Չինաստանը պահպանակների հարկ կսահմանի ծնելիությունը խթանելու համար
Բեղմնավորման խթանմանն ուղղված գործողությունների շրջանակներում Չինաստանի իշխանությունները որոշել են վերականգնել հակաբեղմնավորիչների, այդ թվում՝ պահպանակների 13% հարկը, որը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի հունվարի 1-ից: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով վերանայված ավելացված արժեքի հարկի (ԱԱՀ) օրենքին:
Հոդվածում նշվում է, որ այս միջոցառումը ներդրվում է երեք տասնամյակի ընթացքում առաջին անգամ: Հարկերը կվերաբերեն հակաբեղմնավորիչ դեղահաբերին և սարքերին, այդ թվում՝ պահպանակներին:
«Սա երկրի վերջին փորձն է լինելու՝ կանխելու ծնելիության անկումը, որը սպառնում է ավելի դանդաղեցնել երկրի տնտեսությունը»,-«Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, նշվում է հոդվածում:
1993 թվականից ի վեր երկրում գործում էր ծնելիության վերահսկման քաղաքականություն, որը սահմանափակում էր ընտանիքներին մեկ երեխայով: Այժմ Չինաստանը իրականացնում է հակառակ քաղաքականությունը, իշխանությունները ցանկանում են բարձրացնել ծնելիության մակարդակը՝ հարկ սահմանելով հակաբեղմնավորիչների վրա:
Ավելին, նոր օրենքը նախատեսում է այլ խթաններ ապագա ծնողների համար՝ հարկերից ազատելով երեխաների խնամքի ծառայությունները՝ մանկապարտեզներից մինչև մանկապարտեզներ:
Բարդ ժողովրդագրական իրավիճակը բացատրվում է նրանով, որ Չինաստանը, ըստ հոդվածագրի, երեխաների դաստիարակության ամենաթանկ երկրներից մեկն է:

Китай введет налог на презервативы ради роста рождаемости
Власти Китая в рамках политики стимулирования рождаемости возвращают с 1 января 2026 года налог в размере 13 процентов на средства контрацепции, в том числе на презервативы. Об этом со ссылкой на пересмотренный недавно закон о налоге на добавленную стоимость (НДС) сообщает Bloomberg.
Как напоминает «Лента.Ру», с 1993 года, когда в Китае действовала политика «одна семья — один ребенок» и строго контролировалась рождаемость, противозачаточные средства не облагались налогами. Однако теперь стране угрожает противоположная проблема.
Население сокращается третий год подряд из-за малого числа рождений. Так, в 2024-м в стране зарегистрированы 9,54 миллиона детей, хотя десять лет назад их количество было в два раза больше.
Одновременно с возвращением налогообложения средств контрацепции от НДС освобождаются услуги детских садов и яслей, по уходу за престарелыми и инвалидами, а также службы, связанные с бракосочетанием. Изменения знаменуют собой резкий поворот в демографической политике.
Как отмечается в материале, желание Пекина стимулировать рождаемость сталкивается с тем фактом, что страна остается одной из самых дорогих для воспитания детей. Из-за проблем с занятостью и нестабильности на рынке труда молодые люди зачастую считают расходы слишком высокими и не хотят тратить деньги на семейную жизнь.
Демографы указывают, что вряд ли изменения в НДС смогут переломить ситуацию, но они станут символом попытки властей изменить отношение общества к деторождению. Другие отмечают, что в условиях резкого роста заболеваемости ВИЧ в Китае недоступность презервативов может привести к результатам, противоположным тем, каких ожидают власти.