Ես դիմել եմ ԱԲ-ին, հնարավո՞ր է առանց քրեական հոդվածի, մարդն ունենա մեղադրյալի կարգավիճակ. Ռ. Քոչարյան
«Ես դիմել եմ արհեստական բանականությանը, հնարավո՞ր է արդյոք առանց քրեական հոդվածի, մարդն ունենա մեղադրյալի կարգավիճակ։ Շատ երկար աշխատելուց, տվյալները մշակելուց հետո ինձ ասաց՝ սա աբսուրդ է, անհնար է»,-Հակակոռուպցիոն դատարանում ընթացող դատական նիստում հայտարարեց ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ դիմելով դատավորին։
Շարունակելով ներկայացնել ԱԲ-ի պատասխանը՝ Ռ. Քոչարյանն ասաց, համացանցում եղած ողջ տվյալները մշակելուց հետո այն արձագանքել է, որ աշխարհում չկա մի երկիր, որտեղ նման բան հնարավոր է, վերջին 100 տարվա ընթացքում եղած տվյալներում ԱԲ-ն նման օրինակ չի գտել։
«Եթե մենք ողջամտությամբ շարժվենք, այս դատական նիստը չպիտի կայանար։ Ես այստեղ գալիս եմ, որովհետև եթե չես գալիս, ասում են խուսափում է։ Բայց ես այստեղ գալիս եմ ավելի շատ բարի կամք դրսևորելով, բայց ներքին համոզմունքս այն է, որ այն ինչ անում եք, աբսուրդ է։ Ստիպված եմ անում, որովհետև կա պետություն, կա դատավոր, կա դատախազ, որը բերում է, մեղադրանքներ է տալիս, բայց արհեստական բանականության պատասխանը դա է»,-հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշեց, եթե ԱԲ պատասխանը սխալ է, ապա թող դատավորը նման օրինակ ներկայացնի։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում էին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ Մինչ ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում էր գործը, ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց Քրեական օրենսգրքի այդ հոդվածը։
Վճռաբեկ դատարանը 2024-ի սեպտեմբերին բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների գործը կարճելու որոշումը և թույլատրել վերաորակավորել մեղադրանքը: Ընդգծենք, որ գործով նախագահող դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը 2018 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ եղել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորի թեկնածու Շիրակի մարզից:

Former Armenian President Robert Kocharyan told the Anti-Corruption Court that an artificial intelligence system determined it was “impossible” for a person to face criminal proceedings without a corresponding criminal charge.
Speaking during a hearing on Monday, Kocharyan said he had asked an AI model whether such a legal situation could exist. “After working for a long time and processing the data, it told me this is absurd, impossible,” he told the judge. According to Kocharyan, the AI system responded that it found no example “anywhere in the world in the past 100 years” where an individual could be treated as a defendant without a specific criminal article.
“If we act rationally, this hearing shouldn’t be taking place,” the ex-president said, adding that although he appears in court to avoid claims he is evading proceedings, he views the case as baseless. “I come here out of goodwill, but my inner conviction is that what you are doing is absurd,” he said, asking the judge to present any example contradicting the AI’s conclusion if it exists.
Kocharyan, former Chief of the General Staff and CSTO Secretary-General Yuri Khachaturov and former Defense Minister Seyran Ohanyan were previously charged with overthrowing the constitutional order. While the case was pending, Armenia’s Constitutional Court struck down the relevant article of the Criminal Code as unconstitutional.
In September 2024, the Armenian Court of Cassation overturned the lower court's ruling to dismiss the case and allowed prosecutors to reclassify the charges.
Presiding judge Sargis Petrosyan was a candidate from Shirak Province for Prime Minister Nikol Pashinyan's My Step bloc during the 2018 parliamentary elections.