Երբ զեկույցը չունի «զեկույցի իրավական կարգավիճակ». Դավիթ Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը փաստաբանի միջոցով տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Հայտնում եմ, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի՝ իմ մասնակցությամբ 2023թ. օգոստոսի 1-ին և օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին և հանձնաժողովի զեկույցին ծանոթանալու ու դրանց վերաբերյալ պարզաբանումներ տալու, ինչպես նաեւ դրանցում փոփոխություններ կատարելու պահանջ ներկայացնելու եւ դիրքորոշումս ամբողջությամբ հիմնավորելու նպատակով իմ կողմից ս.թ. հուլիսի 15-ին և հոկտեմբերի 28-ին ԱԺ նախագահին հասցեագրված դիմումներին ի պատասխան նոյեմբերի 13-ին ստացել եմ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի պատասխանը:
Դրանով ինձ փաստացի հայտնվել է, որ քննիչ հանձնաժողովի՝ Ազգային ժողովի նախագահին ուղարկված զեկույցը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 25-րդ հոդվածով նախատեսված զեկույցի իրավական կարգավիճակ չունի, հետևաբար՝ իմ մասնակցությամբ տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին և հանձնաժողովի զեկույցին ծանոթանալու մասին իմ խնդրանքի կապակցությամբ կիրառելի չեն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը:
Նման պատասխան ստանալուց հետո դիմել եմ ինձ իրավաբանական օգնություն ցուցաբերող փաստաբանական խմբին, ստացել համապատասխան իրավախորհրդատվություն, որի հիման վրա եւ հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերը՝ ս.թ. նոյեմբերի 24-ին կրկին գրավոր դիմել եմ ԱԺ նախագահին՝ խնդրելով թույլատրել ծանոթանալ քննիչ հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստված փաստաթղթին:
Անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ եմ հրապարակել փաստաբանական խմբի տրամադրած պարզաբանումն ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ ԱԺ աշխատակազմի հետ նամակագրությունը»։

Давид Тоноян: Когда у доклада нет «правового статуса» доклада
Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян через своего адвоката распространил заявление, в котором говорится:
«Сообщаю, что 15 июля и 28 октября сего года направил обращения председателю Национального Собрания для ознакомления с протоколами заседаний следственной комиссии, созданной с целью изучения обстоятельств развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны, с моим участием от 1 и 2 августа 2023 года и докладом комиссии, представления разъяснений по ним, а также подачи ходатайства о внесении в них изменений и полного обоснования своей позиции.
13 ноября получил ответ на упомянутые обращения от руководителя аппарата-генерального секретаря НС.
Меня уведомили о том, что доклад следственной комиссии, направленный спикеру НС, не имеет правового статуса доклада, предусмотренного статьей 25 конституционного закона „Регламент Национального Собрания”. Следовательно, пункты 1 и 2 части 2 статьи 22 конституционного закона „Регламент НС” неприменимы в связи с моей просьбой об ознакомлении с протоколами заседаний с моим участием и докладом комиссии.
После получения подобного ответа я провел консультации с группой адвокатов, по итогам которых и на основании пп. 1 и 2 ч. 2 ст. 22 закона „Регламент Национального Собрания”, 24 ноября вновь в письменной форме  обратился к спикеру НС с просьбой разрешить ознакомиться с документом, подготовленным следственной комиссией.
При необходимости готов опубликовать разъяснение, предоставленное группой адвокатов, а также  переписку с аппаратом парламента».