունեցել»։

Второй президент Армении: Оптимальным вариантом было бы, чтобы гарантами выступили США, Россия и Китай
14:22 10/11/2025
«По моим впечатлениям, Армения сделала все возможное, чтобы добиться выхода россиян из Арцаха», – заявил 9 ноября в интервью новостной программе «Айлур» «5-ого канала» второй президент Армении Роберт Кочарян, напомнив: в заявлении от 9 ноября 2020 года была подпись и президента России Владимира Путина.
«Армянская сторона в одностороннем порядке отказалась от участия в этом процессе, заявив в Праге о признании территориальной целостности Азербайджана, включая Арцах. В какую ситуацию была поставлена РФ в отношениях с Азербайджаном? Этим заявлением посредническая роль, в том числе и Армении была сведена на нет, а присутствие российских миротворцев стало непонятным», – отметил Кочарян, подчеркнув, что потеря Арцаха – результат пражских заявлений.
«Я не верю в мир, не обеспеченный какими-либо механизмами гарантий. Они не стреляют, потому что чего бы ни захотел Азербайджан, Пашинян это без выстрелов отдает. Этот мир полностью зависит от воли одного человека: если он захочет, чтобы этот мир наступил, он наступит, если не захочет, то не наступит. Это президент Азербайджана Алиев. Это не мир», – указал Кочарян.
«Наряду с документом, парафированным в Вашингтоне, я бы также предложил подписать документ, который будет содержать гарантийные механизмы для этого соглашения. Оптимальным вариантом было бы, чтобы гарантами выступили США, Россия и Китай», – добавил он.
Коснувшись внутриполитических процессов в Армении, Кочарян отметил: «Почему они теперь так сосредоточены на тезисе о мире? Потому что больше нечего сказать. Им нужно фетишировать тезис о мире, заявляя, что они – единственная сила, принесшая мир, а все остальное второстепенно. И это говорит человек, который развязал самую страшную войну, при премьерстве которого у нас было больше всего жертв, и который сегодня пытается стать голубем мира. Между тем, самые мирные годы для Армении пришлись на время моего президентства».