Սա նշանակում էր, որ Սամվել Կարապետյանն այլևս պետք է լիներ ազատության մեջ. Արամ Վարդևանյան
«ՔԿ-ն շուրջ 5 ամիս ապօրինի կալանքի տակ գտնվող ազգային բարերար գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը ևս երկու ամսով երկարաձգելու միջնորդություն է ներկայացրել»,- հրավիրված ասուլիսում ասաց Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խմբի ղեկավար՝ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնելով, որ ՔԿ քննիչների խումը 53 հոգուց է բաղկացած՝ Վարդևանյանն ասաց, որ նրանք գործում են հուլիս ամսից և դեռևս դատարանից խնդրում է իրենց հնարավորություն տան նախաքննություն անցկացվի, իսկ Սամվել Կարապետյանը մնա կալանքի տակ։
«Միայն սա արդեն բավարար է, որ մենք ասենք, որ իրավաբանությունից դուրս ենք գործում»,- ասաց Վարդևանյան։
Փաստաբանը անդրադարձավ նաև ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի որոշումներին։
«2025 թվականի նոյեմբերի 13-ին վերաքննիչ հակակառուպցիոն դատարանը մերժում է դատախազության կողմից ներկայացված բողոքը, որի մերժումը իրենից ներկայացնում է մի իրավիճակ, որ փաստացի պահպանվում են միայն աբսուրդային կոչի դրվագը՝ «Մեր ձևով կմասնակցենք Մայր Աթոռի պաշտպանությանը», իսկ տնտեսական բնույթի մեղադրանքներն այդպես էլ հիմնավոր կասկածի շեմը չէին հաղթահարել և սա նշանակում էր, որ Սամվել կարապետյանն այլևս պետք է լիներ ազատության մեջ, երբ նոյեմբերի 18-ին կալանքի ժամկետը լրանում էր, քանի որ կոչի դրվագով ինքնին նախաքննության ժամկետը 5 ամիս է»,- հայտնեց փաստաբանը։

Armenian businessman and philanthropist Samvel Karapetyan, who has spent nearly five months in pre-trial detention, should have already been released under a recent court decision, his legal team argued on Saturday.
Speaking at a press conference, Aram Vardevanyan, head of Karapetyan’s defense team, said the Investigative Committee has submitted a new motion to extend the businessman’s detention by another two months.
Vardevanyan noted that the investigative group consists of 53 investigators and has been working on the case since July, yet continues to request more time from the court while insisting Karapetyan remain in custody.
“This alone is enough to say that what is taking place has nothing to do with proper legal process,” Vardevanyan said.
The lawyer also highlighted recent decisions by the Armenian Court of Cassation’s Anti-Corruption Chamber.
According to Vardevanyan, on 13 November the Anti-Corruption Court of Appeals rejected a prosecution appeal, effectively leaving in place only what he described as the “absurd” charge stemming from Karapetyan’s public remarks in support of the Armenian Apostolic Church. He stated the economic-related accusations had failed to meet the legal threshold of “reasonable suspicion”.
Vardevanyan argues that the remaining charge carries a maximum pre-trial investigation period of five months set to expire on 18 November.