Հայաստանի արդյունաբերական անկումը շարունակվում է. Վահե Դավթյան
«2025 թ. հունվար–սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի արդյունաբերական հատվածը արձանագրել է 5.7% անկում։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 2.055 տրլն դրամ (մոտ 5.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։ Ամենաուժեղ հարվածը հասցվել է վերամշակող արդյունաբերությանը՝ արդյունաբերական զարգացման ռազմավարական միջուկին»,-գրում է ք.գ.դ., պրոֆեսոր Վահե Դավթյանը։
«Եթե մեկ տարի առաջ ոլորտը ցուցադրել էր 18.9% աճ, ապա այժմ արձանագրել է 10.2% անկում. արտադրանքի ծավալը կազմել է մոտ 1.4 տրլն դրամ։ Սեպտեմբերին գրանցվել է տեղային աճ՝ 9.6%, մինչև 205.8 մլրդ դրամ, սակայն դա չի կարող հավասարակշռել ընդհանուր կորուստները:
Հատկապես մտահոգիչ է մետաղագործության անկումը՝ 10%, որը հաջորդել է նախորդ տարվա 7% աճին։ Սա լուրջ ազդակ է, քանի որ մետաղագործությունը ավանդաբար Հայաստանի արդյունաբերական արտահանման հիմնական շարժիչ ուժն է։
Հանքարդյունաբերությունը, հակառակը, որոշ չափով մեղմել է անկումը․ եթե 2024-ին այն նվազել էր 7.8%, ապա այժմ՝ ընդամենը 0.5%, կազմելով 360.5 մլրդ դրամ։ Սակայն այս թվացյալ ՛՛դրական միտումը՛՛ ավելի շուտ ստագնացիայի, քան վերականգնման ցուցիչ է․ սեպտեմբերին կրկին արձանագրվել է 0.4% նվազում՝ 48.5 մլրդ դրամի չափով։
Այս ֆոնին ծառայությունների ոլորտը ցուցաբերում է հակառակ միտում․ աճը արագացել է 5.9%-ից մինչև 9.9%, հասնելով 2.9 տրլն դրամի (մոտ 7.5 մլրդ դոլար)։ Ծավալային առումով ծառայությունների ոլորտը արդեն զգալիորեն առաջ է անցել արդյունաբերությունից՝ դառնալով ՀՆԱ-ի հիմնական շարժիչը։
Ընդհանուր պատկերը վկայում է ապաինդուստրիալիզացման խորացող գործընթացի մասին։ Հայաստանի տնտեսությունը արագորեն կորցնում է հավասարակշռությունը արտադրող և սպասարկող ոլորտների միջև՝ վերածվելով ծառայությունների տնտեսության առանց արդյունաբերական հենարանի։ Սա ոչ թե անցողիկ ճգնաժամ է, այլ տնտեսական անվտանգության և արդյունաբերական քաղաքականության երկարաժամկետ դոկտրինի բացակայության արտացոլում»։

Armenia’s industrial sector contracted by 5.7% in January-September 2025, with total output amounting to 2.055 trillion drams (about $5.3 billion), according to the National Statistical Committee.
In a social media post on Wednesday, political analyst and professor Vahe Davtyan said the sharpest decline hit manufacturing, the core of industrial development, which dropped 10.2% after recording 18.9% growth a year earlier. Output stood at around 1.4 trillion drams. September saw a 9.6% month-on-month rise to 205.8 billion drams, but Davtyan noted that this was not enough to offset overall losses.
Metallurgy fell by 10%, reversing last year’s 7% gain. Davtyan called this “a serious signal” as the sector has traditionally been a key driver of industrial exports. Mining output declined only by 0.5% to 360.5 billion drams, easing from a 7.8% drop in 2024, though September again showed a 0.4% fall to 48.5 billion drams.
Meanwhile, the services sector expanded by 9.9%, up from 5.9% growth last year, reaching 2.9 trillion drams (around $7.5 billion). The sector has now surpassed industry as the main contributor to GDP.
Davtyan warned that the overall trend points to deepening deindustrialization and an economy increasingly dependent on services, reflecting “not a temporary crisis, but the absence of a long-term industrial policy and economic security doctrine”.