Կոռուպցիայի դեմ պայքարի քողի ներքո ստեղծված արտակարգ դատարանը՝ մահակ. «Փաստինֆո»
Հայաստանում արդեն երեք տարի է, ինչ գործում է Հակակոռուպցիոն դատարանը,  որը ձևավորվեց որպես դատական համակարգի նոր ու բարեփոխված օղակ, սակայն, ինչպես նշում ենք մի շարք իրավապաշտպաններ,  այն դարձել է «արտակարգ դատարան»՝ գործադիր իշխանության համար ծառայելով որպես քաղաքական վերահսկման գործիք եւ մահակ։
Ինչու ստեղծվեց Հակակոռուպցիոն դատարանը
Հակակոռուպցիոն դատարանը գործում է 2022թ․ օգոստոսից՝ դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակում։  Մասնագիտացված այս դատարանի հիմնական խնդիրն է կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի, ինչպես նաև կոռուպցիոն հիմքերով բարձրաստիճան պաշտոնյաների գույքի բռնագանձման գործերի քննությունը։ Որպես նպատակ մատնանշվում էր կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության արդյունավետության, ինչպես նաեւ  արդարադատության նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը, բայց իրականում եղավ հակառակը։
Անցած երեք տարիների ընթացքում այս դատարանը դարձել է  ամենաքննադատվող կառույցներից մեկը։ Հիմնական պատճառը դատարանի քաղաքականացվածության մասին ընկալումն է։ Ընդդիմադիր ուժերն ու մի շարք իրավապաշտպաններ պնդում են, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը գործադիր իշխանության համար դարձել է քաղաքական վերահսկման գործիք։ Այս դատարանի վարույթում գտնվող գործերի մեծ մասը վերաբերում է նախկին պաշտոնյաներին կամ իշխանությանը քննադատողներին, մինչդեռ գործող իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ նույն խստությամբ գործեր չեն հարուցվում։ Ավելին՝ նախաքննության փուլում այդ գործերի նկատմամբ տեղեկատվությունը խիստ սահմանափակվում է, որի հետեւանքով հանրությունը հնարավորություն չի ունենում հետեւելու դրանց հետագա ընթացքին։
Դատավորները՝ քաղաքական ազդեցության գործիքներ
Հակակոռուպցիոն դատարանի անվան տակ «արտակարգ դատարանի» ստեղծման մասին են վկայում նաեւ դատավորների նշանակումները։  Ճիշտ է՝ թեկնածուների գնահատման մեխանիզմները օրենքով ամրագրված են, սակայն փորձագետների գնահատմամբ՝ չափանիշները հաճախ սուբյեկտիվ են, իսկ որոշ նշանակումներ՝ քաղաքականապես պայմանավորված։
Մի շարք նորանշանակ հակակոռուպցիոն դատավորներ նախկինում պաշտոններ են  զբաղեցրել արդարադատության նախարարությունում, քննչական կոմիտեում,  դատախազությունում ու պետական  այլ կառույցներում։ Օրինակ՝ Վարդգես Սարգսյանը հակակոռուպցիոն դատարան է տեղափոխվել  ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, որտեղ մինչ դատավոր նշանակվելը աշխատել է որպես  հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում՝ որպես ավագ դատախազ: Կամ՝ Սարգիս Դադոյանը, որը մինչ դատավոր դառնալը աշխատել է գործադիրի ենթակայության ներքո՝  Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի տնտեսական գործունեության, բնակչության առողջության դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով քննության բաժնում՝ որպես ավագ քննիչ։ Մեկ այլ դատավոր՝ Վահե Դոլմազյանն էլ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր է նշանակվել Լոռու մարզի դատախազի պաշտոնից։ Օրինակների թվարկումը կարելի է շարունակել, բայց նշածները արդեն իսկ բավարար են հիմնավոր  համարելու մասնագիտական համայնքի մտահոգություններն առ այն, որ դատավորները մեծապես գտնվում են դատախազության եւ գործադիրի ազդեցության ներքո, իսկ գլխավոր դատախազն էլ նախկինում եղել  է ՀՀ վարչապետի օգնականը, որն առ այսօր կառավարության ղեկավարին զեկուցում է գործերի ընթացքի մասին։
Դատարանը՝ մեղադրական վճիռների դակիչ
