Սկանդալ BBC-ում. Գլխավոր տնօրենը, լուրերի տնօրենը հրաժարական են տվել, ղեկավարը հանդես կգա հայտարարությամբ
10:24 10/11/2025
BBC-ի նախագահն ավելի ուշ հանդես կգա հայտարարությամբ լրատվամիջոցի գլխավոր տնօրենի և լրատվական գործակալությունների գործադիր տնօրենի հրաժարականներից հետո։ Ակնկալվում է, որ B Սամիր Շահը ներողություն կխնդրի այսօր խորհրդարանական հանձնաժողովի առջև ելույթի ընթացքում։
«BBC-ի գլխավոր տնօրեն Թիմ Դեյվին և նորությունների գործադիր տնօրեն Դեբորա Թըրնեսը կիրակի երեկոյան հեռացվել են աշխատանքից՝ Դոնալդ Թրամփի ելույթը խմբագրելու ու հեռուստադիտողներին մոլորեցնելու մասին քննադատությունից հետո»,-այս մասին գրում է BBC-ն։ Նշենք, որ Թիմ Դեյվիի և Դեբորա Թըրնեսի հրաժարականը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ The Telegraph-ը հրապարակել է BBC-ից ներքին կերպով արտահոսած գրության մանրամասները, որտեղ ենթադրվում էր, որ Panorama-ն խմբագրել է Դոնալդ Թրամփի ելույթը, որի հետևանքով, Թրամփը խրախուսում, արդարացնում է 2021 թվականի հունվարին Կապիտոլիումի բլրի անկարգությունները։
Թիմ Դեյվին հայտարարել է, որ թույլ են տրվել որոշ սխալներ։
Որպես գլխավոր տնօրեն՝ ես պետք է կրեմ վերջնական պատասխանատվությունը»»,-նշել է նա։
Առանձին հայտարարությամբ հանդես է եկել Դեբորա Թըրնեսը՝ ընդունելով մեղքը։
Միջազգային ԶԼՄ-ների առաջին էջերում էջում BBC-ում տեղի ունեցածն է, տեղի ունեցածը նրանք որակում են աննախադեպ ճգնաժամ, որը թերագնահատել պետք չէ։
«BBC-ի ղեկավարները հրաժարական տվեցին անպատվության պատճառով» - գրել է «Daily Mail»-ը։
«Daily Telegraph»-ը երկու հրաժարականները նկարագրում է որպես BBC-ի «ավելի քան մեկ տասնամյակի ամենամեծ ճգնաժամը»։ Թերթը սկզբնապես հրապարակել էր արտահոսած ներքին հուշագիրը, որում հեռարձակողին մեղադրում էին Դոնալդ Թրամփի ելույթը «Panorama» վավերագրական ֆիլմում մոլորեցնող կերպով խմբագրելու մեջ։
«Times»-ը մեջբերում է BBC-ի ներքին աղբյուրներին, որոնք Դեյվիի հեռացումը նկարագրում են որպես «մահ հազար կրճատումներով»։ «Guardian»-ը գրում է, որ «այժմ սկսվում են բրիտանական լրատվամիջոցներում երկու ամենամեծ պաշտոնները լրացնելու ուղղությամբ որոնումները»։
The Telegraph-ը գրել է, որ ԱՄՆ ընտրություններից մեկ շաբաթ առաջ հեռարձակված «Panorama» հաղորդումը «լիովին մոլորեցրել է» հեռուստադիտողներին՝ ցույց տալով, թե ինչպես է նախագահը իր կողմնակիցներին ասում, որ պատրաստվում է նրանց հետ քայլել դեպի Կապիտոլիում՝ «դժոխային կռիվ տալու», մինչդեռ իրականում նա ասել էր, որ կքայլի նրանց հետ՝ «խաղաղ և հայրենասիրական կերպով ձեր ձայնը լսելի դարձնելու համար»։ «Խեղաթյուրված» տեսանյութը լուսաբանվել է BBC-ի կողմնակալության վերաբերյալ 19 էջանոց դոսյեում, որը կազմել է կորպորացիայի ստանդարտների կոմիտեի վերջերս անդամներից մեկը և այժմ շրջանառվում է կառավարական գերատեսչություններում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ հաղորդումը ստիպել է ԱՄՆ նախագահին «ասել» այնպիսի բաներ, որոնք նա իրականում երբեք չի ասել՝ միացնելով նրա ելույթի սկզբի կադրերը գրեթե մեկ ժամ անց ասածի հետ։  2021 թվականի հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում ունեցած իր ելույթում Թրամփն ասել է. «Մենք քայլելու ենք դեպի Կապիտոլիում և ծափահարելու ենք մեր քաջարի սենատորներին, կոնգրեսականներին և կանանց»։
«Պանորամա»-ի «Թրամփ. երկրորդ հնարավորությո՞ւն» վավերագրական ֆիլմում նա ասել է. «Մենք քայլելու ենք դեպի Կապիտոլիում... և ես այնտեղ կլինեմ ձեզ հետ։ Եվ մենք կպայքարենք։ Մենք կպայքարենք ինչպես դժոխքում»։

The BBC's director general Tim Davie and head of news Deborah Turness have resigned after criticism that a Panorama documentary misled viewers by editing a speech by Donald Trump.
Davie, in the job for five years, had faced increasing pressure over a series of controversies and accusations of bias that have dogged the public broadcaster, BBC News reported.
BBC chair Samir Shah is expected to apologise in a written statement to a parliamentary committee today after the resignations.
The Telegraph published details of a leaked internal BBC memo on Monday that suggested the Panorama programme edited two parts of the US president's speech together so he appeared to explicitly encourage the Capitol Hill riot of January 2021.
UK political leaders expressed hope the resignations would lead to change, while Trump welcomed the decision.
It is unprecedented for both the director general and the head of BBC News to resign on the same day.
Announcing the move on Sunday evening, Davie said: "Like all public organisations, the BBC is not perfect, and we must always be open, transparent and accountable.
"While not being the only reason, the current debate around BBC News has understandably contributed to my decision.
"Overall the BBC is delivering well, but there have been some mistakes made and as director general I have to take ultimate responsibility."
Turness said in a statement on Sunday night that the Panorama controversy had "reached a stage where it is causing damage to the BBC", adding: "The buck stops with me."
She said: "In public life leaders need to be fully accountable, and that is why I am stepping down. While mistakes have been made, I want to be absolutely clear recent allegations that BBC News is institutionally biased are wrong."
Turness has been CEO of News and Current Affairs for the past three years.
The internal memo published by the Telegraph also raised concerns about a lack of action to address what it described as "systemic problems" of bias in BBC Arabic's coverage of the Israel-Gaza war.
In Trump's speech in Washington DC on 6 January 2021, he said: "We're going to walk down to the Capitol, and we're going to cheer on our brave senators and congressmen and women."
However, in the Panorama edit he was shown saying: "We're going to walk down to the Capitol... and I'll be there with you. And we fight. We fight like hell."
The two sections that were stitched together were originally more than 50 minutes apart.
The publication of the internal memo sparked criticism of the BBC, including from the White House, which described the corporation as "100% fake news".