Նոյեմբերի 29-ին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին տոնախմբելու է հայոց առաջին լուսավորիչներ Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների տոնը: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի սրբատառ կոնդակով առաքյալների տոնը նաև հռչակվել է Աստվածամուխ Սուրբ Գեղարդի ուխտի օր:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հայտնում են, որ Միածնաէջ Մայր Տաճարում ժամը 10։30-ին կմատուցվի Սուրբ Պատարագ, որի ընթացքում դուրս կբերվի Աստվածամուխ Սուրբ Գեղարդը և հավատացյալների երկրպագության համար Մայր Տաճարում կմնա մինչև 18։00։
Տոնի նախորդ օրը՝ նոյեմբերի 28-ին, ժամը 17։30 Երեկոյան ժամերգության ընթացքում Մայր Տաճարում կկատարվի նախատոնակ, որի ընթացքում դուրս կբերվեն Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների մասունքները։
«Սիրով հրավիրում ենք բարեպաշտ մեր ժողովրդին իրենց աղոթական մասնակցությունը բերելու նախատոնակին և Սուրբ Պատարագին»,- նշում են Մայր Աթոռից:

Holy Spear to be solemnly exposed on November 29
On November 29, the Armenian Apostolic Holy Church commemorates the Holy Apostles St. Thaddeus and St. Bartholomew, the first enlighteners of the Armenian people. By the sacred encyclical of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, this feast is also established as a Day of Pilgrimage to the Holy Spear of the Lord, Saint Geghard.
The Holy and Immortal Liturgy will be celebrated in the Cathedral of the Descent of the Only-Begotten at 10:30, during which the Holy Spear of Geghard will be solemnly brought forth and will remain in the Cathedral for the veneration of the faithful until 18:00, the Mother See of Holy Etchmiadzin reported.
On the eve of the feast, November 28 at 17:30, during the Evening Service, a pre-festive rite will be held, during which the relics of the Holy Apostles St. Thaddeus and St. Bartholomew will be brought forth for veneration.
"We earnestly invite all devout faithful to join in the prayers, to venerate the Holy Spear and the relics of the Apostles, and to partake in the pre-festive rite and the Holy and Immortal Liturgy," the Mother See said.