Այժմ արդեն փաստ է, որ Հայաստանում իրականացվում է «հեռախոսային արդարադատություն». Ռոբերտ Ամստերդամ
«Այժմ արդեն փաստ է, որ Հայաստանում իրականացվում է «հեռախոսային արդարադատություն»։ Երեկ, երբ իմ պաշտպանյալ Սամվել Կարապետյանի կալանքի երկարաձգման հարցով դատական նիստը դեռ ընթանում էր, վարչապետի ընտանիքին պատկանող լրատվամիջոցը արդեն հրապարակեց կալանքը երկարաձգելու մասին «վճիռը»»,-սոցիալական ցանցի իր էջերում գրել է Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Ռոբերտ Ամստերդամը։
Նա հիշեցնում է՝ դատարանը պաշտոնապես հաստատեց այդ կանխորոշված դատավճիռը՝ երկարաձգելով կալանքը ևս երկու ամսով։
«Սա, աներկբա, ապացույց է, որ Հայաստանի դատական համակարգը լիովին զրկված է անկախությունից։ Այն վերածվել է քաղաքական ցուցումների կատարման գործիքի։ Մարդ, ով ժամանել էր իր հոր քառասունքին և արդեն հինգ ամիս անազատության մեջ է՝ առանց որևէ հիմնավոր ապացույցի, պետք է ևս երկու ամիս զրկված մնա ազատությունից։
Այս դաժանությունը դուրս է իրավական, բարոյական և հումանիտար բոլոր կանոններից։ Անձնական ազատությունից զրկելն օգտագործվում է որպես քաղաքական ճնշման անընդունելի լծակ։
Այսպիսի անձնական ահաբեկչությունը նույն օրերին զուգորդվել է նաև տնտեսական գրոհով։ ՀԾԿՀ-ի կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» լիցենզիան դադարեցնելու որոշումը ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԲՌՆԱԶԱՎԹՈՒՄ է։ Այս ռեյդն իրականացվում է չնայած Ստոկհոլմի Արբիտրաժային Ինստիտուտի միջանկյալ որոշմանը, որն ուղղակիորեն արգելում էր լիցենզիայի չեղարկումը։ Արբիտրաժի որոշումն անտեսելը ցույց է տալիս միջազգային իրավունքի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների լիակատար անհարգալից վերաբերմունքը։
Զուգահեռ և համակարգված նման գործողությունները ընդհանրապես կապ չունեն իրավական գործընթացների հետ։
Ահաբեկչություն են և իրականացվում են ճղճիմ քաղաքական և անձնական շահեր սպասարկելու համար։
Սամվել Կարապետյանի ներդրումային և անձնական իրավունքները պաշտպանելու համար մենք օգտագործելու ենք միջազգային իրավունքի բոլոր հնարավոր գործիքները։

Роберт Амстердам: Теперь уже факт, что в Армении реализуется «телефонное правосудие
«Теперь уже факт, что в Армении осуществляется "телефонное правосудие". Вчера, когда еще шло судебное заседание по вопросу продления срока содержания под стражей моего подзащитного Самвела Карапетяна, СМИ, принадлежащее семье премьер-министра, уже опубликовало "решение" о продлении срока содержания под стражей», — написал на своих страницах в социальных сетях адвокат Самвела Карапетяна Роберт Амстердам.
Он напомнил, что суд лишь на следующий день официально подтвердил этот «спрогнозированный вердикт», продлив срок содержания под стражей Карапетяну еще на два месяца.
«Это, без сомнения, доказательство того, что судебная система Армении полностью лишена независимости. Она превратилась в инструмент исполнения политических указаний. Человек, прибывший на сороковины своего отца и находящийся уже пять месяцев за решеткой без каких-либо веских доказательств, должен оставаться в тюрьме еще два месяца.
Эта жестокость выходит за рамки всех правовых, моральных и гуманитарных норм. Лишение личной свободы используется как неприемлемый рычаг политического давления.
Подобный персональный терроризм в те же дни сопровождался экономической атакой. Решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) о прекращении действия лицензии "Электрических сетей Армении" является ЭКОНОМИЧЕСКИМ ЗАХВАТОМ. Этот рейд осуществляется вопреки промежуточному решению Стокгольмского арбитражного института, который прямо запретил аннулирование лицензии. Игнорирование решения арбитража свидетельствует о полном неуважении властей Армении к международному праву.
Подобные параллельные и скоординированные действия не имеют ничего общего с правовыми процессами.
Эти действия являются терроризмом и совершаются в угоду мелочным политическим и личным интересам.
Мы будем использовать все возможные инструменты международного права для защиты инвестиционных и личных прав Самвела Карапетяна.