Հակակոռուպցիոն «արտակարգ դատարանի»  հատկապես քաղաքական իշխանության ուշադրության կենտրոնում գտնվող գործերով կաշկանդվածության ու դատախազության մեղադրական ուղղվածությամբ պարփակված լինելու մասին են վկայում նաեւ վիճակագրական տվյալները։   «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազությունից  հայտնել են, որ 2022թ հուլիսի 1-ից մինչև 2025թ․ հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից ՀՀ հակակոռուպցիոն քրեական դատարան է հանձնվել 460 քրեական վարույթ։ Նույն ժամանակատվածում վերոնշյալ վարչության վարույթում գտնվող նյութերից ՀՀ հակակոռուպցիոն քրեական դատարանում 260 քրեական գործով կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, եւ միայն  12 գործով՝ արդարացման դաավճիռ, ևս 44 գործ կարճվել է։ Թե քանիսն է ստացել օրինական ուժ՝ կառույցից չեն հստակեցրել, ինչպես նաև՝ չեն պատասխանել հարցին՝ կապված ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերի թվի և վճիռների վերաբերյալ։ Բացի այդ, Հակակոռուպցիոն քրեական դատարանում քննվում են նաև մի շարք գործեր, որոնցով նախաքննությունն իրականացվել է ՔԿ-ում, սակայն այդ տվյալներն, ըստ էության, եւս  չեն փոխանցվել։ Ինչևէ, առկա տվյալների համաձայն՝ 460 գործով մոտավոր 5 տոկոսով է կայացվել արդարացման դատավճիռ։ Իհարկե, իշխանական շրջանակները դատարանի՝ մեղադրանքակենտրոն վարքագիծը փորձում են արդարացնել նրանով,թե մեղադրանքներն են եղել հիմնավոր, սակայն ավելի խորկ ուսումնասիրությունը վկայում է, որ մեղադրական ակտերը, իրավունքի սահմանափակումները կայացվում են առավելապես գործող իշխանության ընդդիմախոսներին առնչվող գործերով, որոնք ոչ միշտ են ստանում օրինական ուժ, քանզի բողոքարկվում են եւ հենվում են մտացածին ապացույցների վրա։
Դատարանները մեծամասամբ սպասարկում են իշխանությունների շահերը
Հակակոռուպցիոն դատարանը, ինչպես «Փաստինֆո»-ին ասել է փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը,  ստեղծվել է այն ժամանակաշրջանում, երբ քաղաքական իշխանության վերահսկողությունն ամբողջովին չէր տարածվել մյուս դատարանների վրա։ Նկատենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո դատարանները՝ ի դեմս առանձին դատավորների փորձեցին ընդդիմանալ քաղաքական վերահսկողությանը եւ կայացնել իրենց խղճի մտոք դատական ակտեր, ինչպես ամրագրված է գործող օրենսդրությամբ, սակայն գործադիրի ղեկավարը հրահանգեց շրջափակել դատարանները՝ անձամբ առաջնորդելով հակաօրինական այդ գործողությունները, թիրախավորել դատավորներին՝ նրանց համարելով «պատի տակ վնգստացողներ», ապա նաեւ գործեր հարուցվեցին առանձին դատավորների նկատմամբ՝ անգամ առանց անձեռնմխելիությունը հաղթահարելու, իսկ հեղինակություն ունեցող մի շարք դատավորների լիազորություններ էլ դադարեցվեցին։Ահա նման միջավայրում ստեղծվեց հակակոռուպցիոն դատարանը։
«Այդ ժամանակ ծառայեց իր նպատակին, բայց այժմ էական տարբերություն այդ դատարանների և մյուս դատարանների միջև չեմ էլ տեսնում։ Դարձել է սովորական դատարան, իշխանությանը հետաքրքրող գործերով անում է այն, ինչ իշխանությանն է հետաքրքրում, մյուս գործերով էլ՝ երբեմն արդարադատություն էլ է իրականացնում։ Տարբերակում զերծ կմնամ մտցնել, որովհետև իրավիճակն այնպիսին է, որ ոչ մի տարբերություն չկա՝ այդ դատարանն է, թե մյուս դատարանները, բոլորում նույն իրավիճակն է»,- ընդգծել է Երվանդ Վարոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն դատարանը ստեղծվել է, որովհետև գործերի ընթացքն այլ դատարաններում լիարժեք չէր գոհացնում իշխանություններին, եթե այսօրվա իրավիճակը լիներ, գուցե նաև չստեղծեին։ Փաստաբանն ընդգծում է՝  արդարադատության համակարգն ընդհանուր առմամբ, որպես այդպիսին՝ արդարադատության անկախ համակարգ՝  չկա․ «Հիմա անունն այդպիսին կլինի դատարանի, թե ոչ, հինգ հատ դատարան կբացեն, թե երեք հատ կլինի՝ դրանից էությունը չի փոխվի»։
