Երևանում ավարտվել է միջազգային PLAS Ֆորում FinnoWay Armenia 2025-ը
Երևանում ավարտվել է միջազգային PLAS Ֆորում FinnoWay Armenia 2025-ը, որին մասնակցել է ավելի քան 200 ներկայացուցիչ, 130 բանախոս աշխարհի ավելի քան 30 երկրից։
Երկու օր շարունակ «Մերիդիան» ցուցահանդեսների սրահը վերածվել էր մեր տարածաշրջանի ֆինանսական կարևորագույն զարգացումների հիմնական կենտրոնի։ Ֆորումի կազմակերպիչն էր PLUS Group ընկերությունը, համակազմակերպիչը՝ Armenian Card ազգային վճարային համակարգը։ FinnoWay Armenia 2025-ն անցկացվեց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ։
Ֆորումը միավորեց պետական մարմինների և կարգավորող կառույցների ներկայացուցիչների, բանկերի և ֆինտեք ընկերությունների ղեկավարների, ՏՏ պարկերի և աքսելերատորներին, ֆոնդային բորսաների, վենչուրային և ներդրումային կառույցների, հեռահաղորդակցման և ՏՏ օպերատորների, մանրածախ առևտրի և էլեկտրոնային առևտրի ոլորտների մասնագետների։
Ֆորումի ծրագիրն ընդգրկում էր մի շարք առանցքային ուղղություններ՝ բանկային համակարգի թվային վերափոխում, ազգային վճարային գործիքների զարգացում, կիբերանվտանգության նորարար լուծումներ և ֆինտեք լուծումների ինտեգրում պետական կառավարման համակարգում։ Առանձին քննարկումներ նվիրված էին ֆինտեքի և պետական կառավարման ինտեգրման հեռանկարներին (ներառյալ պետական ծառայությունների թվային հարթակները և RegTech գործիքները), վճարային համակարգերի անվտանգությանն ու կիբերսպառնալիքներին դիմակայելու ուղիներին, վստահելի թվային միջավայրի ձևավորմանը, ստարտափ էկոհամակարգերի զարգացմանը և վենչուրային ներդրումների ներգրավմանը, էլեկտրոնային առևտրի և թվային ռիթեյլի ապագային, ինչպես նաև արհեստական բանականության և մեծ տվյալների կիրառմանը՝ ֆինանսական հաստատությունների ու կորպորատիվ կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով։
Կազմակերպիչները՝ PLUS Group-ի ներկայացուցիչները կարևորում են հենց Հայաստանում նման ֆորում անցկացնելու փաստը։ Այստեղ նրանք մեծ հնարավորություններ են տեսնում։
Միջազգային PLUS Ֆորում FinnoWay Armenia 2025-ի անցկացմանն աջակցել է ՀՀ կենտրոնական բանկը։ Բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը տեսաուղերձով ողջունել է քննարկումների մասնակիցներին, մաղթել նրանց արդյունավետ աշխատանք։ Հայկական կողմի ակնկալիքները լրագրողներին է ներկայացրել Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը։
PLUS Group ընկերությունը միջազգային PLUS-Ֆորումներ է կազմակերպում 2009 թվականից։ ԵԱՏՄ երկրների համար առաջին ֆորումը տեղի է ունեցել 2019 թվականին։ 2021 թվականից ընկերությունը սկսել է ակտիվորեն PLUS-Ֆորումներ կազմակերպել  նաև Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար։
Երևանում երկու օր տևած քննարկումների ընթացքում բանախոսները խոսել են ոլորտի կարևոր զարգացումների, մարտահրավերների և նոր հնարավորությունների մասին։ Ֆորումն աչքի է ընկել նաև յուրահատուկ ներկայացումներով։ Այսպես այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, FinnoWay Armenia-ի շրջանակներում պատմության մեջ առաջին անգամ ներկայացվել է Diella-ն՝ աշխարհում առաջին արհեստական բանականության նախարարը, որը մշակվել է Ալբանիայի Տեղեկատվական հասարակության ազգային գործակալության (AKSHI) կողմից։
Ֆորումի ավարտին եղել է նաև խաղարկություն ու մրցանակաբաշխություն։
Միջազգային PLAS ֆորումը Հարավային Կովկասում անց էր կացվում առաջին անգամ։ Սակայն թե՛ կազմակերպիչները, թե՛ ֆորումի մասնակիցները խոսում են այն շարունակական դարձնելու անհրաժեշտության մասին։

В Ереване завершился международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025
Более 2000 участников и 130 спикеров из более чем 30 стран мира. В Ереване завершился международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025.
В течение двух дней выставочный центр «Меридиан» превратился в главный центр обсуждения ключевых финансовых тенденций и технологических инициатив региона. Организатором форума выступила компания PLUS Group, соорганизатором — национальная платёжная система Armenian Card. Проведение форума было обеспечено при поддержке Центрального банка Республики Армения.
Форум объединил представителей государственных структур и регуляторов, руководителей банков и финтех-компаний, представителей ИТ-парков и акселераторов, фондовых бирж, венчурных и инвестиционных организаций, телекоммуникационных операторов, а также специалистов в сфере розничной торговли и электронной коммерции.
Программа форума охватывала широкий спектр ключевых направлений: цифровую трансформацию банковской системы, развитие национальных платежных инструментов, внедрение инновационных решений в сфере кибербезопасности и интеграцию финтех-технологий в систему государственного управления. Отдельные панели были посвящены перспективам взаимодействия финтеха и государственного сектора — включая развитие цифровых платформ государственных услуг и инструментов RegTech, вопросам безопасности платёжных систем, противодействию киберугрозам и формированию доверительной цифровой среды, развитию стартап-экосистем и привлечению венчурных инвестиций, будущему электронной коммерции и цифрового ритейла, а также роли искусственного интеллекта и больших данных в повышении эффективности финансовых институтов и корпоративного управления.
Представители PLUS Group подчеркнули особую значимость проведения форума именно в Армении, отметив, что здесь они видят большие перспективы для развития регионального финансово-технологического сотрудничества.
Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025 прошёл при поддержке Центрального банка Республики Армения. Видеоприветствие участникам направил председатель Центрального банка Мартин Галстян, пожелавший всем продуктивной работы. Ожидания армянской стороны журналистам представил заместитель председателя Центрального банка Оганнес Хачатрян.
Компания PLUS Group организует международные ПЛАС-Форумы с 2009 года. Первый форум для стран ЕАЭС состоялся в 2019 году, а с 2021 года компания активно развивает серию региональных мероприятий для стран Центральной Азии.
В течение двух дней обсуждений в Ереване спикеры делились своими оценками текущих тенденций, вызовов и возможностей отрасли. Форум запомнился и рядом уникальных презентаций. Так, 12 ноября в рамках FinnoWay Armenia 2025 впервые в истории была представлена Diella — первый в мире искусственный интеллект, получивший статус министра. Проект разработан Национальным агентством информационного общества Албании (AKSHI).
Форум завершился розыгрышем призов и церемонией награждения участников.
Международный ПЛАС-Форум впервые прошёл на Южном Кавказе, однако и организаторы, и участники подчеркивают важность сделать проведение подобных мероприятий регулярной традицией.