Ես Նարեկի և Վազգենի կողքին եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ վաղը կարող եմ նույն վիճակում հայտնվել. Արամ Աբրահամյան
10:42 21/11/2025
«Առավոտ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Աբրահամյանը գրում է.
«Ինձ բացարձակապես չի հետաքրքրում՝ ինչ քաղաքական դիրքորոշում ունեն Նարեկ Սամսոնյանը եւ Վազգեն Սաղաթելյանը: Ինձ չի հետաքրքրում, թե ինչ էին նրանք ասել կամ ինչ են ասելու իմ կամ «Առավոտի» հասցեին: Այս պարագայում ինձ համար կարեւոր չէ նաեւ, թե ինչ լրատվամիջոց կամ ինչ հարթակ են նրանք ներկայացնում: Ինձ հետաքրքրում են այլ հանգամանքներ, որոնք քաղաքականության եւ անձնական վերաբերմունքի հետ կապ չունեն:
Ինձ համար կարեւոր է, որ նրանցից մեկի ասածը ամենաշատը վիրավորանք էր, որը քրեական հետապնդում չի ենթադրում: Որ նրանց «ասֆալտին փռելու» որեւէ անհրաժեշտություն չկար՝ նրանք ո՛չ փախչում էին, ո՛չ էլ որեւէ դիմադրություն էին ցուցաբերում: Որ այդ «օպերացիան» իրականացնում էր ԱԱԾ- ն. պետք չէ վարկաբեկել պետության այդ կարեւորագույն կառույցը՝ քաղաքական պատվերներով: Եթե նույնիսկ կար «խուլիգանություն» (որն իրականում չկար), ապա դրանով պետք է զբաղվի ոստիկանությունը: Ինձ համար բացարձակապես անընդունելի է, որ առգրավվել է լրատվամիջոցի գույքը, եւ այդպիսով փաստացի արգելափակվել է դրա գործունեությունը:
Ես Նարեկի եւ Վազգենի կողքին եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ վաղը կարող եմ նույն վիճակում հայտնվել: (Ակնհայտ է՝ որքան մոտենում են ընտրությունները, այնքան ռեպրեսիաները, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների դեմ, սաստկանալու են): Բայց խնդիրը միայն դա չէ. ես իմ պարտքն եմ համարում լինել անհիմն հետապնդվողի, հալածվողի կողքին: Մնացած քաղաքական եւ անձնական հարցերը տասներորդական են: Այդպես էր 30 տարվա ընթացքում, այդպես է հիմա, այդպես կլինի նաեւ հետագայում, երբ հալածվողների դերում կլինեն ՔՊ-ականները: Հաշվի առնելով ատելության եւ վրեժխնդրության մթնոլորտը, որը նրանք ստեղծել են, դա միանգամայն հնարավոր է»։

Арам Абрамян: Я поддерживаю Нарека и Вазгена не только потому, что завтра могу оказаться в той же ситуации
17:56 21/11/2025
Главый редактор газеты «Аравот» Арам Абрамян пишет
«Меня абсолютно не интересует, какую политическую позицию занимают Нарек Самсонян и Вазген Сагателян. Меня не интересует, что они говорили или что скажут в мой адрес или в адрес "Аравота". В данном случае для меня не важно и то, какое СМИ или какую площадку они представляют. Меня интересуют другие обстоятельства, не связанные с политикой или личным отношением.
Для меня важно, что сказанное одним из них было максимум оскорблением, которое не предполагает уголовного преследования. Что не было никакой необходимости "повалить их на асфальт" — они не пытались скрыться и не оказывали никакого сопротивления. Что эту "операцию" проводила СНБ: не стоит дискредитировать этот важнейший государственный орган политическими заказами. И даже если было "хулиганство" (которого на самом деле не было), этим должна заниматься полиция. Для меня абсолютно неприемлемо, что была изъята техника СМИ, фактически заблокирована его деятельность.
Я поддерживаю Нарека и Вазгена не только потому, что завтра могу оказаться в той же ситуации. (Очевидно, что по мере приближения выборов репрессии, в том числе против СМИ, будут усиливаться.) Но дело не только в этом. Я считаю своим долгом быть на стороне того, кого необоснованно преследуют и притесняют. Все остальные политические и личные вопросы — на десятом месте. Так было на протяжении 30 лет, так есть сейчас, так будет и в будущем, когда в роли преследуемых окажутся представители ГД.  Учитывая атмосферу ненависти и мстительности, которую они создали, это вполне возможно.