Փաստաբան Զորայր Հարությունյանը եւս նկատել է՝  առանձին դատարանի ստեղծումն ինքնին չէր նպաստում արդարադատության շահին կամ դատական համակարգում արդյունավետության բարձրացմանը։  Այս դատարանը դատական համակարգում, Հարությունյանի գնահատմամբ, փոքր-ինչ խնդրահարույց է՝ այն առումով, որ Հակակոռուպցիոն թե՛ քրեական, թե՛ քաղաքացիական դատարանում առաջնորդվում են   քրեական և քաղաքացիական  համապատասխան օրենսդրություններով և համապատասխան մեկնաբանություններ են տալիս, որոնք հաճախ հակասում են ընդհանուր իրավասության դատարանի մեկնաբանություններին։ Այդ կոլիզիաներն առավել ակնառու են Վճռաբեկ դատարանում՝ քրեական և հակակոռուպցիոն պալատում։
Արդարադատության իրականացման մակարդակի  բարձրացման առումով,  Հարությունյանը նկատում է, որ խնդիրը ոչ թե դատարանից, դատարան ստեղծելուց կամ լուծարումից է, այլ՝ դատավորի անձից, հետևաբար, խնդիրը դատարանակազմության մեջ չէ, պետք է հասկանալ, որ կան դատավորներ, որոնք շատ լավն են, կան դատավորներ, որոնք վատն են, և, այսպես ասած, «վատ» դատավորները պետք է իրենց թերի կամ ոչ պատշաճ արդարադատության համար պետք է պատասխանատվություն կրեն, որովհետև դրանով մարդկանց կյանքեր են խեղում։
«Այստեղ է, որ հարցը տեղափոխվում է դատարանակազմության հարթակից՝ դեպի ԲԴԽ և Էթիկայի հանձնաժողովի տիրույթ, որտեղ, իմ խորին համոզմամբ, գործընթացները ճիշտ ուղղությամբ չեն ընթանում,  դրանք որևէ կերպ չեն նպաստում, որ որակյալ արդարադատություն իրականացնող որակյալ մասնագետները շարունակեն մնալ համակարգում և շարունակեն աշխատել այդ համակարգի, ՀՀ-ի համար, այլ՝ հակառակն է։ Պատասխանատվության չեն կանչվում մարդիկ, որոնք դեռ տարիներ առաջ պետք է պատասխանատվության կանչվեին»,-ասաց Զորայր Հարությունյանը։
Հակակոռուպցիոն դատարանը քաղաքական իշխանության ազդեցության տիրույթից ազատելու համար, մասնագետների կարծիքով, անհրաժեշտ է հստակեցնել դատավորների նշանակման չափանիշները, վերանայել հակակոռուպցիոն դատարանի լիազորությունները, բարեփոխել ԲԴԽ-ի կազմը՝ հասարակական վերահսկողության տարրեր ներմուծելու ուղղությամբ։
Հենց ԲԴԽ-ն է ընտրում դատավորների թեկնածուներին, կազմում առաջխաղաղացման ցուցակը ու նաեւ պատասխանատվության ենթարկում նրանց, մինչդեռ թե ՍԴ-ն ու թե  ՄԻԵԴ-ն արդեն իսկ արձանագրել են դատավորներին պատասխանատվության ենթարկելու ԲԴԽ-ի գործի դրված մեխանիզմների ոչ իրավաչափությունը։ Այսինքն՝ դատավորները մեծամասամբ փորձում են բավարարել ԲԴԽ-ի ակնկալիքները՝ դատավորի աթոռը պահելու համար, իսկ այն, որ ԲԴԽ-ն Հայաստանում անկախ մարմի չէ՝ հավաստել են նաեւ Նիկոլ Փաշինյանն ու Կարեն Անդրեասյանը, որը ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից հրաժարական է տվել գործադիրի ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի պահանջով, ինչը դրսեւորվել է «SMS» ուղարկելով, իսկ Փաշինյանի նախկին օգնական, ներկայումս գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն էլ քրեական վարույթ չի նախաձեռնել  իշխանությունների տարանջատման սկզբունքը խախտելու, գործադիրի կողմից դատարանների նկատմամբ ճնշում գործադրելու փաստի առնչությամբ։

Созданный под видом борьбы с коррупцией «чрезвычайный суд» стал дубинкой в руках власти – «ФактИнфо»
14:29 11/11/2025
В Армении уже третий год функционирует Антикоррупционный суд, который был сформирован как новое, реформированное звено судебной системы. Однако, как указывает ряд правозащитников, он превратился в «чрезвычайный суд» и служит для исполнительной ветви власти в качестве инструмента политического контроля и дубинки, говорится в материале  «ФактИнфо».
