Մարի Կույումջյանի «Երկրպագություն» օպերան առաջադրվել է 2026 թ․ GRAMMY մրցանակի
Հայ-ամերիկյան կոմպոզիտոր Մարի Կույումջյանի «Երկրպագություն» (Adoration) օպերան առաջադրվել է 2026 թ․ GRAMMY մրցանակի՝ «Լավագույն օպերային ձայնագրություն» անվանակարգում։
Armenian National Music-ը գրում է, որ «Երկրպագությունը» կոմպոզիտոր Մարի Կույումջյանի և լիբրետիստ Ռոյս Վավրեկի գրած էլեկտրոակուստիկ կամերային օպերա է, որը ստեղծվել է Beth Morrison Projects-ի հետ համագործակցությամբ: Կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի համանուն ֆիլմի հիման վրա ստեղծված «Երկրպագությունը» պատմում է ավագ դպրոցի աշակերտի մասին, որի հորինած պատմությունը ահաբեկչական դավադրության մասին ստանում է լայն տարածում՝ բացահայտելով, թե ինչպես են վիշտը, ռասիզմը և լրատվամիջոցների աղավաղումները իրար բախվում՝ թաքցնելով ճշմարտությունը:
Ձայնագրությանը մասնակցել են երգիչներ Միրիամ Խալիլը, Օմար Նաջմին, Դեյվիդ Ադամ Մուրը, Նաոմի Լուիզա Օ'Քոնելը, Քարիմ Սուլեյմանը, Մարկ Կուդիշը, Սեմի Իվանին, ինչպես նաև Սիլվանա քառյակը և Թրինիթի Ուոլ Սթրիթի երգչախումբը։ Դիրիժոր՝ Ալան Փիրսոն։

Mary Kouyoumdjian's opera nominated for GRAMMY
Composer Mary Kouyoumdjian's opera "Adoration" has been nominated for a 2026 GRAMMY Award in the "Best Opera Recording" category, ANM reported.
Adoration is a world premiere live recording of an electroacoustic chamber opera by composer Mary Kouyoumdjian and librettist Royce Vavrek in collaboration with Beth Morrison Projects. Adapted from the film by the same name by Armenian-Canadian filmmaker Atom Egoyan (The Sweethereafter, Exotica), Adoration follows a high school student whose fictional story about a terrorist plot goes viral, unpacking how grief, racism, and media distortion collide to obscure the truth.
Conducted by Alan Pierson and recorded/mixed by Daniel Neumann, the album cast features Miriam Khalil, Omar Najmi, David Adam Moore, Naomi Louisa O’Connell, Marc Kudisch, Sammy Ivany, and GRAMMY Award winner Karim Sulayman, alongside the Silvana Quartet and GRAMMY-nominated Choir of Trinity Wall Street.