Թուրքիայի, Ադրբեջանի ուղղություններով էլ Հայաստանն անկեղծ ջանքեր է գործադրում. Արարատ Միրզոյանի արձագանքը՝ Ֆիդանին
10:45 20/11/2025
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն արձագանքել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի համար կարևոր է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, և եթե Թուրքիան անի դա հիմա, Հայաստանից կխլի Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու ամենամեծ դրդապատճառը։
Արարատ Միրզոյանը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի այս հայտարարությանն անդրադարձել է՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
Հարց. Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանի համար կարևոր է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը, և եթե Թուրքիան դա անի հիմա, Հայաստանից կխլի Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու ամենամեծ դրդապատճառը։ Հաքան Ֆիդանը նաև ասել է, որ Նախիջևանը և Ադրբեջանը միացնող կապի հայեցակարգն ընդունվել է Վաշինգտոնյան հանդիպման ընթացքում: Մեկնաբանություն ունե՞ք:
Պատասխան․ Նախ, Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանի բացումն իսկապես կարևոր են Հայաստանի համար: Նույն կերպ կարևոր է նաև Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացումը: Երկու ուղղություններով էլ Հայաստանն անկեղծ ջանքեր է գործադրում: Միաժամանակ, սակայն, այս երկու բաղադրիչներից որևէ մեկը մյուսով պայմանավորված չեն, և եթե անպայմանորեն փորձենք դրանց միջև պատճառահետևանքային կապ տեսնել, գուցե, պարզվի, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորումը կարող է ոչ թե բացասաբար, այլ ճիշտ հակառակը՝ դրականորեն անդրադառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացի վրա:
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթաժողովում համաձայնեցվել են այդ գործընթացի հիմնական սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականություն, սահմանների անխախտելիություն, ինքնիշխանություն, իրավազորություն, փոխադարձություն: Սրանց շրջանակներում սահմանված TRIPP ուղին կապելու է թե´ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ, թե´Հայաստանն այլ երկրների հետ, թե´ ավելի լայն աշխարհագրությամբ տարածաշրջաններն իրար հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջոցով: Հայաստանը շահագրգիռ կերպով ակտիվ ջանքեր է գործադրում այն հնարավորինս շուտ կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը երկրի խորհրդարանում պատգամավորների հարցերին ի պատասխան հայտարարել էր, որ եթե Թուրքիան հիմա կարգավորի Հայաստանի հետ հարաբերությունները, ապա Հայաստանից կխլի Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու ամենամեծ պատճառը, քանի որ Հայաստանի համար կարևոր է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելը։

Мирзоян ответил Фидану: Нормализация отношений с Турцией может положительно повлиять на налаживание отношений с Азербайджаном
11:44 20/11/2025
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян ответил на заявление министра иностранных дел Турции Хакана Фидана о том, что нормализация отношений с Турцией важна для Армении, и если Турция сделает это сейчас, это лишит Армению главного стимула к подписанию мирного соглашения с Азербайджаном.
Арарат Мирзоян прокомментировал это заявление министра иностранных дел Турции, отвечая на вопрос «Арменпресс».
Вопрос: Министр иностранных дел Турции заявил, что нормализация отношений с Турцией важна для Армении, и если Турция сделает это сейчас, это лишит Армению главного стимула к подписанию мирного соглашения с Азербайджаном. Хакан Фидан также отметил, что концепция создания связующего звена между Нахиджеваном и Азербайджаном была принята в ходе встречи в Вашингтоне. Есть ли у Вас какие-либо комментарии?
Ответ: Во-первых, установление дипломатических отношений с Турцией и открытие границы действительно важны для Армении. Не менее важна и дальнейшая институционализация мира, установленного с Азербайджаном. Армения прилагает искренние усилия в обоих направлениях. При этом ни один из этих двух компонентов не обусловлен другим, и если в обязательном порядке попытаться усмотреть между ними причинно-следственную связь, то может оказаться, что полная нормализация отношений с Турцией не негативно, а, напротив, позитивно повлияет на процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Что касается разблокирования транспортной инфраструктуры, то основные принципы этого процесса были согласованы на мирном саммите в Вашингтоне 8 августа: территориальная целостность, нерушимость границ, суверенитет, юрисдикция, взаимность. Определенный в этих рамках маршрут TRIPP соединит как Азербайджан с Нахиджеваном, так и Армению с другими странами и в более широком географическом масштабе - регионами через Армению и Азербайджан. Армения прилагает активные усилия для возможно скорейшей его реализации.
Глава МИД Турции Хакан Фидан, отвечая на вопросы депутатов парламента страны, заявил, что если Турция сейчас нормализует отношения с Арменией, то это лишит Армению самого главного повода для подписания мирного соглашения с Азербайджаном, поскольку для Армении важна нормализация отношений с Турцией.