Չեմ կաշկանդելու հանրության հետ բաց խոսելու իրավունքս. Դավիթ Տոնոյան
«Նախևառաջ, շնորհակալություն եմ հայտնում այն լրատվամիջոցներին, որոնք ուշադրության դարձրեցին ս.թ. նոյեմբերի 26-ի հայտարարությանս՝ այն հասանելի դարձնելով լայն հանրությանը:
Հետևելով մամուլում տեղ գտած արձագանքներին, ցանկանում եմ մի քանի շեշտադրում անել:
1. 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցին և իմ մասնակցությամբ 2023թ. օգոստոսի 1-ին և օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած նիստերի արձանագրություններին ծանոթանալը «քմահաճույք» չէ: Դա սահմանադրական օրենքով նախատեսված իրավունք է, որը ցանկանում եմ իրացնել՝ հատկապես Բաքվում իրականացվող «դատավարության» ու ՀՀ զինվորականների նկատմամբ տասնյակ դատաքննությունների պայմաններում:
Սահմանադրական օրենքով նախատեսված է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող եմ հանդես գալ արձանագրություններում փոփոխություններ կատարելու պահանջով, պարզաբանումներ ներկայացնել հանձնաժողովի զեկույցի վերաբերյալ, ինչպես նաև հիմնավորել իմ դիրքորոշումն ամբողջությամբ:
2. Օրենսդրությամբ հստակ կարգավորման առկայության պարագայում «թույլ տալու» կամ «թույլ չտալու» ձևակերպումները, ինչպես նաև գաղտնիությանը վերաբերվող հնարավոր սահմանափակումների վերաբերյալ ակնարկները համարում եմ անհիմն և անընդունելի՝ հատկապես հաշվի առնելով նախկինում զբաղեցրած իմ պաշտոնները։ Ավելին, եթե ես՝ ոչ միայն գործող պաշտոնյա չլինելով, այլև քրեական հետապնդման հետևանքով կալանավորի կարգավիճակում գտնվելով, մասնակցել եմ քննիչ հանձնաժողովի նիստին, ապա այսօր ինչպե՞ս կարող է որևէ սահմանափակում կիրառվել իմ նկատմամբ։
Ինչպես ներկայացրել եմ ս.թ. սեպտեմբերին լույս տեսած «Դավիթ Տոնոյան. Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրք-երկխոսության մեջ, քննիչ հանձնաժողովի նիստերին մասնակցելու մասին որոշումը հեշտ չեմ կայացրել, այն երկար մտորումների արդյունք էր: Չնայած բոլոր վերապահումներին, որ ունեի այդ հանձնաժողովի իրական նպատակների վերաբերյալ, ի վերջո, որոշեցի մասնակցել՝ ցույց տալու մեր հանրությանը, որ թաքցնելու ոչինչ չունեմ: Եվ երբ ինձ պաշտոնական գրությամբ փաստացի հայտնում են, որ զեկույցը «զեկույցի իրավական կարգավիճակ» չունի, վերապահումներս միայն ամրապնդվում են:
3. Հանրային ակնկալիք կար, որ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը այս կամ այն ձեւով հանրության համար հասանելի կդառնա 2025թ. սեպտեմբերին՝ 44-օրյա պատերազմի հինգերորդ տարելիցի օրերին: Սակայն վերը հիշատակված վերապահումները հաշվի առնելով՝ համաձայնություն տվեցի «Բանակը, քաղաքականությունն ու պատերազմը» գիրք-երկխոսության պատրաստմանն ու հրապարակմանը, քանի որ չէի ցանկանում կաշկանդել հանրության հետ բաց խոսելու իրավունքս այլոց  ոչ թափանցիկ նպատակներով: Վստահ եմ, որ գրքում շատ հարցերի պատասխաններ կարելի է գտնել:
4. Ակնկալում եմ սեղմ ժամկետներում բովանդակային պատասխան ստանալ ս.թ. նոյեմբերի 25-ին ԱԺ նախագահին ուղղված նամակիս: Հակառակ պարագայում ոչ իմ, և ոչ էլ, վստահ եմ, հանրության համար հասկանալի չի լինի՝ ո՞րն էր հանձնաժողի ստեղծման իրական նպատակը»:

Давид Тоноян: Не буду ограничивать свое право открыто говорить с общественностью
«Ознакомление с докладом следственной комиссии, созданной для расследования обстоятельств военных действий, развязанных (Азербайджаном против Республики Арцах. – Ред.) 27 сентября 2020 года, и протоколами заседаний, проведенных с моим участием 1 и 2 августа 2023 года, не является «капризом». Это предусмотренное конституционным законом право, которое я хочу реализовать – особенно с учетом осуществляемого в Баку «судилища» и десятков судебных разбирательств в отношении военных РА», – написал бывший министр обороны Армении Давид Тоноян.
«Конституционным законом предусмотрено, что при необходимости я могу потребовать внесения изменений в протоколы, предоставления разъяснения относительно доклада комиссии и полноценного обоснования своей позиции.
В случае наличия четкого регулирования, предусмотренного законодательством, считаю формулировки „давать разрешение” или „не давать разрешение”, а также намеки на возможные ограничения, касающиеся конфиденциальности, необоснованными и неприемлемыми, особенно с учетом занимаемых мною ранее должностей. Более того, если я, не являясь действующим должностным лицом и находясь в статусе арестованного в рамках уголовного преследования, участвовал в заседании следственной комиссии, то каким образом сегодня могут применяться ко мне какие-либо ограничения?» – написал Тоноян.
«Как я уже представлял в вышедшей в сентябре книге „Давид Тоноян. Армия, политика и война”, решение участвовать в заседаниях следственной комиссии далось мне нелегко – оно было результатом долгих раздумий. Несмотря на все оговорки относительно истинных целей этой комиссии, я все же решил участвовать, чтобы показать обществу: мне нечего скрывать. И когда мне официальным письмом фактически сообщают, что доклад „не имеет правового статуса доклада”, мои оговорки лишь усиливаются.
В обществе были ожидания, что доклад следственной комиссии тем или иным образом будет обнародован в сентябре 2025 года – к пятой годовщине 44-дневной войны. Однако, учитывая вышеупомянутые оговорки, я согласился на подготовку и издание книги-диалога „Армия, политика и война”, поскольку не желал ограничивать свое право открыто говорить с обществом из-за чьих-то непрозрачных целей. Уверен, что в книге можно найти ответы на многие вопросы».
Ожидаю в кратчайшие сроки получить содержательный ответ на свое письмо, адресованное председателю НС 25 ноября текущего года. В противном случае ни мне, ни, уверен, обществу не будет ясно, какова была истинная цель создания комиссии», – резюмировал Тоноян.