Վարդան Ղուկասյանը ծանր և վտանգավոր առողջական վիճակում էր. Պաշտպանի ահազանգը
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Զարուհի Փոստանջյանն ահազանգում  է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում ստեղծված ծայրահեղ մտահոգիչ իրավիճակի մասին։
«Ես բավականին երկար ժամանակ ես գտնվել եմ քրեակատարողական հիմնարկի մուտքի մոտ, սակայն հիմնարկի աշխատակազմը, խախտելով իմ օրինական լիազորությունները, հրաժարվում է ինձ թույլ տալ մուտք գործել և հանդիպել իմ պաշտպանյալին։ Ավելի վաղ ես արդեն տեսակցել էի Վարդան Ղուկասյանին։ Նա ծանր և վտանգավոր առողջական վիճակում էր։ Ես լրջագույն մտահոգություն ունեմ նրա կյանքի, առողջության և ֆիզիկական անվտանգության համար։ Ինձ տեղեկացրել են, որ նրա խցում նոր անձինք են տեղավորել։
Մինչդեռ քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավար պարոն Թամարյանը, արդարադատության նախարար տիկին Գալյանը, ինչպես նաև այլ պաշտոնատար անձինք հրաժարվում են որևէ տեղեկատվություն տրամադրել Վարդան Ղուկասյանի պահման պայմանների, այդ թվում՝ նրա խցում պահվող անձանց մասին։ Նույն կերպ Անահիտ Ավանեսյանը և Կամո Մանուկյանը հրաժարվում են տրամադրել որևէ բժշկական փաստաթուղթ կամ տեղեկատվություն՝ հղում անելով այսպես կոչված «բժշկական գաղտնիքին»։ 2025 թվականի նոյեմբերի 8-ից ի վեր՝ ՀՀ իշխանությունները ապօրինաբար չեն թույլատրում անկախ բժիշկներին զննել Վարդան Ղուկասյանին՝ չնայած նրա կյանքին սպառնացող առողջական վտանգներին»,-նշումէ  նա։
Պաշտպանը հրապարակային կերպով հրատապ պահանջ է ներկայացրել գլխավոր դատախազին՝ անհապաղ ապահովելոը  իր անսահմանափակ մուտքը Վարդան Ղուկասյանի մոտ։

Адвокат требует немедленного вмешательства Генпрокуратуры из-за ситуации вокруг Вардана Гукасяна
Адвокат арестованного мэра города Гюмри Ширакской области Армении Вардана Гукасяна – Заруи Постанджян – сообщает о сложившейся в УИУ «Ереван-Центр» крайне тревожной ситуации:
«В течение довольно длительного времени я находился у входа в уголовно-исполнительное учреждение, однако его сотрудники, нарушая мои законные полномочия, отказываются пропустить меня внутрь и обеспечить встречу с моим подзащитным.
Ранее я уже навещала Вардана Гукасяна. Его состояние было тяжелым и опасным для жизни. Я очень беспокоюсь за его жизнь, здоровье и физическую безопасность. Мне сообщили, что в камеру к нему поместили новых лиц.
Между тем, начальник УИУ господин Тамарян, министр юстиции госпожа Галян, а также другие должностные лица отказываются предоставить какую-либо информацию об условиях содержания Вардана Гукасяна, включая сведения о лицах, находящихся с ним в одной камере.
Аналогичным образом Анаит Аванесян и Камо Манукян отказываются предоставить любые медицинские документы или сведения, ссылаясь на так называемую „медицинскую тайну“. С 8 ноября 2025 года власти Республики Армения незаконно не допускают независимых врачей к осмотру Вардана Гукасяна, несмотря на угрожающие его жизни серьезные риски для здоровья», – отметила она.
Адвокат публично и в экстренном порядке обратилась к Генеральному прокурору с требованием незамедлительно обеспечить ей беспрепятственное посещение Вардана Гукасяна.