«Շատ հաճախ բարդ հարցերն ունենում են պարզ լուծումներ, որոնք էապես կարող են փոխել մեր կյանքը։
1. Փաշինյանի մոտ հավաքված եպիսկոպոսներին եկեղեցուց հեռացնելու պարագայում հայ Առաքելական Եկեղեցին էապես կառողջանա։ Դրանից հետո անխուսափելի կլինի շարունակությունը. եկեղեցին կգնա հետագա մաքրման ու առողջացման, ռեֆորմացիաների։ Եվ երկիրը դուրս կգա այս տոքսիկ թեմայից։
2. Երբ օրենքի ուժով կասեցվի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, անմիջապես կսկսվի քաղաքական դաշտի առողջացման պրոցեսը։ Կդադարի բազմաթիվ անիմաստ կուսակցությունների գոյությունը։ Ասելիք ունեցող բազմաթիվ նոր դեմքեր կինտեգրվեն առկա կամ նոր ձևավորվող առողջ քաղաքական ուժերում։
3. Երբ գտնվի ճիշտ բանաձևը՝ տասնամյակների ընթացքում անարդար հարստացածների «Փոխհատուցում Հայաստանին» գաղափարի համար, և երբ մենք վերջապես շրջանառությունից հանենք «թալանչի» տոքսիկ ձևակերպումը, թույլ կտանք՝ զգալի կապիտալ մտնի Հայաստանի զարգացման ծրագրեր, այլ ոչ՝ գործարքային գրպաններ։
4. Երբ Արցախի մեր հայրենակիցները զանգվածաբար և հրապարակային սկսեն մերժել իրենց թեմի պսևդոառաջնորդին, նա կհասկանա, որ ինքը ոչ մեկի առաջնորդն է։
5. Երբ ՔՊ-ականները վերընթերցեն իրենց առաջնորդի թերթում տպագրված (երբեմն՝ անձամբ հեղինակած) բազում հոդվածները Կճոյանի մասին ու չվախենան հարց տալ՝ Մեծարգո, հիմա մենք նրա՞ հույսին ենք, արդեն այդ կասկածը մարդկային կենդանության հույսեր կարթնացնի։
6. Երբ այս իրականությունը մերժող յուրաքանչյուր ոք իր «մեծարգոյահպատակ» բարեկամին, ընկերոջը հարազատին տեսնելիս ցույց տա իր հստակ քաղաքացիական վերաբերմունքը, երկրում մթնոլորտն էապես կհստականա, կզուլալվի։
7. Երբ ցանկացած միջավայրում տրվի մեկ պարզ հարց. մենք հո անասո՞ւն չենք, որ ամեն ինչ հանդուրժենք, ո՞նց կարող են բոլոր այն եպիսկոպոսները, որոնց մեղադրել են կուսակրոնության խախտման, սրբապղծության, գողության և այլ հանցանքների մեջ, հավաքվեն վարչապետի շուրջ ու պահանջեն այլ հոգևորականի հրաժարական։
Այս իշխանությունների օրոք այլևս հնարավոր չէ շնչել՝ բառի բուն և փոխաբերական իմաստով։ Այլասերումն ու ցինիզմն անմարդկային չափերի են հասել։ Արդեն ֆիզիկապես հնարավոր չէ շնչել. Երևանը օդի աղտոտվածությամբ գազախցիկի է նմանվում։ Երբ յուրաքանչյուրն իր երեխայի առողջությունը կարևորի ավելի, քան իր կոնֆորմիզմը և «քաղաքականությամբ չզբաղվելը», մեր երկիրը լրիվ այլ վիճակում կհայտնվի»։

Ваге Оганнисян: Простые шаги, которые существенно изменят ситуацию
1. В случае отстранения от церкви епископов, собравшихся у Пашиняна, Армянская Апостольская Церковь значительно оздоровится. После этого и продолжение будет неизбежным: церковь пойдёт на дальнейшее очищение и оздоровление, реформы. И страна выйдет из этой токсичной темы.
2. Когда деятельность партии «Гражданский договор» будет законодательно приостановлена, моментально начнётся процесс оздоровления политического поля. Существование множества бессмысленных партий прекратится, и многочисленные новые лица, которым есть что сказать, смогут интегрироваться в существующие или вновь сформированные здоровые политические силы.
3. Когда будет найдена правильная формулировка идеи «компенсации Армении» для тех, кто десятилетиями несправедливо обогащался, и когда мы окончательно выведем из оборота токсичное слово «грабитель», это позволит значительным капиталам поступать в программы развития Армении, а не в карманы сдельщиков.
4. Когда наши соотечественники из Арцаха начнут массово и публично отвергать псевдоглаву своей епархии, он поймёт, что он глава без паствы.
5. Когда члены ГД перечитают многочисленные статьи в газете своего лидера (иногда написанные им самим) о Навасарде Кчояне и не побоятся спросить: "Многоуважаемый, мы теперь что, полагаемся на него?", уже это сомнение пробудит надежду на возрождение человечности.
6. Когда каждый, кто отвергает эту реальность, проявит свою чёткую гражданскую позицию, увидев «приспешника многоуважаемого» – своего родственника, друга, родича, тогда атмосфера в стране станет значительно чище и спокойнее.
7. Когда в любой обстановке будет задан один простой вопрос: разве мы скоты, чтобы всё терпеть? Как могут все эти епископы, обвинённые в нарушении целибата, богохульстве, воровстве и других преступлениях, сплотиться вокруг премьер-министра и требовать отставки другого священнослужителя?
При этой власти больше дышать невозможно, в прямом и переносном смысле. Разврат и цинизм достигли нечеловеческих масштабов. Уже дышать физически невозможно: Ереван с ее загрязненным воздухом напоминает газовую камеру. И когда здоровье собственного ребёнка станет для каждого важнее собственного конформизма и «аполитичности», наша страна окажется в совершенно ином состоянии».