Եթե դուք այսքան տարի մեր նյարդային համակարգի հետ խաղում եք, ինչո՞ւ ես չեմ կարող. Խաչատուրովը՝ դատավորին
Հակակոռուպցիոն դատարանում դատավոր Սարգիս Պետրոսյանի նախագահությամբ կայացավ ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նախկին այլ պաշտոնյաների գործով դատական նիստը։
Դատավորը, դիմելով գործով անցնող Յուրի Խաչատուրովին, նշեց, որ մի քանի հարցադրում ունի. «Դուք բարձրաստիճան զինվորական եք, ձեր խոսքը առավել քան, դատարանի գնահատմամբ, ծանրակշիռ է։
Դուք 2018 թվականին մեղադրական եզրակացությունը ստացել եք ռուսերեն թարգմանությամբ»։
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանն ասաց, որ ռուսերեն թարգմանությամբ մեղադրական եզրակացություն չեն ստացել։ Նա նշեց, որ իրենք ամեն անգամ այդ հարցը բարձրաձայնում էին, երկու անգամ էլ գրավոր միջնորդություն են ներկայացրել։
Դատավորն ասաց, որ եթե քրեական գործից որոշակի փաստաթղթեր կան, որոնց ռուսերեն թարգմանությունը Յուրի Խաչատուրովը ցանկանում է ունենալ, այդ մասին ավելի վաղ հայտնել։
«Եթե յուրաքանչյուր հետազոտվող փաստաթղթի ժամանակ դուք խնդրեք դատարանից թարգմանած տարբերակով տրամադրի, կունենանք ընդամենը մեկ նիստ, հետո մեկ-երկու ամիս հետաձգում, որպեսզի թարգմանվի։ Դա ողջամիտ չէ։ Եթե դուք նման ցանկություն ունեք, որպեսզի ձեզ փոխանցվի ռուսերեն թարգմանությամբ՝ ծանոթանալու, դիրքորոշում հայտնելու համար, այդ մասին հայտնեք»,- ասաց դատավորը։
Յ.Խաչատուրովը դիմելով դատավորին՝ ասաց. «Տեսնում եմ ձեզ մոտ մեծ խնդիրներ կան ինձ համար ռուսերեն թարգմանելու համար։ Որպեսզի ձեր աշխատանքը թեթևացնեմ, հատկապես որ տուժողները նույնպես դեմ չեն, գիտեմ, որ դուք էլ, ներսում նստած է այն հանգամանքը, որ ես որևէ բանում մեղավոր չեմ, ձեր քարտուղարն առավել ևս, բացի դատախազից, իհարկե, ինձ ազատեք բոլոր գործերից և զբաղվեք ձեր գործերով»։
Դատավորն ասաց, որ համապատասխանում փուլում, եթե Յ.Խաչատուրովին մեղսագրվող արարքը չհաստատվի, դատարանը կկայացնի արդարացման վերդիկտ, եթե հիմնավորի՝ կկայացնի մեղադրական վերդիկտ։ Հիմա այդ փուլում չենք գտնվում»։
«Ուրեմն ամբողջը հերթով թարգմանեք։
Եթե դուք այսքան տարի մեր նյարդային համակարգի հետ խաղում եք, ինչո՞ւ ես չեմ կարող։ Թարգմանեք, հետո կխոսենք։
Եթե դուք ինչ-որ տեղ դասավանդում եք, ես ձեր ուսանողը չեմ, որ դուք ինձ հարց տաք, ես ձեզ պատասխանեմ,»,- ասաց Խաչատուրովը։
Դատավորն էլ նշեց, որ ինքը գործը քննող դատավորն է, դատարանում պարտավոր են դրսևորել պատշաճ վարքագիծ։
«Ցանկանո՞ւմ եք ծանոթանալ նոր մեղադրանքի թարգմանված տարբերակին»,- հարցրեց դատավորը։
«Այո, ցանկանում եմ»,- պատասխանեց Խաչատուրովը։
Ռ.Քոչարյանի պաշտպանները մեղադրանքի հետ կապված գրավոր տարբերակով առարկություններ ներկայացրեցին։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերի 17-ին։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ԶՈւ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում էին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ Մինչ ընդհանուր իրավասության դատարանը քննում էր գործը, ՍԴ-ն հակասահմանադրական ճանաչեց Քրեական օրենսգրքի այդ հոդվածը։
Վճռաբեկ դատարանը 2024-ի սեպտեմբերին բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների գործը կարճելու որոշումը և թույլատրել վերաորակավորել մեղադրանքը:

Хачатуров – судье: Если вы нам столько лет уже нервы треплете, почему я вам не могу нервы потрепать?
16:38 01/12/2025
В Антикоррупционном суде 1 декабря под председательством судьи Саркиса Петросяна состоялось судебное заседание по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и других.
Судья, обращаясь к бывшему генеральному секретарю ОДКБ Юрию Хачатурову, отметил, что у него есть ряд вопросов: «Вы – высокопоставленный военный, Ваше слово, по оценке суда, более чем весомо.
В 2018 году вы получили обвинительное заключение в переводе на русский язык».
Адвокат Мигран Погосян в ответ указал, что они обвинительного заключения в переводе на русский язык не получали.  Он напомнил, что этот вопрос они поднимали каждый раз, а дважды представляли письменное ходатайство.
«Если по каждому исследуемому документу вы будете просить суд предоставить его в переводе, у нас получится всего одно заседание, а затем – месяц-два перерыв, чтобы выполнить перевод. Это неразумно. Если у вас есть желание получить документы в русском переводе для ознакомления и выражения своей позиции, сообщите об этом», – сказал судья.
Хачатуров, обращаясь к судье, сказал: «Я вижу, что у вас большие трудности с переводом документов для меня. Чтобы облегчить вашу работу, чтобы вам тяжело не было. Тем более – потерпевшие тоже не против. Уверен, у вас тоже внутри на сто процентов сидит, что я – ни в чем не виноват, ваш секретарь – тем более, ну, помимо прокурора, конечно же. Вы меня освободите от всех дел, потом занимайтесь своими делами».
Судья заявил, что на соответствующем этапе, если деяние, инкриминируемое Ю. Хачатурову, не будет доказано, суд вынесет оправдательный вердикт; если же оно будет обосновано – будет вынесен обвинительный вердикт. «Сейчас мы не находимся на этом этапе», – указал он.
«Тогда переводите все подряд», – отреагировал Хачатуров.
«Если хотите лично ознакомиться с делом, то суд не ограничит ваши права. Однако, если не будете читать, то это станет формальностью. Если мы переведем 3 тома, передадим вам, а вы на следующем заседании заявите, что не читали и не планируете. Как быть?» – отметил Петросян.
«Я одну вещь скажу: если вы нам столько лет уже нервы треплете, почему я вам не могу нервы потрепать?  Переведите – потом поговорим», – сказал Хачатуров.
Судья предупредил, что в таком случае суд направит ему вопросы.
«Если вы преподаете, я не ваш студент, чтобы вы меня о чем-то спрашивали, а я бы отвечал», – заявил в ответ Юрий Хачатуров.
«Вы обязаны вести себя надлежащим образом. Если у вас есть позиция относительно вопроса суда, то вы можете ее высказать», – добавил он. Судья поинтересовался, желает ли Юрий Хачатуров ознакомиться с переведенным текстом нового обвинения.