Սամվել Կարապետյանի գործով գործընթացը ողջ աշխարհում ամենաարագընթացն է. Մելոյան
Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոն ՀԿ ղեկավար, սահմանդրական իրավունքի մասնագետ Գոհար Մելոյանն անդրադարձել է գործարար Սամվել Կարեպտյանի գործով դատական գործընթացներին՝ նշելով «ավելի արագ, քան Ֆորմուլա 1-ի վարորդները».
«1. 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ին Վճռաբեկ դատարանը հրապարակում է ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի գործով իր որոշումը։
2. Նույն օրը որոշումը ուղարկվում է ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
3. Նույն օրը այն ստացվում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում։
4. Նույն օրը դատախազությունից որոշումը փոխանցվում է ՀՀ քննչական կոմիտե։
5. Նույն օրը այն ստացվում է քննչական կոմիտեում:
6. Նույն օրն այն հանձնվում է Սամվել Կարապետյանի գործով քննչական խմբի ղեկավարին։
7.Նույն օրը քննչական խմբի ղեկավարը հասցնում է ամբողջությամբ ընթերցել ավելի քան 100 էջանոց որոշումը, վերլուծել Վճռաբեկ դատարանի պատճառաբանությունները:
8.Նույն օրը վերջինս դրանք ներառում է իր՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդության մեջ։
9. Նույն օրը նա տպում և ստորագրում է միջնորդությունը։
10.Նույն օրը Դեղատան փողոցից շարժվում է դեպի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանում գտնվող Հակակոռուպցիոն դատարան և, չնայած մայրաքաղաքի հայտնի խցանումներին, ժամը 18:27-ին մուտք է անում դատարան՝ ներկայացնելով միջնորդությունը։
Ցանկացած մեկը, ով երբևէ առնչվել է՝
.Վճռաբեկ դատարանի որոշումների ստացման, հանձնման, փոխանցման գործընթացին,
.դրանց հիման վրա փաստաթղթերի կազմման և
.աշխատանքային օրվա ավարտին Երևանում տեղաշարժվելու իրականությանը,
կհաստատի՝ Սամվել Կարապետյանի գործով գործընթացը ողջ աշխարհում ԱՄԵՆԱԱՐԱԳԸՆԹԱՑն է»։
Իր գործունեության 6 տարիների ընթացքում կազմակերպություն իրականացրել է իրազեկող գործունեություն, կազմակերպել է դասընթացներ մարզերում։ ՊԶՄԿ-ն նաեւ իրականացնում է դիտորդական առաքելություն ընտրական գործընթացներում, որի համատեքստում կազմակերպում է դասընթացներ եւ վերապատրաստում դիտորդների»։

«Быстрее гонщиков Формулы-1»: Гоар Мелоян – о процессах по делу Самвела Карапетяна
«Быстрее гонщиков Формулы-1», – написала соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву Гоар Мелоян, комментируя судебные процессы по делу арестованного в Армении предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна.
«1. 13 ноября 2025 года Кассационный суд оглашает свое решение по делу национального благотворителя Самвела Карапетяна.
2. В тот же день решение направляется в Генеральную прокуратуру Республики Армения.
3. В тот же день оно поступает в Генеральную прокуратуру Республики Армения.
4. В тот же день постановление передается из Генпрокуратуры в Следственный комитет Республики Армения.
5. В тот же день оно поступает в Следственный комитет.
6. В тот же день оно передается руководителю следственной группы по делу Самвела Карапетяна.
7. В тот же день руководитель следственной группы успевает полностью ознакомиться с более чем 100-страничным постановлением и проанализировать мотивировочную часть решения Кассационного суда.
8. В тот же день последний включает их в свое ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
9. В тот же день он распечатывает и подписывает ходатайство.
10. В тот же день он направляется с улицы Дехатан в Антикоррупционный суд, расположенный в административном районе Канакер-Зейтун и, несмотря на известные столичные пробки, успевает в суд в 18:27, чтобы подать ходатайство.