Էլեկտրական ավտոմեքենաների ներմուծման արտոնության ժամկետը կերկարաձգվի մինչև 2026թ դեկտեմբերի 31-ը
«Առաջարկվում է ավելացված արժեքի հարկից ազատման գործող արտոնությունը երկարաձգել ևս մեկ տարով՝ էլեկտրական շարժիչով մեծ, փոքր, միջին ավտոբուսների, մարդատար մեքենաների, մոտոցիկլետների, մոպեդների ներմուծման համար»,- ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն:
Նախարարը հիշեցրեց, որ էլեկտրական շարժիչով մեքենաներն այս պահին ազատված են ԱԱՀ-ից մինչև 2026թ հունվարի 1-ը:
Պապոյանը հիշեցրեց, որ Էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների՝ երրորդ երկրներից ներմուծման համար ներկայումս գործում է նաև մաքսատուրքից ազատման արտոնություն:
Ըստ նախարարի՝ ԱԱՀ-ի և մաքսատուրքերի վճարման ազատման արդյունքում աճել է էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ծավալները:
«2023թ.-ին ներմուծման ծավալը կազմել է 9635, ինչը 2022թ.-ի համեմատ աճել է 75 %-ով, 2024թ.-ին ներմուծման ծավալը կազմել է 11 հազար 793, ինչը 2023-ի համեմատ աճել է 22 %-ով: Իսկ 2019թ համեմատ ներմուծման աճը 2024-ին եղել է շուրջ 17.6 անգամ... Այս տարեսկզբից մինչև նոյեմբերի 19-ը ՀՀ արդեն իսկ ներմուծվել է էլեկտրական շարժիչով 7 ավտոբուս, 16 հազար 381 ավտոմեքենա և 2479 մոպեդ: Կանխատեսվում է նախորդ տարվա համեմատ 2 անգամ ավելի շատ էլեկտրական մեքենա կներմուծվի»,- ասաց Պապոյանը:
Նախարարը հայտնեց , որ արտոնությունը տարածվում է միայն այն էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների վրա, որոնք թողարկվել են 2023թ դեկտեմբերի 31-ից հետո՝ այսինքն՝ 2024, 2025թ, 2026թ արտադրության ավտոմեքենաների համար:

Armenia plans to extend value-added tax (VAT) exemptions for electric vehicles until 31 December 2026. The move, announced by Economy Minister Gevorg Papoyan in the National Assembly on Wednesday, will cover the import of electric buses, cars, motorcycles and mopeds.
Currently, electric vehicles are exempt from VAT until 1 January 2026 and imports from third countries also benefit from customs duty relief. According to the minister, these incentives have significantly boosted electric vehicle imports.
In 2023, imports rose by 75% to 9,635 units compared with 2022, while 2024 saw a further 22% increase to 11,793 vehicles. Compared with 2019, imports have grown nearly 18-fold. So far this year, Armenia has imported seven electric buses, 16,381 cars and 2,479 mopeds, with projections suggesting a doubling of car imports compared with last year.
The extended exemptions will apply only to vehicles manufactured from 31 December 2023 onwards, covering 2024–2026 production models.