Материал публикуем ниже:
«Зачем был создан Антикоррупционный суд?
Антикоррупционный суд действует с августа 2022 года в рамках судебно-правовой реформы. Основной задачей этого специализированного суда является рассмотрение уголовных дел о коррупционных преступлениях, а также дел о конфискации имущества высокопоставленных должностных лиц на основании признаков коррупции. В качестве заявленной цели указывалось повышение эффективности расследования коррупционных преступлений, а также доверия общества к правосудию, но в реальности произошло с точностью до наоборот.
За последние три года этот суд стал одной из самых критикуемых структур. Основная причина заключается в восприятии о его политизированности. Оппозиционные силы и ряд правозащитников утверждают, что Антикоррупционный суд стал для исполнительной власти инструментом политического контроля. Большинство дел, находящихся в ведении упомянутого суда, касаются бывших чиновников или критиков власти. Между тем дела против представителей действующей власти открываются не с той же строгостью. Более того, доступ к информации об этих делах на стадии предварительного расследования значительно ограничен, в результате чего общественность не имеет возможности следить за их дальнейшим ходом.
Судьи как инструменты политического влияния
О создании «чрезвычайного суда» под названием Антикоррупционный суд свидетельствуют и назначения судей. Правда, механизмы оценки кандидатов закреплены законом, однако эксперты считают, что критерии зачастую субъективны, а некоторые назначения политически мотивированы.
Ряд недавно назначенных судей Антикоррупционного суда ранее занимали должности в Министерстве юстиции, Следственном комитете(СК), Прокуратуре и других государственных структурах. Например, Вардкес Саркисян перевелся в Антикоррупционный суд из Генпрокуратуры Республики Армения, где до назначения судьей он работал старшим прокурором в управлении по делам о преступлениях против общественной безопасности. Или Саркис Дадоян, который до назначения судьей работал под ведомством кабмина -   старшим следователем отдела расследования дел о преступлениях, направленных против экономической деятельности,  здоровья населения, и преступлениях общего характера следственного департамента Службы национальной безопасности(СНБ) Армении. Еще один судья, Ваге Долмазян, до назначения судьей Антикоррупционного суда РА занимал пост прокурора Лорийской области.
Можно и дальше приводить примеры, но и приведенных уже достаточно, чтобы считать обоснованными опасения экспертного сообщества о том, что судьи во многом находятся под влиянием прокуратуры и исполнительной власти. Генеральный прокурор же ранее был помощником премьер-министра Армении и по-прежнему отчитывается перед главой правительства о ходе дел.
Суд как компостер для вынесения обвинительных приговоров
Статистические данные также свидетельствуют о скованности Антикоррупционного «чрезвычайного суда», особенно в делах, находящихся в центре внимания политической власти и под обвинительным уклоном прокуратуры.
В ответ на письменный запрос «ФактИнфо» в Генпрокуратуре РА сообщили, что в период с 1 июля 2022 года по 30 июня 2025 года прокурорами управления по надзору за законностью досудебного производства Генпрокуратуры РА в Антикоррупционном комитете в Антикоррупционный уголовный суд было передано 460 уголовных дел.
За тот же период из находящихся в ведении вышеуказанного ведомства материалов Антикоррупционным уголовным судом РА по 260 уголовным делам были вынесени обвинительные приговоры, а по 12 делам – оправдательные, а еще 44 дела были прекращены.
В ведомстве не уточнили, сколько из них вступили в законную силу, а также не ответили на вопрос о количестве дел и приговоров, связанных с конфискацией незаконного имущества. Кроме того, в Антикоррупционном уголовном суде также рассматривается ряд дел, производство предварительного следствия по которым велось в СК, однако эти данные, по сути, также не были переданы.
Однако, по имеющимся данным, оправдательные приговоры были вынесены примерно в 5% случаев из 460 дел. Конечно, властные круги пытаются оправдать ориентированное на обвинение поведение суда обоснованностью обвинений, но более глубокое изучение свидетельствует о том, что обвинительные акты, решения об ограничении прав выносятся преимущественно по делам критиков действующей власти, которые не всегда вступают в законную силу, поскольку оспариваются и опираются на доказательства, взятые с потолка.
