Շատերն ուզում են ՏԻՄ ընտրությունները ներկայացնել որպես փողոցները ավլելու, մաքրելու ընտրություն։ Այդպես չէ. Խաչիկ Մանուկյան
«Ես արժեքներից եմ խոսում, կարևորում եմ դրանք։ Շատերն ուզում են տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները ներկայացնել որպես փողոցները ավլելու, մաքրելու ընտրություն։ Այդպես չէ»,-Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանը տված հարցազրույցում հայտարարել է «Հայրենիք» կուսակցության կողմից Վաղարշապատի քաղաքաետի թեկնածու առաջադրված հրապարակախոս, գրող Խաչիկ Մանուկյանը։
Նա ընդգծել է, համայնքներից է ստեղծվում այն ուժը, որը հետո պետք է միանա, տարածականություն գտնի, հզոր երկիր դառնա։ Ահա այդ պատճառով պետք է վստահել այն ուժերին, որոնք իսկապես արժեքներին են հետամուտ, և ոչ թե գալիս են աղբը մաքրելու կամ կենցաղավարություն իրականացնելու նպատակով։
«Դա շատ քիչ խնդիր է, որը պետք է չնկատել։ Հիմա ՔՊ-ն ասում է՝ տեսեք, տեսեք, ես ասֆալտ եմ անում, մանկապարտեզ եմ սարքում, մեծ հաշվով այդ գումարն իրենց հոր տնից չեն բերել, այդ գումարն այս ժողովուրդն է հավաքել, և եթե ՔՊ-ական պարագլուխներին թվում է այդ բյուջեն ամբողջությամբ կլանելու ու մարսելու համար է, ասեմ՝ չէ, դրա համար չէ։ Նրանց լավ չեն բացատրել»,-ասել է Մանուկյանը։
Նրա խոսքով, պետք է բոլորն իմանան բյուջեն առաջին հերթին ապահով երկիր ունենալու, բարեկեցություն ստեղծելու համար է, որպեսզի մարդը վստահություն ունենա իր հաջորդ օրվա, ապագայի նկատմամբ։
«Ես դաղագներով եկած այս ուժից այլ բան չէի սպասում, եկել էին դագաղներով, մինչև հիմա էլ դագաղներով պտտվում են։ Քանի դեռ այս մահաբերներին մենք դուրս չենք շպրտել, չենք կարող ասել, երկրի այս հատվածը ծաղկելու է։ Ոչ, մենք պետք է գնահատական տանք, եթե կուզեք նաև քաղաքական և ասենք, այս ստի կայսրության մեջ որևէ առողջ բան լինել չի կարող»,-նշել է Խ. Մանուկյանը։
Անդրադառնալով Վաղարշապատում ու դրա կազմում ընդգրկված վարչական շրջաններում իրականացրած քարոզարշավի ընթացքում վեր հանած խնդիրներին՝ Մանուկյանը ցավով փաստել է, որ վար ուցանք անող մարդը չի կարողանում լուծել իր կենցաղային խնդիրները։
«Ամեն անգամ Իսահակյանի տողերն եմ հիշում.
-Խեղճ աղքատը դառը դատի,
Դատարկ նստի, էյ աշխարհ...
Իսկ նրանք, ովքեր զբաղված են այստեղիղ-այնտեղից գումար թռցնել, ինչպես Թրամփը հայտարարեց լուրջ գումարներ են ծախսվել գաղափարներ ու երկրներ խեղելու համար, ինչը կարողացել են հաջողությամբ մեր երկրում էլ կատարել, ահա դրանք նստած գրասենյակներում լուրջ գումարներ են ստանում ու մդրանքով հանդերձ մեր երկիրն են վերացնում, մեր ազգային արժեքներն են վերացնում»,-ասել է նա։

Кандидат от партии «Отечество» Хачик Манукян: Муниципальные выборы – не про асфальт и уборку мусора, а про ценности
«Я говорю о ценностях, придаю важность им. Многие стремятся представить выборы в органы местного самоуправления как выборы, где важно, кто будет мести улицы и заниматься их благоустройством. Это не так», – заявил возглавляющий список партии «Айреник» («Отечество») на предстоящих 16 выборах в Совет старейшин общины Вагаршапат Армавирской области Армении публицист и поэт Хачик Манукян в эфире программы «Есть вопросы» на Aysor.am.
Он подчеркнул, что именно из общин формируется та сила, которая затем должна объединиться, обрести масштаб и стать мощной страной. Поэтому доверять, по его словам, нужно тем силам, которые действительно руководствуются ценностями, а не приходят к власти ради того, чтобы только убирать мусор или заниматься хозяйственными делами.
Манукян обратил внимание, что власть пытается подменить суть выборов показными делами: «Сейчас представители власти говорят избирателям: дескать, смотрите, мы укладываем асфальт, строим детские сады. Но ведь деньги для этих работ – не из их кармана, это деньги народа. А если верхушке партии „Гражданский договор” кажется, будет бюджет для того, чтобы его осваивать, скажу – нет, это не так. Им просто плохо объяснили».
Манукян подчеркнул, что бюджет предназначен, прежде всего, для обеспечения безопасной страны и создания благополучия, чтобы человек чувствовал уверенность в завтрашнем дне.
«Я ничего другого и не ожидал от этой силы, пришедшей к власти с гробами. С гробами пришли – с гробами и ходят до сих пор. Пока мы не выбросим этих смертоносцев, говорить о расцвете той или иной части страны нельзя. Нужно дать оценку, и политическую тоже, если хотите. В этой империи лжи ничего здорового существовать не может», – заявил кандидат.
Касаясь проблем, выявленных во время предвыборной кампании в Вагаршапате и входящих в его состав общинах, Манукян с сожалением отметил, что люди, занимающиеся сельским хозяйством, не могут решить элементарные бытовые вопросы.
«Всякий раз вспоминаю строки Аветика Исаакяна:
Нищий батрак надрывает грудь,
Хлеб выжимая из камня - земли,
Чтобы его богачам вернуть,
Чтоб богачи наслаждаться могли.
Камень-земля. Но и Камень - Мир!
Горечь твои отравляет мечты...
Эх, и зачем же, бедняк - батыр,
Камень на камне оставил ты?
А те, кто занят тем, чтобы урвать деньги то тут, то там, сидят в кабинетах, получают большие суммы, да еще и разрушают нашу страну, уничтожают национальные ценности. Как сказал Трамп, были потрачены огромные средства (речь об американском миллиардере Джордже Соросе. – Ред.) на искажение идей и разрушение стран, к сожалению, в нашей стране им это тоже удалось», – сказал Хачик Манукян.