Արդյունաբերության ոլորտում 3 % նվազում է գրանցվել. Որքա՞ն է կազմել ՏԱՑ-ը. Ինֆոգրաֆիկա
Հայաստանում այս տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 8.1 %։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից։ Հայաստանում միայն այս տարվա հոկտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 10.1 %-ով՝ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ։ Աճը մեծապես կապված է շինարարության, առևտրի և ծառայությունների ծավալների հետ։
Այսպես. տարվա առաջին 10 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շինարարության ծավալն աճել է 20.6%-ով՝ կազմելով 551 մլրդ 434.5 մլն դրամ։  Ծառայությունների ծավալն աճել է 10.8 %-ով՝ կազմելով 3 տրլ 332  մլրդ 456.5 մլն դրամ։ 4.2 %-ով աճել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ կազմելով 7 մլրդ  442.2 մլն դրամ։ Առևտրի շրջանառությունն աճել է 3.2 %-ով՝ կազմելով 5 տրլ 323 մլրդ 923.2 մլն դրամ։
Այնուամենայնիվ, մի քանի ոլորտներում շարունակել է նվազում գրանցվել։ Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 3 %-ով։ Նվազումը շարունակվում է նաև արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտում. ընդհանուր նվազել է 37.1 %-ով։ Արտահանումը նվազել է 44.7 %-ով՝ կազմելով 16 մլրդ 542.2 մլն դրամ, իսկ ներմուծումը՝ 31.2 %-ով՝ կազմելով 10 մլրդ 125.8 մլն դրամ։

Armenia’s industrial output slumped by 17.9% in October compared with the same month last year, continuing a broader trend of weakness in some segments of the economy, the Statistical Committee reported.
For the first ten months of 2025, Armenia’s overall economic activity rose by 8.1% year-on-year, driven by construction, trade and services. October alone saw economic activity grow 10.1% year-on-year.
Construction expanded by 20.6% to 551.4 billion drams, services increased by 10.8% to 3.33 trillion drams, electricity production rose by 4.2% to 7.44 billion drams and trade turnover grew by 3.2% to 5.32 trillion drams.
However, industrial production fell by 3% in January-October, with a sharp 17.9% drop in October. Foreign trade also declined by 37.1%, with exports down 44.7% to 16.5 billion drams and imports down 31.2% to 10.1 billion drams.