«Ինչպե՞ս խափանել 2026-ի ընտրությունների մասին Փաշինյանի խաղաղություն, թե պատերազմ կեղծիքը. Մեկ ճանապարհով՝ ձևակերպել ընտրությունների մասին սեփական բովանդակությունը։
1. Չպատերազմ-ի կառավարում
Իշխանափոխության դեպքում պատերազմի հավանականությունը զրոյական է։ Ընդդիմադիր հատվածից ով էլ գա, գնալու է շատ հանգիստ բանակցի բոլոր հարցերի շուրջ՝ Թրիփի շուրջ էլ, մյուս բոլոր հարցերի էլ։ Փորձելու է գտնել առավելագույն լավ լուծումները։ Խելագար չկա, որ գնա պատերազմի։
Դրա փոխարեն՝ մեծ է հավանականությունը, որ նոր ուժերով և նոր ձևակերպումներով, ավելի լայն հանրային կոնսոլիդացիայով հնարավոր կլինի մեզ համար ավելի շահավետ պայմաններով բանակցել։
Այնուամենայնիվ, հակաիշխանական ճամբարին առայժմ չի հաջողվում այս ամենի մասին ճիշտ շեշտադրումներով խոսել և հանրությանը վստահություն ներշնչել։
Իրականությունն այն է, որ այսօր մենք ունենք ոչ թե խաղաղություն, այլ՝ Չպատերազմ, և 2026-ի ընտրությունների կարևորագույն բովանդակությունը Չպատերազմ վիճակի հետագա կառավարումն է։
Նոր սոլիդ իշխանության ձևավորման պարագայում մենք ԽԱՂԱՂ ճանապարհով գնալու ենք մեր ինքնության և մեր շահերի պաշտպանությանը՝ գտնելով տարածաշրջանում համակեցության բալանսը, որը ենթադրելու է և´ ապաշրջափակում, և´ շփումներ, և´ ցավոտ հարցերի աստիճանական լուծում։
2. Ներհայաստանյանընտրություններ
2026-ի ընտրությունները մեր մասին են. դրանք ներհայաստանյան ընտրություններ են՝ ներհայաստանյան կյանքի մասին։
Ուզում ենք ապրել մարդավայել մթնոլորտո՞ւմ, թե՞ անասնական պայմաններում՝ գաղտնալսումների, պառակտման, հայհոյանքի, վիրավորանքների, չդադարող քրեական գործերի ու կալանքների։
Ուզում ենք երկիրն այս ագոնիկ վիճակո՞վ պահել, թե՞ կայուն վիճակ ստեղծել և կյանքի պլանավորման հորիզոնը գոնե մի քանի տարի դարձնել։
Ուզում ենք, որ պետությունը մնա մեկ հոգու խաղալի՞ք, թե՞ ուզում ենք նորմալ աշխատող պետական ինստիտուտներ, հակակշիռներով ու զսպումներով կառավարվող պետություն։
Ուզում ենք եկեղեցին լինի ներքին խաղաղության ու հոգևոր ուրախության կենտրո՞ն, թե՞ կեղտոտ հարձակումների ու այլանդակ արշավների թիրախ։
Ուզում ենք հանդարտ աշխատանքի, մասնագիտական աճի, ակտիվ գործարարության ու բարեկեցիկ կյանքի առողջ միջավա՞յր, թե՞ 02-ի անվերջ թողարկում հիշեցնող կյանք։
Յոթ տարի է՝ ապրում ենք երկրի թիվ 1աշխատասենյակից անդադար թափվող քաոսի, ագրեսիայի, ստի ու կեղծիքի պայմաններում։ Ուզո՞ւմ ենք վերջ տալ այս մթնոլորտին, և երկրում ու երկրի բոլոր աշխատասենյակներում ապահովել աշխատանքային խաղաղ մթնոլորտ։
Ժամանակն է, որ որոշում կայացնենք, որ ներհայաստանյան մթնոլորտը, կյանքը փոխում ենք։ 2026 թվականի ընտրությունները դրա մասին են։ Խաղաղությունն ընտրությունների հետ որևէ կապ չունի. դա քարոզչական էժան հնարք է։
Սա պետք է հասցնել ժողովրդին, բոլոր ընտրազանգվածներին։
Եթե այս երկու կետի շուրջ կա ընկալում, համաձայնություն, ապա դա ապահովում է իրական հասարակական շատ լայն համախմբում՝ անկախ որևէ կուսակցական ցուցակից կամ այլ ֆորմալ իրավիճակից։
Ամենաթարմ սոցհարցումը
Երեկվա ամենաթարմ նախընտրական «սոցհարցումը» եղել է Հովհաննավանքի «պատարագը», որին գրեթե ոչ ոք ներկա չէր։ Եթե հանում ես վարչական ռեսուրսը, և պարտադրանքը, ապա տակը պրակտիկորեն հանրություն չի մնում։ Հովհաննավանքի խոսուն դատարկությունն այս կիրակի ցույց է տալիս 2026-ի ընտրությունների իրական սոցիոլոգիան»։

Ваге Оганнисян: Как развеять пашиняновскую ложь о выборах 2026 года?
Соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в статье, озаглавленной как «Невойна и Немир», написал:
«Как развеять пашиняновскую ложь о выборах 2026 года про "или мир или войну"? Есть один путь - сформулировать собственное содержание выборов.
1. Управление «Невойной»
В случае смены власти вероятность войны равна нулю. Любой, кто придёт из оппозиции, пойдёт и очень спокойно будет вести переговоры по всем вопросам - как по TRIPP-у, так и по всем остальным. Попытается найти наилучшие возможные решения. Нет сумасшедших, готовых развязать войну.
Вместо этого велика вероятность того, что при новой власти, с новыми силами и новыми формулировками, при более широкой общественной консолидации, удастся провести переговоры на более выгодных для нас условиях.
Однако оппозиционному лагерю пока не удается все это представлять с должным акцентом и внушить доверие нашему обществу.
Реальность такова, что сегодня мы имеем не мир, а "Невойну", и важнейшее содержание выборов 2026 года — дальнейшее управление ситуацией "Невойны".
В случае формирования новой, солидной власти мы пойдем МИРНЫМ путем защиты нашей идентичности и наших интересов, находя баланс сосуществования в регионе, что подразумевает и разблокировку, и контакты, и постепенное решение болезненных вопросов.
2. Внутриармянские выборы
Выборы 2026 года – о нас: это внутриармянские выборы о жизни внутри Армении.
Хотим ли мы жить в человеческой атмосфере или в животных условиях с прослушками, расколом, клеветой, оскорблениями, непрекращающимися уголовными делами и арестами?
Хотим ли мы сохранить страну в этом состоянии агонии или создать стабильное государство и расширить горизонт планирования жизни хотя бы на несколько лет?
Хотим ли мы, чтобы страна оставалась игрушкой в ​​руках одного человека, или же мы хотим нормально функционирующие государственные институты, государство, управляемое системой противовесов и ограничений?
Хотим ли мы, чтобы церковь была центром внутреннего мира и духовной радости или объектом грязных нападок и безнравственных кампаний?
Хотим ли мы здоровой среды для спокойной работы, профессионального роста, активного бизнеса и благополучной жизни, или же жизни, напоминающей бесконечный выпуск "оперативных новостей"?
Уже семь лет, как мы живем в условиях хаоса, агрессии, лжи и обмана, которые постоянно исходят из кабинета N1. Хотим ли мы положить конец этой атмосфере и обеспечить мирную рабочую атмосферу в стране и во всех ее кабинетах?
Пора наконец решить, что мы меняем атмосферу и жизнь в Армении. Выборы 2026 года именно об этом. Угрожать войной в случае смены власти - дешевый пропагандистский трюк.
И это необходимо довести до народа, до всех электоральных масс.
Если есть понимание и согласие по этим двум пунктам, то это гарантирует реальную, очень широкую общественную консолидацию, независимо от партийного списка или иной формальной ситуации.
Самый свежий соцопрос
Последним предвыборным «соцопросом» стала воскресная «литургия» в Ованнаванке, на которой почти никто не присутствовал. Если убрать административный ресурс и принуждение (которые в это воскресенье были направлены на Талинскую церковь), то реального, активного провластного общества практически не остается. Показательная пустота Ованнаванка в это воскресенье и есть реальная социология выборов 2026 года».