Ադրբեջանական մամուլը լծվել է իր մարիոնետին ինձանից անթաքույց պաշտպանելու գործին. Աշոտյան
«Երեկ մի քանի պարբերությամբ ապացուցել էի, որ Նիկոլի կողմից դելիմիտացիայի անվան տակ նպատակայնորեն իրականացվում է «անկլավների» եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանձմնան ծրագիր։
Եւ ահա այսօր ադրբեջանական մամուլը լծվել է իր մարիոնետին ինձանից անթաքույց պաշտպանելու գործին։
Երեւի թեման չափից ավելի ցավոտ էր եւ լուրջ, որ վստահվեր քպական սիվիկ-միվիկներին, ուստի գործի է դրվել Փաշինյանին գուրգուրող ադրբեջանական մեդիառեսուրսը։
Պատասխանի բովանդակությանը չեմ անդրադառնում. Զեյնաբի պատկերով սկուտեղներն ավելի հիմնավոր հակափաստրկներ կփորձեին բերել, քան Ալիեւին եւ Նիկոլին միաժամանակ երկրպագող սույն գրչակը։
Իսկ հակադարձման որակը հասկանալու համար լիովին բավարար է տեսնել նրանց կողմից ֆոտոշոփված իմ լուսանկարը։
Ինչպես ասում են. No comment…»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արմեն Աշոտյանը հայտարարել էր.
««Դելիմիտիացիան» որպես ստախոս անհայրենիքների վերջին հանգրվան
Հայաստանի ներկայիս իրավիճակում հայ-ադրբեջանական «խաղաղության» գործընթացը լի է բազմաթիվ վտանգներով եւ սպառպալիքներով, որոնց թվում է նաեւ իշխանական ռեժիմի կողմից դելիմիտացիայի անվան տակ անկլավների եւ Ադրբեջանի կողմից զավթված մեր երկրի ինքնիշխան տարածքների փաստացի լեգիտիմացման հարցը։ Ռեժիմի ներկայացուցիչները Փաշինյանի քավորությամբ վարժեցրած թութակի պես կրկնում են, թե իբր այդ երկու խնդիրները պետք է լուծվեն սահմանազատման եւ սահմանագծման արդյունքում, ինչը հրեշավոր սուտ է։ Դելիմիտացիան որեւէ կերպ չի կարող վերաբերելի լուծում լինել այսպես կոչված անկլավների եւ թշնամու կողմից օկուպացված տարածքների ճակատագիրը որոշելու համար։
Ահա թե ինչու։
Միջազգային պրակտիկան ( նույն ԵԱՀԿ մոտեցումները ) վկայում են, որ անկլավների հարցը կարող է լուծվել փոխադարձ համաձայնությամբ փոխանակման միջոցով, ինչն իր կարեւորությամբ առանձին, դելիմիտացիայի հետ կապ չունեցող խնդիր է, որ հայկական կողմը պետք է հետապնդեր: Ադրբեջանի հետ փաստացի գոյություն ունեցող դեանկլավիզացիան պետք է հստակ ամրագրվեր համապատասխան փաստաթղթում, հատկապես՝ հաշվի առնելով հարցի ռազմավարական հնչեղությունը։
Ինչ վերաբերում է մեր ինքնիշխան տարածքների դեօկուպացիային, ապա դա սահմանազատման հետ կապելը պարզապես զավեշտալի է, քանզի դելիմիտացիայի առարկա կարող են լինել միայն ՎԻՃԵԼԻ տարածքները, այնինչ այսօր օկուպացված հայկական հողերի ճնշող մեծամասնությունը հեռու է այդ կարգավիճակից։
Անշուշտ, այսքանը հասկանիւմ են թե Ադրբեջանում, թե Նիկոլի կաբինետում։ Սակայն գործող ռեժիմը սրանց օրոք վերահաս եւ անխուսափելի դարձող զիջումները «սղացնելու» համար գերադասում է ստել եւ մոլորեցնել սեփական ժողովրդին։ Իրականում ոչ «անկլավները», ոչ էլ դեօկուպացիան կապ չունեն»։

Армен Ашотян: Азербайджанская пресса взялась за дело неприкрытой защиты своей марионетки от меня
«Накануне в нескольких абзацах доказал, что под названием делимитации Никол целенаправленно осуществляет программу сдачи "анклавов" и суверенных территорий Армении.
И вот сегодня азербайджанская пресса взялась за дело неприкрытой защиты своей марионетки от меня.
Тема, видимо, оказалась слишком болезненной и серьезной, чтобы доверить ее всяким сайтам "Гражданского договора" типа civic. Поэтому был задействован азербайджанский медиаресурс, нежно опекающий Пашиняна.
К содержанию их ответа я не обращаюсь. Подносы с изображением Зейнаб привели бы более убедительные контраргументы, чем этот писакa, одновременно поклоняющийся и Алиеву, и Николу.
А чтобы понять качество их "опровержения", достаточно посмотреть на отфотошопленную фотографию, которую они использовали.
Как говорится, no comment…»
Напомним, накануне Армен Ашотян в частности написал:
«„Делимитация” как последнее прибежище не имеющих Родины лжецов
В сложившейся в Армении ситуации „мирный” армяно-азербайджанский процесс полон многочисленных опасностей и угроз, в числе которых – фактическая легитимация властным режимом вопроса анклавов и захваченных Азербайджаном суверенных территорий нашей страны под вывеской „делимитации”. Представители режима, словно выдрессированные попугаи, повторяют вслед за Пашиняном, что якобы эти две проблемы должны быть решены в результате делимитации и демаркации, что является чудовищной ложью. Делимитация каким бы то ни было образом не может быть решением для так называемых анклавов и определения судьбы оккупированных Азербайджаном территорий.
И вот почему.
Международная практика (подходы той же ОБСЕ) свидетельствует, что вопрос анклавов может быть решен на основе взаимной договоренности, что является отдельной по своей важности и не имеющей никакой связи с делимитацией задачей, которую армянская сторона должна была стремиться решить.
Существующую проблему деанклавизации с Азербайджаном нужно было четко зафиксировать в соответствующем документе, особенно с учетом стратегического звучания вопроса.
Что же касается деоккупации наших территорий, то связывать ее с проблемой делимитации просто абсурдно, поскольку объектом делимитации могут быть только СПОРНЫЕ территории, в то время как подавлющая часть оккупированных сегодня армянских земель далека от этого статуса.
Безусловно, это понимают и в Азербайджане, и в кабинете Никола.
Но действующий режим, с целью «прокатить» надвигающиеся и неизбежные при этих властях уступки, предпочитает врать и вводить в заблуждение собственный народ.
В действительности, ни «анклавы», ни деоккупация не имеют никакого отношения к делимитации, осуществляемой по логике «зачем ослу сдыхать, если весна все равно наступит».