Se. 2, ep. 2. Ռեժիմի չավարտվող սարսափն ազատ խոսքից. Նարեկ Սամսոնյանի նամակը՝ ՔԿՀ-ից
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ ղեկավար, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ և վարող, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը հոդված է հրապարակել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից.
«Բարի երեկո մեզ շատ սիրող և հատկապես չսիրող մարդիկ։ Այսօր տեղեկացա, որ Իդի Ամինի «փառքին» ձգտող ռեժիմը որոշել է հիմա էլ վայրի հարձակում սկսել Հայաստանի ժուռնալիստների միության նկատմամբ։ Ռեժիմը ցանկանում է խլել Հայաստանի ժուռնալիստների միության գույքը և, ըստ էության, ժանրի կանոններով այն կհասցնի իր տրամաբանական ավարտին։ Բորենիների ռեժիմի նման գործելաոճն ինձ համար զարմանալի և անակնկալ չէ, ինչպես, վստահաբար, զարմանալի չէ Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ, փորձառու լրագրող Սաթիկ Սեյրանյանի համար, ինչի մասին վերջինս ծավալուն գրառում էր կատարել։ Հարցն այստեղ Ժուռնալիստների միությունը, Սաթիկ Սեյրանյանն ու հետապնդման ենթարկվող մյուս ԶԼՄ-ները չեն, այստեղ հարցը ռեժիմի կողմից մամուլի և ազատ խոսքի հանդեպ գործած հանցագործությունների դեմ արդյունավետ պայքարի գործիքակազմ կիրառելն է։
Աշխարհն ամեն օր պետք է իրազեկվի մեր երկրում տիրող ծայրահեղ ավտորիտար բարքերի մասին։ Արևմուտքը որքան էլ «փակել է աչքերը, ականջներն ու բերանը», պետք է ստիպված լինի լսել, տեսնել ու արձագանքել տեղի ունեցող այլանդակություններին։
Իմ ամբողջական համերաշխությունն ու աջակցությունը հայտնելով Հայաստանի ժուռնալիստների միությանն ու դրա նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանին՝ տեղեկացնում եմ, որ AntiFake.am-ի թիմը եկող շաբաթվանից պլանավորում է իրականացնել լայն արշավ միջազգային կառույցներին տեղի ունեցողի մասին ազդարարելու և նրանցից կարծիք կորզելու համար։ Մեր աջակիցներին, որոնք գտնվում են Արևմտյան երկրներում, կոչ եմ անում, խնդրում եմ կազմակերպել պիկետներ (թեկուզ սակավամարդ) այդ երկրների համապատասխան գերատեսչությունների առջև, համառորեն անել ամեն ինչ, որպեսզի այդ մարդիկ իրազեկվեն և կարծիք հայտնեն Հայաստանում մարդու իրավունքների և խոսքի ազատության դեմ տեղի ունեցող այս լկտի արշավի վերաբերյալ։ Վստահ եմ, որ գոնե ապագայի համար վերոգրյալ գործիքակազմն արդյունավետ է լինելու (հետո չասեն՝ չգիտեինք)։
Ռեժիմի կողմից այս ամենաթողությունը երկար չի կարող շարունակվել, և ինչ-որ պահի «զսպանակը պոռթկալու է», և սրա մասին բոլորից լավ գիտի ռեժիմի պարագլուխը, ու հենց այդ գիտակցումն է վերջինիս՝ խոսքից սարսափելու պատճառը։
Հ.գ. Տեղեկացա նաև, որ Armcomedy-ն եթեր է հեռարձակել «մի հրաշալի» զրույց խոսքի ազատության ոտնահարման, մարդկանց վրա թքելու, սեռական բնույթի բառապաշարի առաջամարտիկ և ընդամենը 4 օր առաջ մեզ հայհոյելուց հետո ուղիղ ցուցումով բանտ ուղարկած ալեն սիմոնյանի հետ։ Տեղյակ եմ նաև ալենի սիրելի բլոգերների արածի նկատմամբ հանրային արձագանքի մասին։ Մեզնից կարծիք էիք հարցնում Armcomedy-ի մասին և, հուսով եմ, դուք ստացաք ձեր հարցի պատասխանը և, ինչպես այսպիսի պարագաներում պահանջում է ժանրի կանոններն ու հանրային պահանջը՝ dislike և unsubscribe:

Political prisoner Narek Samsonyan, head of the Civic Consciousness NGO, founder of AntiFake.am news website and co-host of the Imnemnimi podcast, has published an article from the Armavir Penitentiary.
Good evening to the people who love us very much, and especially to those who do not. Today I learned that the regime, aspiring to the "glory" of Idi Amin, has now decided to launch a savage attack against the Journalists' Union of Armenia. The regime wants to seize the property of the Journalists' Union of Armenia and, in essence, following the rules of the genre, will bring it to its logical conclusion. This mode of operation by the regime of hyenas is not surprising or unexpected for me, just as, I am sure, it is not surprising for the president of the Journalists' Union of Armenia, experienced journalist Satik Seyranyan, about which she recently made a detailed post. The issue here is not the Journalists' Union, Satik Seyranyan, or the other persecuted media outlets. The issue here is applying an effective toolkit to combat the crimes committed by the regime against the press and free speech.
The world must be informed daily about the extremely authoritarian mores prevailing in our country. As much as the West has "closed its eyes, ears, and mouth," it must be forced to hear, see, and react to the ongoing monstrosities.
Expressing my full solidarity and support for the Journalists' Union of Armenia and its president, Satik Seyranyan, I inform you that the AntiFake.am team is planning to launch a broad campaign starting next week to alert international bodies about what is happening and to elicit an opinion from them. I call upon and ask our supporters in Western countries to organize pickets (even small ones) in front of the relevant government agencies in those countries, to persistently do everything possible so that these people are informed and express their opinion on this brazen campaign against human rights and freedom of speech in Armenia. I am confident that, at least for the future, the aforementioned toolkit will be effective (so that they cannot later say, "we did not know").
This impunity on the part of the regime cannot continue for long, and at some point, "the spring will snap." The head of the regime knows this better than anyone, and it is precisely this awareness that is the reason for his terror of speech.
P.S. I also learned that Armcomedy aired a "wonderful" conversation with alen simonyan—a champion of violating free speech, spitting on people, using sexually explicit vocabulary, and the one who had me sent to prison on a direct order just 4 days after we responded to his insult. I am also aware of the public reaction to what alen's favorite bloggers have done. You were asking for our opinion on Armcomedy, and I hope you have received the answer to your question. As the rules of the genre and public demand require in such circumstances: dislike and unsubscribe.