Մաhաgել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Խաչիկ Բադալյանը
Կյանքից հեռացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասան Խաչիկ Արմենակի Բադալյանը։ Lուրը հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Խաչիկ Բադալյանը ծնվել է 1940 թ.-ի հուլիսի 28-ին Լենինականում (այժմ՝ Գյումրի)։ 1960-1962 թթ. սովորել է Լենինականի Ա. Մռավյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասանական ստուդիայում։ 1962 թ.-ից աշխատում էր Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում՝ որպես դերասան։ 1989-1995 թթ. ստեղծագործել է Երևանի Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում։
Խորհրդային տարիներին ղեկավարել է մի շարք ինքնագործ խմբեր և ներկայացումներով հանդես է եկել համամիութենական տարբեր փառատոներում։
Մարմնավորել է 100-ից ավելի դերեր։ 1989 թ.-ին արժանացել է Հայաստանի ՍՍՀ վաստակավոր արտիստի պատվավոր կոչման, 2009 թ.-ին՝ «Մովսես Խորենացի» մեդալի, իսկ
2015 թ.-ին՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստի կոչման։
Թատրոնում լավագույն դերերից են՝ Ալ. Շիրվանզադեի «Չար ոգի»՝ Մուրադ, Ն. Գոգոլի «Ռևիզոր»՝ Խլեստակով,Հ. Պարոնյանի «Շողոքորթն»՝ Թադե,Ե. Օտյանի «Խնդանք անցնինք»՝ Սիսակ, Գ. Սունդուկյանի «Խաթաբալա»՝ Իսայի, Գ. Սունդուկյանի «Քանդած օջախ»՝ Գիժ, Ալ. Օստրովսկու «Անտառը»՝ Պյոտր, Վ. Շեքսպիրի «Տիտոս Անդրոնիկոս»՝ մեծ որդի, Ժ. Անանյանի «Իմ տունը քո տունը չէ»՝ Սերոբ, Բ. Բրեխտի «Կուրաժ մայրիկը»՝ Այլիֆ,
Ն. Դումբաձեի «Մեղադրական եզրակացություն»՝ Լիմոն, Վ. Սարոյանի «Մի գնա բարկացած»՝ Քառակուսի, Դյուրենմաթի «Հերակլեսի չիրագործված սխրանքը»՝ Ավգիաս արքա, Պ. Զեյթունցյանի «Անավարտ մենախոսություն»՝ Համո, Թ. Ուիլյամսի «Ապակե գազանանոց»՝ Թոմ, Գ. Սարգսյանի «Մեսրոպ Մաշտոց»՝ Մեսրոպ Մաշտոց։

Ушел из жизни Народный артист Республики Армения, актер Гюмрийского государственного драматического театра имени В. Ачемяна Хачик Бадалян. Об этом сообщает министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Хачик Арменакович Бадалян родился 28 июля 1940 года в Ленинакане (ныне Гюмри). С 1962 года работал актер Ленинаканского (Гюмрийского) государственном драматическом театре имени им. Мравяна. (ныне – В.Ачемяна), в 1989-1995 годах работал в Национальном академическом театре имени Габриэля Сундукяна в Ереване.
В 1989 году Бадаляну было присвоено звание Заслуженного артиста Армянской ССР, а в 2015 году – звание Народного артиста Республики Армения.
В советские годы руководил рядом самодеятельных коллективов и выступал на различных всесоюзных фестивалях. Воплотил более 100 ролей.
В театре он сыграл ряд выдающихся ролей, среди которых: Мурад – в пьесе А. Ширванзаде «Злой дух», Хлестаков – в комедии «Ревизор» Н. Гоголя, Таде – в «Льстеце» О. Пароняна, Исаи – в «Хатабале» Г. Сундукяна, Петр – в пьесе «Лес» А. Островского, старший сын – в «Тите Андронике» У. Шекспира, Эйлиф – в драме «Мамаша Кураж и ее дети» Б. Брехта и др..