Կարծում եմ՝ պարզ է հաջորդ կիրակի Նիկոլը որտեղ կլինի. Քաղաքագետ
«Կարծում եմ՝ պարզ է հաջորդ կիրակի Նիկոլը որտեղ կլինի: Եվ սա քարոզչական արդյունավետ աշխատանքի լավ օրինակ է»,-գրում է քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նա մանրամասնում է՝ ընդամենը մի քանի հոգևորական «խաղացնելով»՝ իշխանությունները փորձում են տպավորություն ստեղծել, թե եկեղեցում մեծ աջակցություն ունեն:
«Չնչին փոքրամասնության փոքրոգությունն ուզում են գործոն դարձնել և դրանով առաջ տանել իրենց սև գործը: Ճիշտ այնպես, ինչպես ժամանակին դա արել են, օրինակ, բանակում: Եվ ճիշտ այնպես, ինչպես դա արել են 2018-ին»,-նշում է քաղաքագետը։
Նշենք, որ Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ այս կիրակի՝ նոյեմբերի 30-ին‚ ժամը 11:00-ին Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր եկեղեցու հոգևոր տեսուչ Գերաշնորհ Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանի հրավերով պատարագ կմատուցի Բալթյան երկրների հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը։
Հիշեցնենք,  Տեր Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը խիստ քննադատության արժանացավ, քանի որ այս տարվա ապրիլին Փաշինյանին ջերմորեն ընդունել Տալլինի հայկական եկեղեցում, օրհնել նրա ծրագրերը, դեպի Եվրոպա արվող քայլերը. «Մեր աղոթքն է, որ, պարոն վարչապետ, Ձեր այն ծրագրերը, որ ունեք խաղաղության և մեր Հայաստանի հարևանների հետ հաշտության, լինի հաջողությամբ: Մեր աղոթքն է, որ որպես եվրոպական երկրների հավատացյալներ, քաղաքացիներ և առաջնորդ, մեր երկիրը դեպի Եվրոմիություն իր քայլերն անի»:
Ի պատասխան Մայր Աթոռը հայտարարեց.  «Տալլինի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում ՀՀ վարչապետի այցի առիթով Բալթյան երկրների հայոց թեմի առաջնորդ Տ․ Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանի ողջույնի խոսքում տեղ գտած արտահայտություններն առաջ են բերել տարընկալումներ մեր հասարակության տարբեր հատվածների մոտ, ցավոք, նաև պատճառ դարձել քաղաքական շահարկումների, հոգևորականի և Եկեղեցու հասցեին վիրավորական որակումների։ Թեմակալ առաջնորդի կողմից արտահայտված որոշ մտքեր և դատողություններ խիստ սուբյեկտիվ են, անհատական և վերագրելի չեն Եկեղեցուն։ Որևէ հարցի առնչությամբ գնահատականներ հնչեցնելիս, հատկապես երբ Եկեղեցու պաշտոնական դիրքորոշում առկա չէ, եկեղեցականները որոշապես պետք է շրջահայացություն և զգուշավորություն դրսևորեն թյուր մեկնաբանությունների տեղիք չտալու համար»:

Политолог: Полагаю, ясно, где Никол будет в следующее воскресенье
«Полагаю, ясно, где Никол будет в следующее воскресенье. И это – хороший пример эффективной пропагандистской работы», – написал политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян.
«Вовлекая всего лишь несколько священнослужителей, власти стремятся создать впечатление, будто они пользуются широкой поддержкой в Церкви», – пояснил он.
Малодушие мизерного меньшинства пытаются превратить в фактор и с его помощью продвигать свои темные дела. Точно так же, как в свое время они это делали, например, в армии. И точно так же, как это сделали в 2018 году», – отметил Грант Мелик-Шахназарян.
Отметим, Кафедральный собор Святого Григория Просветителя в Ереване на своей странице в соцсети сообщил: «В это воскресенье, 30 ноября, в 11:00, по приглашению духовного настоятеля Кафедрального собора Святого Григория Просветителя епископа Анушавана Жамкочяна литургию отслужит предстоятель Армянской епархии стран Балтии Его Высокопреосвященство архиепископ Вазген Мирзаханян».
Напомним, архиепископ Вазген Мирзаханян удостоился резкой критики после того, как в апреле 2025 года тепло принял Никола Пашиняна в армянской церкви в Таллине, благословил его планы, шаги в сторону вступления Армении в ЕС. «Наша молитва, господин премьер-министр, чтобы Ваши программы по установлению мира и примирению с нашими соседями увенчались успехом. Наша молитва, как верующих, граждан европейских стран и предстоятеля, чтобы наша страна сделала шаги в сторону Европейского союза».
В ответ пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина заявила: «Некоторые высказывания, прозвучавшие в приветственной речи Его Высокопреосвященства архиепископа Вазгена Мирзаханяна, предстоятеля Армянской епархии стран Балтии, по случаю визита Премьер-министра Республики Армения в церковь Святого Григория Просветителя в Таллине, вызвали недоумение в различных слоях общества. К сожалению, эти слова стали также поводом для политических спекуляций и оскорбительных высказываний в адрес духовенства и Церкви.
Отдельные мысли и суждения, высказанные епархиальным предстоятелем, носят исключительно субъективный и личный характер и не могут быть отнесены к официальной позиции Церкви.
При выражении оценок по любым вопросам – особенно в случае отсутствия официальной позиции Церкви – духовенству следует проявлять сдержанность и осмотрительность, чтобы избежать неправильных толкований».