Նիգերիայի դպրոցներից մեկից առևանգված աշակերտներից 50-ը փախել են
Նիգերիայի Նիգեր նահանգում ուրբաթ օրը կաթոլիկ դպրոցից զինված անձանց կողմից առևանգված 315 երեխաներից 50-ը փախել են։ Այս մասին գրում է BBC-ն։ Նիգերիայի քրիստոնեական ասոցիացիան հայտնում է, որ նրանք վերամիավորվել են իրենց ընտանիքների հետ։ Զինվորականների գլխավորությամբ ընթանում են մեծածավալ որոնողական-փրկարարական աշխատանքներ 265 երեխաներին և 12 ուսուցչին գտնելու համար։
Ըստ աղբյուրի, Նիգերիայի մի քանի նահանգներում տեղական իշխանությունները հրամայել են փակել դպրոցները զանգվածային առևանգումից և երկուշաբթի օրը Քեբբի նահանգում գիշերօթիկ դպրոցի 25 աշակերտի պատանդառության դեպքից հետո։
Առևանգումների ալիքին ի պատասխան՝ Նիգերիայի նախագահ Բոլա Տինուբուն հրամայել է զորակոչել լրացուցիչ 30.000 ոստիկան։

Fifty of the 315 children kidnapped by gunmen from a Catholic school in Nigeria's Niger State on Friday have escaped, the BBC reports.
The Christian Association of Nigeria says they have been reunited with their families. A major military-led search and rescue operation is under way for the remaining 265 children and 12 teachers who were taken with them.
Authorities in several Nigerian states ordered schools to shut following the mass abduction in Niger and another smaller hostage-taking in Kebbi state on Monday when 25 pupils were kidnapped from a boarding school.
In response to the spate of abductions, Nigerian President Bola Tinubu has ordered the recruitment of an additional 30,000 police officers.
In another development, 38 people abducted from a church service in Kwara state last week were freed on Sunday, the state governor said.