Ֆորբսի ցուցակում կա ընդամենը երկու հայ միլիարդատեր, ովքեր ծնվել ու դպրոց են հաճախել Հայաստանում, նրանք երկուսն էլ կալանավորված են. Գ. Մելոյան
16:00 01/12/2025
«Աշխարհահռչակ Ֆորբսի ցուցակում կա ընդամենը երկու հայ միլիարդատեր, ովքեր ծնվել ու դպրոց են հաճախել Հայաստանում՝ Սամվել Կարապետյանը և Ռուբեն Վարդանյանը։ Երրորդ նման օրինակը պարզապես չկա։ Մնացած բոլորը կամ չեն ծնվել Հայաստանում, կամ տեղափոխվել են շատ վաղ տարիքում՝ չանցնելով Հայաստանի կրթական համակարգը»,-նշել է Սահմանդրական իրավունքի փորձագետ Գոհար Մելոյանը։
«Թե՛ Սամվել Կարապետյանը, թե՛ Ռուբեն Վարդանյանը այս պահին կալանավորված են բացառապես քաղաքական դրդապատճառներով. մեկը՝ Երևանում, մյուսը՝ Բաքվում։ Ունենալով այլընտրանք՝ խաղաղ ապրելու այլ երկրներում, նրանք այժմ ազատազրկված են՝ հանուն հայ ժողովրդի, հայոց պետականության և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու։
Շուտափույթ ազատություն մեր բոլոր քաղաքական բանտարկյալներին»։

Гоар Мелоян: В списке Forbes всего два миллиардера, родившихся и учившихся в Армении, и оба находятся под арестом
17:48 01/12/2025
В списке всемирно известного журнала Forbes есть всего два армянских миллиардера, родившихся и получивших образование в Армении – это Самвел Карапетян и Рубен Варданян. Третьего подобного примера просто нет. Все остальные либо не родились в Армении, либо переехали из страны в очень раннем возрасте, не пройдя через армянскую систему образования», – отметила  соучредитель Международного центра развития парламентаризма, правозащитник и специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.
«И Самвел Карапетян, и Рубен Варданян в настоящее время находятся под арестом исключительно по политическим мотивам: один – в Ереване, другой – в Баку.
Имея альтернативу – жить спокойно в других странах, они сейчас лишены свободы ради армянского народа, армянской государственности и Армянской Апостольской Святой церкви.