Суды во многом обслуживают интересы власти
Антикоррупционный суд, как сообщил «ФактИнфо» адвокат Ерванд Варосян, был создан в тот период, когда контроль политической власти еще не в полной мере распространился на другие суды.
Отметим, что после прихода Никола Пашиняна к власти суды в лице отдельных судей пытались противостоять политическому контролю и выносить судебные акты по совести, как это закреплено действующим законодательством. Однако глава исполнительной власти распорядился блокировать суды, лично руководя этими противоправными действиями, стал нацеливаться на судей, считая их «скулящими под стенами». Затем были возбуждены дела и против отдельных судей, даже без преодоления их неприкосновенности, а полномочия ряда судей, обладающих большим авторитетом, были прекращены. Вот в такой среде был создан Антикоррупционный суд.
«Тогда он послужил своей цели, но сейчас я не вижу существенной разницы между этими и другими судами. Он стал обычным судом, по интересующим власти делам выполняет то, что интересуют власти. И по другим делам порой отправляет правосудие. Я воздержусь от указания каких-либо различий, потому что дела обстоят так, что нет никакой разницы межу этим или другими судами, везде ситуация одинакова», — подчеркнул Ерванд Варосян.
По его словам, Антикоррупционный суд был создан, потому что ход рассмотрения дел в других судах удовлетворял власти не в полной мере;  возможно, они и не создали бы его, если бы дела обстояли так, как обстоят сейчас. Как подчеркивает адвокат, в целом независимой системы правосудия как таковой нет. «Теперь, назовут ли суд так или иначе, откроют ли пять судов или их будет три, суть от этого не меняется», — добавил он.
В свою очередь адвокат Зорайр Арутюнян также отметил, что создание отдельного суда само по себе не способствует интересам правосудия и повышению эффективности судебной системы. Этот суд в судебной системе, по оценке Арутюняна, является определенно проблемным в том плане, что как уголовный, так и гражданский Антикоррупционный суды руководствуются соответствующим уголовным и гражданским законодательством и дают соответствующие толкования, которые зачастую противоречат трактовкам суда общей юрисдикции. Эти коллизии еще более проявляются в Кассационном суде, в палате по уголовным делам и антикоррупционной палате.
В плане повышения качества отправления правосудия Арутюнян отмечает, что проблема заключается не в суде, в его создании или роспуске, а в самом судье. Следовательно, указал он, проблема кроется не в судоустройстве; следует понимать, что есть очень хорошие судьи и есть плохие судьи, и так называемые «плохие» судьи должны нести ответственность за неполное или ненадлежащее осуществление правосудия, поскольку тем самым они калечат жизнь людей.
«Именно тут вопрос с плоскости судоустройства переходит в плоскость компетенций Высшего судебного совета(ВСС) и Комиссии по этике, где процессы, по моему глубокому убеждению, идут в неверном направлении. Они никак не способствуют тому, чтобы квалифицированные специалисты, осуществляющие качественное правосудие, оставались в системе и продолжали работать на эту систему, для Республики Армения. Скорее, наоборот. Людей, которых следовало бы призвать к ответственности еще много лет назад, к ответственности не привлекают», — сказал Зорайр Арутюнян.
Для вывода Антикоррупционного суда из-под влияния политической власти, по мнению экспертов, необходимо уточнить критерии назначения судей, пересмотреть полномочия Антикоррупционного суда, а также реформировать состав ВСС в сторону внедрения элементов общественного контроля.
Именно Высший судебный совет отбирает кандидатов в судьи, составляет списки для продвижения по службе, а также привлекает их к ответственности. Между тем и Конституционный суд, и ЕСПЧ уже зафиксировали неправомерность задействованных ВСС механизмов для привлечения судей к ответственности.
Другими словами, судьи во многом пытаются оправдать ожидания Высшего судебного совета, чтобы сохранить за собой судейское кресло. А то, что ВСС не является независимым органом в Армении, засвидетельствовали также Никол Пашинян, а также Карен Андреасян, который подал в отставку с должности председателя Высшего судебного совета по требованию главы исполнительной власти Никола Пашиняна, что проявилось в отправке «SMS-сообщения». Бывшая же помощница Пашиняна, ныне генеральный прокурор Анна Вардапетян, не инициировала уголовного производства по факту нарушения принципа разделения властей и оказания давления на суды со стороны исполнительной власти».