Նոր, իսկական, հայկական հեղափոխությունը պետք է վերադարձնի մեր ազգին թե նյութական, թե ազգային և թե մեր հոգիների թալանը. Ռուբեն Մխիթարյան
Գյումրու ավագանու անդամ, հայտնի պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը գրում է.
«Նոր, իսկական, հայկական ՀԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ պետք է վերադարձնի մեր ազգին թե նյութական, թե ազգային և թե մեր հոգիների թալանը.
2021-ի փետրվարի 25-ին Հայաստանի Զինված Ուժերի գեն.շտաբը պահանջեց Նիկոլի հրաժարականը: Հայտարարության տակ ստորագրել էին գեն.շտաբի 40 բարձրաստիճան զինվորականներ և գեներալներ՝ գեն.շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի գլխավորությամբ:
Հետո այդ «բարձրաստիճան զինվորականներն ու գեներալները» սկսեցին զգաստ ոտքի կանգնել Նիկոլին տեսնելիս, Օնիկ Գասպարյանը անհետացավ՝ կարծես այդպիսի մարդ չէր էլ եղել, իսկ Նիկոլի հրաժարականը պահանջող Էդվարդ Ասրյանն էլ կոչումի բարձրացում ստացավ և դարձավ Նիկոլի սրտիկի գեն.շտաբի պետը:
2020-ի դեկտեմբերի 8-ին տարածվել էր Կաթողիկոսի հայտարարությունը, որում ասվում էր. «Թելադրված երկրի առջև ծառացած և ահագնացող ներհասարակական լարվածությամբ, արտաքին և ներքին լուրջ մարտահրավերներով և վարչապետի անձի նկատմամբ հանրային վստահության պակասով՝ հայրաբար հորդորեցինք հանձնառություն ստանձնել և վայր դնել վարչապետի լիազորությունները»: Եկեղեցու այս դիրքորոշումը բազմիցս հաստատել են Մայր Աթոռի բոլոր սրբազանները, նույնիսկ նրանք, ովքեր Նիկոլի դիմաց կանգնած խեղճացած հայացքով աղերսում էին մի «գեներալի» կոչում էլ իրենց բաշխել:
Համաձայնվեք, որ շատ նման իրավիճակներ են: Իրականությունը կայանում է նրանում, որ թե այդ «գեներալները», թե «սրբազանները» ուղղակի շատ սովորական մարդիկ են: Մահկանացուներ, որոնցից ձեր ակնկալիքները եղել են «կիսաաստվածային»: Առաջիններից դուք ակնկալել եք սպայի պատիվ և խոսքի ամրություն, մյուսներից՝ հոգևոր խորություն և առաքինություն: Ահա այսպես էլ ձևավորել եք այն բոլոր լեգենդները մարդկանց, անձերի, ղեկավարների և պետական այրերի մասին, որոնց կուրորեն հավատացել եք ու հիմա էլ հուսախաբ եք եղել: Նորից հուսախաբ եք եղել: Էլի հուսախաբ եք եղել: Մեր հազարամյակների պատմության մեջ հազարերորդ անգամ հուսախաբ եք եղել:
Իսկ կա մի բան, որը հստակ է: Հայաստանին ու հայ ազգին իրոք պետք է հեղափոխություն: ՀԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ, որը ջարդ ու փշուր կանի նեխած համակարգերը և չի սահմանափակվի միայն անձերի ՏԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅԱՄԲ: ՀԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ, որից հետո նույն թալանչիները այլ կոչերի ու երգերի տակ չեն շարունակելու իրենց պալատական ծառայությունները, հիմա էլ նոր տերերին տալով լափած քեշբեկը: ՀԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ, որով պետք է փակվի ԱՆՑՅԱԼԻ, անցյալից եկածների ու անցյալով անդադար վերարտադրվողների էջը:
Նոր, իսկական, հայկական ՀԵՂԱՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ պետք է վերադարձնի մեր ազգին թե նյութական, թե ազգային և թե մեր հոգիների թալանը»։

Рубен Мхитарян: Армении и армянскому народу действительно нужна революция
«Новая, подлинная, армянская РЕВОЛЮЦИЯ должна вернуть нашему народу и материальное, и национальное, и то, что было украдено у наших душ»,  – написал руководитель фракции «Моя сильная община» Совета старейшин Гюмри, известный продюсер Рубен Мхитарян на своей странице в соцсети.
«25 февраля 2021 года Генеральный штаб Вооруженных Сил Армении потребовал отставки Никола. Под заявлением стояли подписи 40 высокопоставленных офицеров и генералов Генштаба во главе с начальником ГШ ВС РА Оником Гаспаряном.
Позднее эти „высокопоставленные офицеры и генералы” начали вставать по стойке „смирно” при виде Никола, Оник Гаспарян исчез – словно такого человека и не существовало, а требовавший отставки Никола Эдвард Асрян получил повышение в звании и стал для Никола любимым начальником Генерального штаба.
8 декабря 2020 года было опубликовано заявление Католикоса, в котором говорилось: „В условиях растущей внутриобщественной напряженности, с которой сталкивается страна, серьезных внешних и внутренних вызовов, а также дефицита доверия общественности к личности премьер-министра, мы по-отечески призвали его взять на себя обязательство и сложить полномочия премьер-министра”», – напомнил  Мхитарян, добавив:
«Эта позиция Церкви неоднократно подтверждалась всеми архиереями Первопрестольного Святого Эчмиадзина, включая даже тех, кто, стоя перед Николом с поникшим  взглядом, выпрашивали какое-нибудь „генеральское” звание и для себя».
«Согласитесь, ситуации очень похожие. Реальность в том, что и упомянутые выше „генералы”, и эти „архиереи” – просто весьма обычные люди. Смертные, от которых вы ожидали „наполовину божественного”. От первых вы ждали офицерской чести и твердости слова, от вторых – духовной глубины и добродетели. Так вы сами и создавали легенды о людях, личностях, руководителях и государственных деятелях, которым слепо верили, а сейчас разочаровались. Снова разочаровались. Разочаровались в тысячный раз за нашу насчитывающую тысячелетия историю.
Но есть кое-что, что несомненно: Армении и армянскому народу действительно нужна революция. РЕВОЛЮЦИЯ, которая разнесет в пух и прах прогнившие системы и не ограничится лишь РОКИРОВКОЙ лиц.
РЕВОЛЮЦИЯ, после которой те же грабители не смогут под другими лозунгами продолжить оказание своих придворных услуг,  отдавая теперь новым хозяевам уже поглощенный „кэшбэк”.
РЕВОЛЮЦИЯ, которая закроет страницу ПРОШЛОГО, пришедших из прошлого и тех, кто бесконечно воспроизводится этим прошлым.
Новая, подлинная, армянская РЕВОЛЮЦИЯ должна вернуть нашему народу и материальное, и национальное, и то, что было украдено у наших душ», - указал он.